Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Çamlık yine tartışılıyor”
“Çamlık yine tartışılıyor”
1 Aralık 2017 Cuma 18:12
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın göreve geldiğinde yapmayı taahhüt ettiği mega projeler arasında gösterdiği Ünye Çamlık projesi, uygulanılırlığı açısından Ünyelilerden kabul görmeyince iptal olmuştu. Bunun üzerine “Hem yatırım yapacağım, hem dayak yiyeceğim” ifadesini kullanan Başkan Enver Yılmaz, Ünye Çamlığı’nda herhangi bir proje uygulamayacağını açıklamıştı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin SGK’ya olan borcuna mahsuben Ünye Çamlığı’nın SGK’ya devri gündeme gelince; Ünye’de bulunan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları konuya ilişkin Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama beklediklerini ve devirt şartlarının açıklamasını istedi.

Ünye Çamlığı’nın halkın kullanımına açık olan ve halkın kullanımında kalması gereken bir yer olduğunu vurgulayan Ünyeliler, SGK’ya devrin söz konusu olup olmadığını, devir gerçekleşecekse de şartların ne olduğunun açıklanması gerektiğini belirterek, “Ünye olarak hep birlikte ne yapacağımıza karar verip, buna göre hareket etmemiz doğru olacaktır.” dediler.

Çamlık’la ilgili son dönemde gündeme gelen bilgi kirliliğinin giderilmesi için Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin konuya ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Çamlık’taki asıl sorunun devir değil imar olduğuna dikkat çekerek, “İmar değişikliği bu vaziyetiyle sürdüğü takdirde, Çamlık günün birinde yapılaşmaya götürülür, gider ve orada ki kamusal alan ortadan kaldırılır. Ünyeliler asıl bu konunun üzerinde durmalı ve Çamlık üzerinde imara açık vaziyeti ortadan kaldırıcı çalıma yapılması gerekiyor.”diye konuştu.

 

 

Ünye’de siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde oldu:

- “Çamlıkta satış değil; devir söz konusu”

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, “Ünye Çamlığı’nın Büyükşehir Belediyesi tarafından SGK’ya satışı değil, bir devri söz konusu. Büyükşehir olmamızdan dolayı Ünye Çamlığı Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyeti haline geldi. Çamlık’ta Büyükşehir bir proje başlatmıştı. Bu proje ise Ünye’nin genel kabulünü görmeyen bir projeydi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi bu projeden geri durdu. Büyükşehir Belediyesi bir devlet kuruluşudur. SGK’da bir devlet kuruluşudur. Burada satış değil, prim borcuna mahsuben bir devlet kuruluşundan bir devlet kuruluşuna devri söz konusu.”  

- “Enver Yılmaz Çamlığı borcuna mahsuben devredeceğini açıklamıştı” -

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın borcuna mahsuben Çamlığı devredeceğini açıkladığını hatırlatan Musa Özgür Kıroğlu, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz o süreçte ki görüşmemizde Çamlık’la ilgili her hangi bir şey yapmayı düşünmediğini o süreçte kendisi ifade etmişti. ‘Çamlık’la ilgili her hangi bir çalışma yapmam, ne yapsam da Ünyeliler pek kabul etmeyecekler. Burayı Ankara’da Büyükşehir’in SGK veya vergi borcuna mahsuben devrederim, Büyükşehir’in borcundan düşürürüm’ açıklaması vardı. Bu süreç devam etti ve bu noktaya geldi. Büyükşehir borcuna mahsuben burayı SGK’ya devretme kararını almış. Olayı Ankara’ya kadar götürmüş ve olay şu anda Bakanlığın onayına kalmış durumda. Enver Yılmaz beyle yaptığımız görüşmede süreci bu şekilde ifade etti.”  

