Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Akılcı İlaç Polikliniği hizmete girdi
Akılcı İlaç Polikliniği hizmete girdi
4 Aralık 2017 Pazartesi 16:32
Ünye Devlet Hastanesi’nde hekimler tarafından yazılan ilaçların kullanımı, ilaçların etkisi, yan etkileri ve bunun gibi diğer konularda hastaların bilgilendirilmesi amacıyla Akılcı İlaç Polikliniği hizmete açıldı.

Ünye Devlet Hastanesi’nde hizmete giren Akılcı İlaç Polikliniği’nin hafta içi her gün mesai saatleri içinde hastalara hizmet vereceği bildirildi.

Hastane Yöneticisi Op. Dr. Güray Yılmaz, polikliniği ziyaret ederek çalışmalara ilişkin Eczacı Rumeysa Nur Durmuş’tan bilgi aldı.

Hastaların gönül rahatlığı ile Akılcı İlaç Polikliniğine gelerek eczacılarından bilgi alabileceğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Hastalarımızın yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, imkanlarımız dahilinde her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Akılcı ilaç polikliniğimizde bunlardan biri. Burada hasta ve yakınlarına ilaç kullanımı ile ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi verilecek. Gereken her türlü danışmanlık yapılacak.” diye konuştu.

Akılcı ilaç polikliniğinin çalışma sistemine ilişkin olarak da Eczacı Rumeysa Nur Durmuş, şu bilgiyi verdi:

“Biz, hekimler tarafından Akılcı İlaç Polikliniği’ne yönlendirilen hastalara genel ilaç kullanım alışkanlıkları ile ilgili sorular yönlendiriyoruz. Hasta kullandığı diğer ilaçları hekime söylemeyi unutabiliyor. Ya da gıda takviyesi, bitki çayı, bitkisel ürün kullandığını söylemiyor. Özellikle kronik hastalığı olanlarda ilaç dışı ürün kullanımında doktor ve eczacısına danışması gerektiği konusunda hastalara uyarıda bulunuyoruz. İlerleyen yaşla birlikte birçok kronik hastalığın görülme sıklığı artmakta ve bu durum çoklu ilaç kullanımını gerektirmektedir. Özellikle geriatrik olarak adlandırılan yaşlı hastalarda birden fazla kronik hastalık ortaya çıkmakta ve bu durum polifarmasi dediğimiz çoklu ilaç kullanımını gerektirmektedir. Bu hastaların en doğru şekilde ilaç kullanımlarını sağlamak hedeflenmektedir. Hastanın kullandığı ilaçtan maksimum fayda sağlaması ve minimum yan etkiye maruz kalması için doğru ilacı, doğru zaman, doğru doz ve doğru yoldan alması gerekmektedir. İlaç ne kadar çabuk emilirse etkisini o kadar hızlı, ne kadar iyi emilirse de etkisini o kadar kuvvetli gösterir. Bu noktada aç ya da tok ilaç kullanımı kavramıyla karşılaşıyoruz. Genel olarak ilacın aç karnına alımı emilimini artırmakla birlikte hızlandırır. Fakat bazı ilaçların vücut tarafından emilimleri besinlerle birlikte alınmalarıyla artar. Hastalara aç alınması gereken bir ilacın yemekten en az 30 dk önce alınması gerektiği, her gün aynı saatte ilaçlarını kullanılmasının önemi, tabletlerini bir bardak suyla alması ve çoklu ilaç kullananlarda ilaçlarının hepsini aynı anda almaması gerektiği vb. uyarılar yapılır.”

 

Durmuş, günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri haline gelen kronik hastalıkların görülme sıklığı ve çoklu ilaç kullanımının artması nedeniyle Akılcı İlaç polikliniklerinin öneminin arttığını vurgulayarak, “Hastanın farmasötik bakımı, ilaç tedavi sorumluluğunu ve hekimin iş yükünü paylaşarak tedavinin etkinliğini ve güvenilirliğini artırmak, hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek, tedavi maliyeti ve olası komplikasyonların önlenmesine pozitif katkıyla hedeflenen sonuçlara ulaşılmasını sağlamak, kanıta dayalı sağlık iletişiminin gelişmesine katkı sunmak amacıyla Akılcı İlaç Polikliniği hastanemizde hizmete sunulmuştur.” dedi. Ünye Devlet Hastanesi
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.