Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de en şişman okullarda “Sağlıklı Beslenme” seminerleri
Ünye’de en şişman okullarda “Sağlıklı Beslenme” seminerleri
5 Aralık 2017 Salı 17:51
Ünye Kent Konseyi’nin 2016 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ünye Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle başlattığı “Okullarda Obezite İle Mücadele Projesi” kapsamında Ünye’nin en şişman iki okulu olarak tespit edilen Şehit Cemal Mutlu ve Kaledere İlkokullarında velilere “Sağlıklı Beslenme” semineri verildi.

Ünye Kent Konseyi, 2016 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ünye Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle başlattığı obeziteyle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında ilk olarak Anafarta, Kaledere, Fevzi Çakmak, TOKİ Ömer Çam ve Şehit Cemal Mutlu İlkokulları’nda 2. sınıf öğrencilerinin boy ve kiloları ölçülerek bu okullar arasında en şişman iki okul Kaledere ve Şehit Cemal Mutlu İlkokulları olduğu tespit edildi.

Bu çalışma kapsamında tespit edilen iki okulun velilerine “Sağlıklı Beslenme” semineri düzenlendi. Seminerlerde Uzman Diyetisyen Ezgi Ay, velilere sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler verdi.

-“Sağlıklı besin sağlıklı bir gelecek demek”-

Sağlıklı beslenmeye küçük yaşlarda başlamak gerektiğini belirten Uzm. Diyetisyen Ezgi Ay, “Sağlıklı besin sağlıklı bir gelecek demek. Bu yüzden istiyoruz ki çocuklarımız sağlıklı beslensin. Sağlıklı beslenmenin temelleri de küçük yaşlarda öğreniliyor ve bu evde başlıyor. Sağlıklı beslenme çocuğun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri düzenli ve dengeli bir şekilde almasıdır.” dedi.

- Sağlık Beslenmenin formülü -

Sağlıklı beslenmenin yollarıyla ilgili velilere tavsiyelerde bulunan Ay, şunları söyledi:

“Süt ve süt ürünleri çocukların sağlıklı beslenmesinde önemli bir yere sahip. Süt ve süt ürünleri çocukların kas, kemik ve diş yapısını oluşturuyor. Çünkü bu dokuların tamamı çocukluk döneminde sağlamlaşıyor ve bu küçük yaşta ne kadar iyi oturursa çocuk ileri ki yıllarda problem yaşamıyor. Et, balık ve tavuktan oluşan et grubu ise çocuklar için demir kaynağı. Biz istiyoruz ki çocuklar her gün 2-3 porsiyon bu guruptan tüketsin. Bazı çocuklar et, yumurta veya süt ürünleri sevmiyorsa sevdiği yemeklerin içine biraz karıştın. Çocuğunuza haftada en az 2-3 defa balık tükettirin. Çünkü bu gurup çocuğun beyin gelişimi için çok önemli.”

-“Tahıl gurubu çocukların enerji deposu”-

Tahıl gurubunun çocukların enerji deposu olduğunu ifade eden Diyetisyen Ezgi Ay, “Tahıl gurubu çocukların enerji kaynağı. Bağırsak düzeninin temelleri de çocuklukta atılıyor. Çocuk tahıl gurubunu düzenli tüketmiyorsa bağırsak bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu yüzden çocuklar mutlaka esmer ekmek, bulgur, makarna tüketmeli.” dedi.

- “Sebze çocuklar için anti oksidan kaynağı” -

Sebzelerin mevsiminde tüketilmesi gerektiğini söyleyen Ezgi Ay, “Sebze çocukların antioksidan kaynağı ve kesinlikle olmalı. A ve C vitaminleri zengin ve C vitamini bağışıklığın alt yapısını oluşturuyor. Ancak sebzeler mevsiminde tüketilmeli.” diye konuştu.

Seminer Ünye’nin diğer şişman okulu Kaledere İlkokulunda da velilere yönelik düzenlendi. Her iki okulda düzenlenen “Sağlıklı Beslenme” seminerinin ilçedeki diğer okullarda da zamanla verilmesinin planlandığı ifade edildi.

 

Ünye Kent Konseyi’nin 2016 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ünye Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle başlatılan “Okullarda Obezite İle Mücadele Projesi” kapsamında ayrıca ilçede en şişman okul olarak tespit edilen okullarda çocuk dostu park çalışmasının yapılacağı belirtildi.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.