Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’den Türkiye’ye umut ışığı
Ünye’den Türkiye’ye umut ışığı
1 Aralık 2017 Cuma 16:57
Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi, aynı zamanda Ordu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün akademik danışmanlığını yürüten Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım tarafından 2017 yılı mart ayında öğrencileriyle ve akademisyen meslektaşlarının desteğiyle başlatılan “Ordu’da Her İlçeye Bir Kütüphane” çalışması yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte tüm ülkeye yayıldı.
“Yani biz Ünye’den, tüm Türkiye’de onlarca okulun temasa geçip kütüphane istediği bir çekim gücü olabildik. Biz tek başımıza bunu yapabiliyorsak Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu merkezi olarak çok daha rahatlıkla üstlenebilir” diyerek çağrı yapan Deniz Yıldırım, “Tüm okullara kütüphane kurmak için destek kaynak sağlansa bu sorun çözülür. Kitap için her zaman kaynak olmalıdır.” dedi.

 

 

Ordu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü 2017 yılı mart ayından bu yana Gölköy, Akkuş, Aybastı, Çaybaşı-İlküvez’de ve Altınordu’da bir, Ünye’de iki okul olmak üzere Ordu genelinde toplam 6 ilçede 7 okula yaklaşık 6 bin kitaplık kütüphane desteği sağladı.

Eylül ayından bu yana Bayburt’ta iki, Zonguldak’ta bir, Çorum-Osmancık’ta bir, Mardin-Midyat’ta bir okula daha kütüphane kurdu.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, geçtiğimiz yıl şehit düşen Şenay Aybüke Yalçın Öğretmenin memleketi olan Çorum-Osmancık’ta Öbektaş İlk-Ortaokulu’nda kurdukları kütüphaneye ise “Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Kütüphanesi” adını verdiler.

Şu ana kadar ülke genelinde 5 şehirde 12 okula 9 binden fazla kitap götüren Ordu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü, 8 Aralık’ta ilimizde Çatalpınar’da ve ardından Korgan’da birer okula daha kütüphane kuracak.

- “Bir kitap, bin umut demektir”-

Kampanyanın amacına ilişkin Deniz Yıldırım, “Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 62 bin okuldan sadece yüzde 30-32’sinde kütüphane bulunuyor. Ordu’da bu oran ülke ortalamasının da altında. Var olanların çoğunluğu da yeterli kaynaklara sahip değil. Çocukların kitabı, kendilerini daha iyi yerlerde görme umutları yok. Özellikle kırsal yerleşimlerde bu daha da açık. Bir kitap bin umut yaratır. Hepimiz hayatımızda, zor maddi şartlarda okurken gördük bunu. Bu halkın çocuklarıyız hepimiz, onların emekleriyle, vergileriyle, alın terleriyle okuduk; aldıklarımızı sadece binalara sıkışarak değil, böyle kampanyalarla da vermeliyiz. Kamu görevi, aydınlatma görevi sadece devlet dairesinde, üniversite binasında yapılmaz.” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım, Ordu dışından sırada bekleyen okullara ilişkin şu bilgiyi verdi:

- “Hedefimiz ülke genelindeki en az 30 okula kütüphane kurmak”-

“Sırada Samsun-Ayvacık, Giresun-Bulancak, Van-Edremit, Sivas-Koyulhisar, Aydın-Karacasu, Niğde, Adana-Seyhan, Adıyaman, Diyarbakır-Bismil, Tokat okulları var. Büyük bir dayanışma oluştu. Kampanyamız için tüm Türkiye genelinde yayınevleri, kitapseverler, yazarlar kolilerce kitap gönderiyor. Öğrencilerimle birlikte canla başla çalışıyoruz. Son olarak Fox TV’de İsmail Küçükkaya Çalar Saat programında kampanyamızı duyurdu ve destek verdi. O günden beri daha da arttı destek talebi. Hem kitap göndermek isteyenlerin, hem de kütüphane talep eden okulların sayısı artıyor. Yükümüz arttı; ama bu ülkenin geleceğine, çocuklara feda olsun. Her okula en az 500 kitap götürmeye, çocuklara edebiyatı, tarihi, bilimi, matematiği, satrancı sevdirecek okuma seçkileri oluşturmaya çalışıyoruz. Öğretmenlerden, pedagogların oluşturdukları listelerden yararlanıyoruz. Yani sırf sayı olsun diye kitap götürmüyoruz. Çoğu zaman fakültedeki meslektaşlarımın da katkısıyla, kendi cebimizden bir bütçe oluşturuyoruz. Hedefimiz 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda ülke genelinde toplamda en az 30 okula kütüphane kurmuş olmak ve bunu sürdürmek niyetindeyiz. Telefonum destek vermek isteyenlerin ve ülke genelinden arayıp kütüphane isteyen öğretmenlerimizin talepleriyle dolu; bundan çok da mutluyuz.”

-  “Çocukların geleceği için herkesin birleşmesi gerekiyor” -

Şu ana kadar kütüphane kurdukları okullardaki toplam öğrenci sayısının 5 binin üzerinde olduğunu belirten Dr. Yıldırım, “Düşünsenize bu 5 bin öğrenciden 5’i birkaç kitap okusa, doktor, akademisyen, hukukçu, öğretmen, mucit olma hedefine yönelse. Bu büyük bir kazanç… Ünye’de de daha fazla okula ulaşmak, daha fazla okula kütüphane desteği vermek gibi bir hedefimiz var. Bu konuda da yetkililerden destek bekliyoruz.”dedi.

“Biz 30 kütüphane de kursak, 40 kütüphane de kursak bu iş bir kamu sorumluluğu olmalı” diyen Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi, aynı zamanda Ordu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün akademik danışmanlığını yürüten Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Yani biz Ünye’den, tüm Türkiye’de onlarca okulun temasa geçip kütüphane istediği bir çekim gücü olabildik. Biz tek başımıza bunu yapabiliyorsak Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu merkezi olarak çok daha rahatlıkla üstlenebilir. Tüm okullara kütüphane kurmak için destek kaynak sağlansa bu sorun çözülür. Kitap için her zaman kaynak olmalıdır. Her görüşten, her siyasi anlayıştan insanımız bu konuda rahatlıkla uzlaşabilir, bu birleştirici de bir konudur. Ülkenin geleceği, çocukların geleceği için birleşmek gerekir.”Gazete Okuyorum
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.