- “Çamlık’taki asıl sorun devir değil, imara açıklık” -

Çamlık’taki asıl sorunun devir etmekten ziyade imara açılmasının olduğunu ve buranın imara kapalı duruma getirilmemesi halinde ileride yapılaşma yapılabileceğini ve kamusal alan olmaktan çıkabileceğini vurgulayan Kıroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çamlık, Büyükşehir Belediyesi’ne geçtikten sonra bir imar tadilatı yapılmış durumda. Çamlık’taki mevcut alanın tarihi mezarlık bölümü ve mezarlığın dışındaki kalan batı bölümü olarak ikiye bölünmüş ve ortadan sahilden yukarıya doğru bir yolla bölünmüş durumda. Bu yolla birlikte tarihi mezarlık ile vatandaşın kamusal olarak kullandığı Çamlık ikiye ayrılmış vaziyette. Eğer mezarlıkla birlikte tek parsel görünseydi, mezarlıktaki tarihi SİT alanı vaziyeti Çamlık’taki yapılaşmayı engelliyor. Bu yapılaşmayı engelleyen SİT alanını ortadan kaldırmak için yapılmış düzenleme. Dolayısıyla batı tarafındaki alanda yapılaşma imkanı doğuyor. Yapılaşma da turizme yönelik ticari yapılaşma mahiyetiyle bir imar revizyonu yapılmış durumda. Çamlık’ta gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse devretmiş olduğu SGK kurumu veya herhangi birine satış yapılarak burası verildiği takdirde; ister Büyükşehir, ister SGK veya bir başkası bu imar vaziyetinden hareketle burada yapılaşma yapabilir. Burada ki asıl püf noktası burası. Bu imar tadilatı ile beraber ciddi bir sıkıntı ortadadır. Bu imar değişikliği bu vaziyetiyle sürdüğü takdirde, Çamlık günün birinde yapılaşmaya götürülür, gider ve orada ki kamusal alan ortadan kaldırılır. Ünyeliler asıl bu konunun üzerinde durmalı ve Çamlık üzerinde imara açık vaziyeti ortadan kaldırıcı çalışma yapılması gerekiyor.”

- “Büyükşehir’de, SGK’da devlet kurumu; çok karamsar olmamak gerekir”-

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi:

“Ünye Çamlık şuan Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde olan bir nokta. Büyükşehir Belediyesi devletin bir kurumu, SGK’da devletin bir kurumu. Bu noktada ikisi de devlet kurumu olduğu içi çok fazla karamsar olmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Büyükşehir Belediye devir işlemini yaparken şartlı devir yaparsa; orada otel ve restoranın olduğu yerde çalışma yapıp, geri kalan alan halkın kullanımında olursa sorun olacağını düşünmüyorum. Ama SGK burayı alıp, ticari mantıkla düşünüp, başka işletmecilere devredip halkın kullanımından çıkarırsa; dernek olarak da Ünye olarak da buna karşı çıkarız. Ünye Çamlığı Ünye’nin önemli turizm değerlerinden biri. Çamlık, Ünye’nin önemli bir simgesi ve bir turist Ünye’ye geldiğinde Çamlığı görmeden gitmek istemiyor.”   

- “Çamlık, halkın kullanımında kalmalı”

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu:

“Ünye Çamlılığı Ünye ile özdeşlemiş, Ünye halkının kullanımında olan ve kalması gereken bir yer. Bugün Türkiye’nin ve dünyanın neresine giderseniz gidin Ünye denildiğinde Çamlık, Çamlık denildiğinde Ünye akla gelir. Bu yüzden Ünye Çamlığı’nın başka kurumlara veya başka birilerine devrini çok doğru bulmuyorum. Ayrıca Belediye Başkanları halka hizmet için seçilen kişilerdir ve belediyeler halka hizmet için var olan kurumlardır. Bu şekilde halka rağmen hareket etmemeleri gerekir. Ayrıca belediyeler ve kişiler gittikçe yok olan doğal güzellikleri yok etmek yerine, korumaları gerekir. Dolayısıyla da Ünye Çamlığı olduğu şekli ile halkın kullanımında kalmalı. Diğer taraftan Büyükşehir Belediyesi’nin SGK’ya borcu olabilir. Birçok kurum ve belediyenin de SGK’ya borcu bulunuyor. Ancak bu borca karşı Ünye ile özdeşleşmiş bir yerin devredilmesi Ünye’yi karşılarına almaktır. Büyükşehir Belediyesi bu borcu ödemek için farklı bir yol bulmalı ve farklı şekilde ödemelidir.”

