Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Mecliste CHPli üyeden 2 talep, 1 soru önergesi
Mecliste CHPli üyeden 2 talep, 1 soru önergesi
5 Aralık 2017 Salı 19:20
CHPli Belediye Meclis Üyesi Sezai Kantar, Ünye Belediyesi aralık ayı olağan Belediye Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırılmak üzere 2 talepte bulunurken, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ile ilgili soru önergesi sundu.
Kantar’ın birinci talebi Ünye kamuoyuna mal olmuş olan Ünye Çamlığı’nın hiçbir şekilde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından SGK’ya ya da üçüncü şahıslara devredilmemesi olurken; ikinci talebi ise bir devir olacaksa da bunun Atatürk Parkı örneğinde olduğu gibi Ünye Belediyesi’ne devri olması gerektiği oldu.

Ünye Belediye Meclisinde CHP’li Meclis Üyesi Sezai Kantar’dan, yılın son meclis toplantısında 2 talep ve 1 soru önergesi geldi.

- “Ünye Çamlığı’nın Ünye Belediyesi’ne devrini talep ediyoruz” -

Kantar, Ünye Çamlığı’nın SGK veya üçüncü şahıslara devredilmemesi gerektiğini belirterek, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Çamlığı’nı Ünye Belediyesi’ne devrini talep etti.

Taleplerine ilişkin Sezai Kantar, şunları söyledi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin SGK borcuna karşılık Ünye Çamlığı’yla ilgili bir fiyat çalışması olduğunu öğrendik. Ünye kamuoyuna mal olmuş bu alanın Ünye’nin elinden ne SGK’nın ne de üçüncü şahısların eline çıkması doğru bir yaklaşım olmadığına inanıyoruz. Burada eski yıkılan tesisin alanın dışına taşmadan, kamuoyuna da sorularak güzel bir proje yapılmasını, kamuoyunun kabul edeceği bir projenin burada gerçekleştirilmesini Ünyeli olarak talep ediyoruz. Nasıl ki Atatürk Parkı Ünye Belediyesi’ne devredilmişse, ‘Çamlığı’nda üzerinde acaba ne olacak?’ şaibelerin kalkması için Ünye Belediyesi’ne devrini talep ediyoruz. Bunu meclis üyeleri olarak Büyükşehir Belediyesi’ne taşınmasını talep ediyoruz” dedi.

- “Talep ederiz ama takdir onlara ait” -

Çamlık ile ilgili konuya teşekkür ederek başlayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye Çamlığı Ünye ile özdeşleşen bir mekandır. Çünkü Çamlık’ta herkesin bir anısı var. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim, hangi kurumdaki yüksek seviyedeki bürokrat arkadaşla konuşalım Ünye Çamlığı’nı duymaya devam ediyoruz. Çamlıkla ilgili sizinle aynı fikirdeyim; Çamlığın bu hali ile kalmaması gerekir. Çamlığın da Atatürk Parkı’nda olduğu gibi Ünye’ye iadesini Büyükşehir Belediye Başkanımızdan talep ederiz, ama takdir onlara ait” dedi.

- “Resmi yazı ile görüş sorma yok, gayri resmi olarak sorduklarını öğrendik” -

Başkan Çamyar, Ünye Çamlığı’nın SGK’ya devriyle ilgili olarak da, “SGK çalışması ile ilgili bana resmi yazı ile görüş, sorma yok. Gayri resmi olarak bir emlak işiyle uğraşan arkadaşımıza uğradığımda SGK’dan değer tespiti için geldiler, emlakçı olarak bize sordular dedi. Benimde böylece bilgim oldu. Ama ben bunun gerçekleşeceğine inanmıyorum. İnşallah gerçekleşmez” dedi.

- “Bu inşaatı belediye yapamaz mıydı?” -

CHP Belediye Meclis Üyesi Sezai Kantar, aralık ayı belediye meclis toplantısında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ile ilgili soru önergesini meclis başkanlığına verdi.

