Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’nin iş gücü piyasası incelendi
Ünye’nin iş gücü piyasası incelendi
2 Aralık 2017 Cumartesi 18:22
Ünye’nin işgücü piyasasının talep ve arz yapısını ortaya koymak, aktif istihdam politikalarına veri kaynağı sağlamak amacıyla “İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi” anketi yapıldı.
Ünye’de 116 işletmede işgücü piyasası ihtiyaç analizi anketi çalışması yapıldığını ifade eden İŞKUR Ünye Hizmet Merkezi Müdürü Recep Özcan, “Bu kapsamda; en fazla kayıtlı işsizin olduğu meslek içerisinde ilk sırada beden işçisi(genel) mesleği yer almaktadır. Bu mesleği Beden işçisi (temizlik) ve satış danışmanı gibi meslekler takip etmiştir. Bu meslekleri de daha sonra büro memuru (genel), sekreter, temizlik görevlisi, ön muhasebeci, beden işçisi (inşaat) ve garson (servis elemanı) meslekleri izlemiştir. İşsiz olarak kayıt olan kişiler içerisinde ilk sırayı beden işçisi (genel) mesleğinin alması kuruma kayıtlı kişilerin genelde vasıfsız nitelikte insanlar olduğunu göstermektedir” dedi.

 

 

İlçemizin işgücü piyasasının talep ve arz yapısını ortaya koymak, aktif istihdam politikalarına veri kaynağı sağlamak amacıyla “İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi” anketi yapıldı.

-“İşgücüne ihtiyaç duyulan meslekleri tespit ediliyor”-

İş gücü piyasası ihtiyaç analizinin amacı ile ilgili açıklama yapan İŞKUR Ünye Hizmet Merkezi Müdürü Recep Özcan, “Sosyal ve ekonomik hayatın en önemli sorunları arasında yer alan işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasına yönelik doğru istihdam politikaları geliştirebilmek için profesyonel bir yaklaşımla işgücü piyasasının iyi bilinmesi gerekmektedir. İlimizin ve ilçemizin işgücü piyasasının talep ve arz yapısını ortaya koymak amacıyla aktif istihdam politikalarına veri kaynağı teşkil edecek, il düzeyinde ihtiyaç duyulan veya kısa vadede ihtiyaç duyulacak mesleklerin tespit edilmesine yönelik olarak ilimiz işgücü piyasasının haritasını çıkarmak ve gelecek yıllardaki işgücüne ihtiyaç duyulan meslekleri tespit etmek, işletmelerin istihdam yapılarını analiz ederek doğru ve etkin politikalar geliştirmek amacıyla her yıl Nisan- Mayıs döneminde“İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Anketi” uygulanmaktadır” diye konuştu.

 -“Amaç, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasıdır”-

İş gücü piyasası ihtiyaç analizinin, işgücü uyum faaliyetlerine ışık tutacağını ifade eden Özcan, “İşgücü Piyasası Analizlerinin nihai amacı, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasıdır. Bu ise eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılması, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit ve buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlıdır. Yapılan bu araştırma ile Ordu ilinin işgücü piyasası tespit edilmeye çalışılmıştır. Gelecek dönemde meydana gelen veya gelmesi beklenen mesleki değişim ve gelişimin izlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonucunda ilin ekonomik büyüklüğü, işletmelerin istihdam yapısı, mevcut işsizlerin genel profili, işgücüne ihtiyaç duyulan meslekler ve sosyal güvenlik yapısı gibi Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün İşgücü Uyum Faaliyetlerine ışık tutacak, işgücü piyasasının beklentilerine cevap verecek, çalışma hayatı için alınacak tüm kararları etkileyebilecek önemli bulgular ortaya çıkmaktadır” dedi.

 

2017 yılında Ünye’de 16 işletmede İş gücü piyasası ihtiyaç analizi yapıldığını ifade eden Özcan sözlerini şu şekilde tamamladı:

 

“2016 yılında 508 firmadan 460 tanesiyle anket çalışması yapılmıştır. 2017 yılında Ordu ilinde 621 firma da anket çalışması yapılmıştır. Ünye olarak 116 işletmede anket çalışması uygulanmıştır. Bu kapsamda; en fazla kayıtlı işsizin olduğu meslek içerisinde ilk sırada beden işçisi (genel) mesleği yer almaktadır. Bu mesleği beden işçisi (temizlik) ve satış danışmanı gibi meslekler takip etmiştir. bu meslekleri de daha sonra büro memuru (genel),  sekreter, temizlik görevlisi, ön muhasebeci, beden işçisi(inşaat) ve garson(servis elemanı)  meslekleri izlemiştir. işsiz olarak kayıt olan kişiler içerisinde ilk sırayı beden işçisi (genel) mesleği alması kuruma kayıtlı kişilerin genelde vasıfsız nitelikte insanlar olduğunu göstermektedir.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.