- “Ünye Çamlığı Ünyelilerden kimse almaz; alamaz” -

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman:

“Ünye Çamlığını, Ünyelilerin elinden kimse almayı düşünmesin, düşünmeyecektir de. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünyelilerin Çamlık üzerine karşı hassasiyetini zaten gördü ama bu SGK’ya devri şunu gösteriyor ki, bu kurumlarda yer değişikliği adres değişikliği olabilir. Çamlık SGK’ya verilip, Ünye Çamlığı yine Ünyelilerin olur. Borç mukabilinde yapılan şeylerdir. Ünye Çamlığını Ünyelilerden kimse almaz; alamaz. Çünkü hassasiyeti herkes gördü, anladı. Bakanlık değişikliği olabilir. Büyükşehir’in malıydı, güvenlik kurumunun malı olur ama yine bizim kullanım alanımıza dâhil olur.”

- “Çamlık’la ilgili bilgi eksikliği ve kirliliği giderilmeli”

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek:

“Ünye Çamlık’la ilgili şu anda SGK’ya devir edilip edilmeyeceği, ne yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir bilgi eksikliği ve kirliliği var. Öncelikle Büyükşehir Belediyesi tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapılarak kafalardaki soru işaretleri giderilmeli. Sonrasında ise Ünye kamuoyunu bunu ne şekilde değerlendiriliyorsa, Ünye olarak hep birlikte hareket edilmeli.”

- “Enver Yılmaz açıklama yapmalı” -

Ünye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan:

“Son günlerde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin SGK’ya olan borçları karşılığında Ünye Çamlığını SGK’ya devri ile ilgili hususlar konuşuluyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nden henüz bir açıklama yapılmadı. Kamuoyunda belirsizlik ve soru işaretleri bulunuyor. Bu doğrultuda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’dan  bu konuyla ilgili açıklama kamuoyuna bir açıklama bekliyoruz. Böyle bir devir söz konu mudur? Eğer söz konusuysa SGK bunu ne şekilde değerlendirecektir, ne yapabilecektir? Bu konuları açıklamasını bekliyoruz. Bu açıklamanın ardından ise Ünye olarak hep birlikte ne yapacağımıza karar verip, buna göre hareket etmemiz doğru olacaktır.”  

- “Çamlık Ünyelilerin kullanımında kalmalı”-

Ünye Gıda Maddeleri Esnaf Odası Başkanı Orhan Okuyan:

“Ünye Çamlığı halkın kullanımına açık olan ve halkın kullanımında kalması gereken bir noktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi geçmişte buranın özel sektöre devri ile ilgili burada Çamlık’ta yapılaşmanın olması ile ilgili bir çalışma yapılmış ve Ünye’nin tepkisi üzerine iptal edilmişti. Şu anda ise Büyükşehir Belediyesinin SGK’ya olan borcu karşılığı SGK’ya satılması gündeme geldi. Ancak Çamlık kimseye verilmemeli ve küçük çalışmalarla iyileştirilip Ünyelilerin ve Ünye’ye gelen misafirlerimizin kullanımında kalmalı.”

-“Devlet elinde olmasının bizim için bir mahsuru yok”-

AKP Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün:

“Bu konunun bir örneğini biz Ünye Belediye’sinde yaşadık. Burada da yine borç ödeme takası oldu. Anladığım kadarıyla bu arazi SGK’ya, yani devlete veriliyor. Devlet elinde olmasının bizim için bir mahsuru yok. Yeter ki Ünye’ye ve Ünyelinin hizmetinde olsun. Ünyeli yararlansın bundan. Sonuçta Ünye Belediyesi de burayı kiralayabilir. Sivile ve ticaret alanına dönüşmedikten sonra benim fikrim bir sıkıntı yok. Anladığım kadarıyla bu bir borç ödeme yöntemi. Böyle bir borç ödeme yöntemi Türkiye’nin her yerinde ki belediyelerde oluyor. Bunda bir sıkıntı görmüyorum.”