Sezai Kantar, soru önergesinde şunları kaydetti:

“15 Temmuz Demokrasi Meydanı ile ilgili açıklamalar yapıldı. Ancak halen daha bazı soru işretlerine cevap bulamadık.  Bir alanın altına girerek üstünün mülkiyeti başkasına vermek, ‘Oradan biz şu karı sağlayacağız’ demek, bunu sadece kira gelirleri ile özdeşleştirmek doğru bir yaklaşım olduğuna inanmıyoruz. Belediye böyle bir alan için hangi bankalara gidip de kredi alamadı? Neden ihaleye çıktı? Bankalara gidildi de buraya kredi verilmedi mi? Halen bu sorulara cevap verilmedi. Bu inşaatı belediye yapamaz mıydı ya da tapular bir başkasına devredilmeden belediyenin mülkü olarak kalamaz mıydı?”

- “Belediye yapamazdı, İller Bankası belediyelere kredi vermeyi durdurdu”-

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’yla ilgili soru önergesine yazılı cevap vereceğini belirten Başkan Ahmet Çamyar, şu açıklamayı yaptı:

“15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı Belediye yapamazdı. UNİPORT’un yaklaşık maliyeti 23 milyon lira olarak hesaplanmıştı, ama bugün ki yaklaşık maliyeti 35 milyon. Demir biz ihaleye çıktığımızda 1,40 liraydı, şu anda 2,75 lira. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı da biz 18-19 milyon yazsak da yaklaşık 25 milyon lira olarak görüyoruz. Biz bunu yapmak istesek İller Bankası kredisiyle yapacağız. Ancak İller Bankası şu anda bütün belediyelere kredi vermeyi durdurdu. Biz oraya güvenip ihaleyi bir alt müteahhide verdiğimizde, İller Bankası ‘Ben hiçbir belediyeye kredi vermiyorum’ dediğinde müteahhit firma yatacak ‘Hak edişimi alamadım’ diyecekti.

- “Bu belediyeyi ben yönetiyorum, Belediye Başkanı benim” -

Onun için bu belediyeyi ben yönetiyorum. Buranın Belediye Başkanı benim.  Ünye yüzde 58.5 ile ‘Ey Ahmet Çamyar, 5 yıl boyunca beni yönet, benim adıma projeler yap, benim adıma ortaya eserler koy’ demiş. Ben de vatandaşlarımdan aldığım yetkiyi kullanıyorum. Siz geldiğinizde, gelebilirseniz, vatandaş sizi takdir ederse, siz başka yere belediyenin imkanları ile yapabiliyorsanız yaparsınız”.

- “Burada bir sürü soru işareti var, kamuoyunun takdirine bırakıyorum” -

CHPli Belediye Meclis Üyesi Sezai Kantar ise Başkan Çamyar’a cevap olarak, “19 Milyon muammen bedeli olan bir işte 1 dükkan 1,5 milyon liraya satılıyorsa, bunu 32 ile çarptığımızda 1 yılda hiçbir ticaret erbabı yüzde 100 kar edemez. Yani 600 bin liraya mal edilen bir iş yerini 1,5-2 milyon liraya satıyorsanız burada bir sürü soru işareti var. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

- “İstemek farklı şey, uygulamak farklı” -

 

Başkan Ahmet Çamyar ise, “Arkadaşlar size bakarsanız da Genel Başkanınızın elinde bir şey dolaşıyor. Soru işareti var, ama hiç cevaplanan bir şey yok. Vatandaş çok güzel takdir ediyor. Anketler ve oy oranları onu söylüyor. 1.5, 2-3 milyon gibi rakamlar yok. Bende elimdeki kaleme bir lira istiyorum, var mı alan? Yok. İstemek farklı şey, uygulamak farklı şey. Bunu çok düşünen arkadaş 2886 İhale Kanunu’na göre gelir, ihaleye girer ve yapar. Mesele burada yaptırmamak. Kusura bakmayın! Buna müsaade etmem.” diye konuştu. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.