Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Fındıkta hem birinci, hem de son sıradayız!
Fındıkta hem birinci, hem de son sıradayız!
5 Aralık 2017 Salı 17:42
Ferrero’nun Tarım Direktörü Ersin Arısoy, "Türkiye, dünya fındık üretiminde yüzde 70'lik payla birinci sıradayken, dekar başına düşen verimlilikte altıncı ve son sırada" dedi.

Ferrero Türkiye, kendisini ve markalarını anlatmak, fındık ve fındık tanıtımına ilişkin global bir bakış açısını sunmak amacıyla basın mensuplarıyla İstanbul'da bir araya geldi. Toplantıda konuşan Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy,  Türkiye'de tarım reformuna katkıda bulunulması gerektiğini kaydetti. Özsoy, "Türkiye'de tarım reformuna katkıda bulunmak, Fındığını kalitesini daha yükseltmek. Türk fındığı gerçekten kaliteli fındık. Ancak bahçede yaptığımız yanlış şeyler, daha sonra koruyamadığımız sürece buna zarar veriyoruz. buna engel olmamız lazım. Bu iş bitki yönetimi dediğimiz hasat dönemi bittiğinde bir sonra ki hasat dönemine geçene kadar kapsayan uygulamalar" diye konuştu.

Fındık tarımı için uygun bir ülke

Karadeniz Bölgesinin coğrafyasının zor olduğunu kaydeden Arısoy, "Coğrafyası çok zor olabilir ama coğrafyası çok uygun olan bir ülkedeyiz. Türkiye, bundan 20 yıl önce dünya fındığının yüzde 90'ını üretirken bugün yüzde 70'ini üretiyor. Bu yüzden Türk fındığı ve Türk çiftçisinin diğer ülkelerle rekabetçi bir şekilde üretiyor olması son derece önemli" şeklinde konuştu.

Genç nesil fındık tarımında olmak istemiyor

Genç neslin fındık tarımında pek olmak istemediğini kaydeden Arısoy, "Çiftçilerin karlılığını ve sürdürülebilirliği gerek. Karadeniz Bölgesinde bir kuşağı neredeyse kaybettik. Ek çok tarım işçimiz 50'li 60'lı yaşlardı. Genç nesil fındık tarımı içinde olmak istemiyor. Onları başka sektörlere kaydırmamak için fındık tarımını karlı hale getirmemiz gerekiyor. Modern tarım metotlarını adapte etmemiz lazım” ifadelerinde bulundu.

Dekar verimlilikte son sıradayız

 

Arısoy, Türkiye'nin dünyada fındık üretiminde birinci sırada bulunduğunu ancak dekar verimlilik oranında altıncı sırada yer aldığını kaydederek şöyle konuştu: “Türkiye, dünya fındık üretiminde yüzde 70'lik payla birinci sıradayken, dekar başına düşen verimlilikte altıncı ve son sıradayız.  Türkiye, Mısır üretiminde dekar verimliliğinde 1’inci veya 2’nci sırada. Pamuk üretiminde ilk 3'ün içinde. Ancak bu şekilde dünyada geniş alanlarda pamuk üreten ülkelerle rekabet halindeyiz. Verimliliği yukarı çıkarmadığımız müddetçe bizim rekabetçi olmamız pek mümkün değil.” Bülten
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.