-“Asla yapamazlar”-

CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın:

“Bu konuyu meclis üyelerimle araştırıyorum. Böyle bir şeyi yapabilirler mi dersek, asla yapamazlar. Ünye kamuoyunun verdiği tepkiyi gördüler. Biz şu anda konunun doğruluğunu araştırıyoruz. Benim bir şeye ulaşıp öyle açıklama yapmam daha doğru olur.”

-“Bu Ünye halkına ihanettir”-

MHP Ünye İlçe Başkanı Fazlı Yüksel:

“Ben MHP İlçe Başkanlığımdan farklı olarak Ünyeli olarak konuşmak istiyorum. Biz Ünye’de büyüdük ve yaşadık. Çamlığı biz ilk gözümüzü açtığımız yer olarak gördük. Çok eskiden beri Çamlık Ünye’nin bir simgesi. Ayrıca gelen misafirlerinde durak yeridir. Bizim gençliğimizin ve Ünye’nin tüm ailelerinin de rahatladığı bir yerdir. Ünye Çamlığını biz öyle gördük, öyle biliyoruz. Buranın satılması ve halkın elinden alınması benim açımdan iyi değil. Ben her zaman Çamlığın Çamlık olarak kalmasını ve halkın rahatça gezip dolaşacağı bir alan olarak görüyorum. Çamlığın Ünye halkının isteği dahilinde satılmaması gerekiyor, satılamaz ve hiç kimse de sahiplenemez. Bu Ünye halkına ihanettir. Çamlık Ünye’nin bir simgesidir, aşkıdır. Biz orada huzur buluyoruz. Böyle bir yer bir başkasına verilip de başkasının malı olabilir mi? Olmamalı ve satılmamalı.”

-“Ünye halkımızın talepleri Büyükşehir Belediyesi kararlarından daha önemlidir”-

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin:

 

