Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Engellilerin önündeki en büyük engel; ön yargılar”
“Engellilerin önündeki en büyük engel; ön yargılar”
5 Aralık 2017 Salı 17:51
Ünye Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi işbirliğiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında lise son sınıf öğrencilerine engellilere yönelik seminer düzenleniyor. Seminerlerin ilk ayağı 4 Aralık Pazartesi Ünye Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi.
Bilgili bir toplumun engellerin üstesinden gelinebileceğinin vurgulandığı seminerde, engelli bireylerin önündeki en büyük engelin ön yargılar olduğuna dikkat çekildi.

Ünye Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi Okul Müdürü Fatih Keleş, seminerin Ünye’de bulunan tüm lise son sınıf öğrencilerini kapsadığını ve seminer programının üç gün süreceğini söyledi.

Ünye Adnan Menderes Ticaret Meslek Lisesi’nde düzenlenen semineri Özel Eğitim Öğretmenleri Şule Çelik, Hasan Turaç ve Kıymet Bayel verdi.

-“Bizim en büyük engelimiz ön yargılarımız”-

Özel Eğitim Öğretmeni Şule Çelik; “Seminerlerimizde engel nedir? Engele neler sebep oluyor? Engellilerle iletişim nasıl olmalı? Türkiye’de ve dünyada engellilerin oranı nedir? Konuları işleniyor. Çocuklarımızla bilgi ve deneyimlerimizi paylaşacağız. Ancak bilgili bir toplum, engellerin üstesinden gelebilir. Çocuklarımızın engellilere karşı ön yargıları olabilir, bu ön yargıları kırarak biz engelleri kaldırabiliriz. Çünkü bizim en büyük engelimiz ön yargılarımız.” dedi.

- Sınav sistemine ilişkin öğrenciler bilinçlendirildi -

Özel Eğitim Öğretmeni Hasan Turaç seminerin eğitim bölümüne ilişkin verdiği bilgide, “Geleceğin gençlerine, geleceğin ebeveynlerine bu hayatta nasıl başarılı olabileceklerini, özel eğitim bölümleri ve üniversiteye geçiş sınavı ile ilgili bilgiler verdik. Çocukların engelli bireyler konusunda daha iyi yetişebilmeleri için vereceğimiz seminerlerin yararlı olacağını düşünüyorum. Türkiye’de ki engelli istatistiklerini ve üniversiteye geçiş sistemini inceledik. Özel üniversite ve devlet üniversitelerinde Özel Öğretmenlik Bölümleri ile ilgili olarak sınav puanları konularında gençlerimize bilgiler aktardık.” diye konuştu.

-“Engelli bireylerle iletişim konusunda sıkıntılar var”-

 

Ünye Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Merkezi Görsel Sanatlar Öğretmeni Kıymet Bayer seminerde engelli bireylerle iletişim konusunun ele alındığını belirterek, “Engelli bireylerle iletişim konusunda ne yapılmalı, konusu üzerinde durduk. Çünkü onların insanlarla ve insanların da onlarla iletişimi ile ilgili bazı sıkıntılar var. İnsanların engelli bireylere yaklaşımı konusunda bazı sıkıntıları olduğunu çoğu kez söylüyorlar, görüyor ve yaşıyoruz. Bu konuda gençlerimizi bilinçlendirdik.” dedi.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.