“Daha önceden de bu tür olaylar ortaya çıktığında da Saadet Partisi Ünye İlçe Teşkilatı olarak, sivil toplum örgütleri, siyasi parti ilçe yönetim kurulları ile beraber ziyaretlerde bulunduk. Buranın bir kamu ve sosyal bir alan olduğunu ve bunu insanlarımızın istirahat edebildiği, dinlenebildiği, tatil yapabildiği ve denize girebildiği bir alan olarak kalması gerektiği ile ilgili düşüncelerimizi paylaştık. Biz yine aynı düşüncedeyiz. Çamlığa hiçbir şekilde dokunulmaması lazım. Çamlığa bugün yapılması gereken sadece bakım ve onarımdır. Gençleştirme yapılması lazım. Kuruyan ağaçlarımızla ilgili bakım ve onarımını yapabilecek, Ünye’de bizim gidip görüştüğümüz Orhun Güven ağabeyimiz var. Bu konuda da kendisi ile irtibata geçilip, kendisinden istifade edilebilir. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ilgili, buranın bir resmi kurumla borç karşılığında bir mutabakata varıldığı ile ilgili bir bilgi var. Bunun doğruluk derecesi nedir tam olarak bilmiyoruz ama eğer böyle bir şey varsa buna müsaade edilmemesi lazım. Buranın bir kamu alanı olarak kalması lazım. Çamlık, sadece Ünye’mizin, Fatsa’mızın Ordu’muzun, Türkiye’mizin değil, tüm dünyanın buralarda gelip piknik yapabildiği, Ünye denildiğinde de Çamlığın akla geldiği bir yer bir alan olarak görülüyordu. Bununla ilgili de eğer böyle bir mutabakat varsa bunu kabul etmemiz mümkün değil. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, ‘Biz böyle bir mutabakata varmadık’ diye bir açıklama yapması gerekir. Ünye halkımızın talepleri Büyükşehir Belediyesi kararlarından daha önemlidir.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Başlık : ÇAMLIK HK Tarih : 2 Aralık 2017 / Pazar Üye Adı :AAa
YAZILAN YORUMLARI YAYINLAMIYORSUNUZ.NEDEN YORUM YAP BÖLÜMÜ AÇIYORSUNUZ.
Başlık : ÜNYE ÇAMLIĞI HAKKINDA Tarih : 2 Aralık 2017 / Pazar Üye Adı :Abdulkadir DOKGÖZ
ÜNYE halkının değerlerini,korumakla yükümlü olan ÜNYE Belediyesine veünye kalkını bilimeyenleri bilgilendirmekle görevli ÜNYE gazeteleri.10 dönümden büyük yerlerinOBB yedevredilmesi bu yerlere esas sahiplerinin hiçbir şey yapmamasımı ,yazamamasımıdır?OBBbaşkanının daha önce dediğiÜNYE nin mahallesi yaptım daha ne yapayım dedikten sora,demekki yapacağı daha çok şey varmışÜNYE gazeteleri bunları bilmesine rağmen halkı bilinçli ikaz edip,OBB ye karşı daha etkin uyarılar yapmasını sağlaynız.İş işten geçtikden sonra yazarsanız,son dakikada yapılandirenişle etkili olamıyor.Sayın Bakanımıza bunlar haber verilmiyor veyaBakanımız söylersem olmazsa,refüze olurum korkusuylamı birşey söylemiyor.ORDU politikasına Osmanlıdan bu yana yön veren ÜNYE den acaba ORDU lu politikacılar ÜNYE den hınçmı alıyorlar geliyor adamın aklına.Lakin beceremeyecekler,bizi uğraştıracaklar.yazıda.1.satış değil 2.ÜNYE çamlığı sahiplerine,kurucularına,kullanıcılarına sordumu.3.Birçok yerde olduğu gibi yeşil alanları imara açtılar.Çamlığıda imara acarlar.4.Sanki iki ordulu yetkili anlaşmışOBB nin yapamadığınıSGK ya yaptırmakmı istiyor.5.Evet çamlık halkın kullanımı için kurulmuştur.6.Çamlıktaki bilgi kirliliğini halka duyurmak ÜNYE yedieminini,gazetelerin görevidir.7.OBB başkanı Enver beyçıkıp babalar gibi en doğru şekilde Ünye halkının infialine yol vermeden herşeyi açıklamalıdır.Kendisine %78 oy veren ÜNYE lilere borçludur.Bütün bunlardan sonra ÜNYE,FATSA,AKKUŞ,KUMRU,KORGAN,AYBASTI,ÇAYBAŞI,İKİZCE HALKINDAN BÜROKRASİDE OLANORTAK BİR ADAY ÇIKARMASINI.ORDULU ADAYIN BİZLERİDAHA FAZLA EZMEMESİ İÇİN BİR ORTAK ADAY ÇIKARTIP OBB BAŞKANI YAPMAYI TEKLİF EDİYORUM.BUNU YAPACAK GÜÇTEYİZ.BİR AN ÖNCE ANKARAYA TEKLİF EDİP İLK ADIMI ATMAK GEREKLİDİR.BURDA YAZMAK İSTEDİĞİM ÖNCE YUKARIDA YAZDIĞIM İLÇELİ BİR ADAY SONRA PARTİLİ ADAY TEKLİFDİR.YUKARIDA YAZDIĞIM İLÇELERDEN HİÇBİRİNDEN BİRBİRİNE ZARAR GELMEZ.GELMEYECEĞİNR İNANIYORUM.
Başlık : Ünye Çamlığı Tarih : 2 Aralık 2017 / Pazar Üye Adı :Erol KOCAOĞLU
Devri, satış her ne şart altında olursa olsun kazanımlarımızı, bize ait ortak alanımızı ortadan kaldırmaya kim olursa olsun cüret ederse karşısındayız. İzin vermeyeceğiz. Gariban Reis; Canhıraş hem düşmanlarla hem bunların yıktıklarını onarmakla uğraşıyor. Reis yanlız. Allah cc var gam yok. Allah cc ne güzl vekildir.