Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Belediyesi’nin en güzel ve yerinde projesi
Ünye Belediyesi’nin en güzel ve yerinde projesi
6 Aralık 2017 Çarşamba 09:19
Ünye Belediyesi’nin yaptığı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı etrafındaki bölge esnafları projenin Ünye için yapılan dev projeler arasında yer aldığını, yeni istihdam imkanlarıyla birlikte bu bölgede olacak hareketlilikle hem esnafın kazanacağını, hem de çevresindeki binaların değerinin artacağını belirterek, “Ünye Belediyesi’nin bu zamana kadar yapmış olduğu en güzel ve yerinde proje 15 Temmuz Demokrasi Meydanı çalışması.” dediler.

Ünye Belediyesi’nin Kaledere Mahallesi’nde yıkılan kapalı pazaryeri ve itfaiyenin bulunduğu 24 dönümlük arazi üzerinde uyguladığı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ihalesine ilişkin yapılan eleştirilere Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’dan yanıt geldi.

Meydan ihalesinin İhale Kanunu’na göre yapıldığını belirten Çamyar, “Yapılan ihale kamuya açık, tüm vatandaşlara açık, kameraların önünde yapılan ihale. Dolayısıyla parası çok olan, ben daha çok oran vereceğim diyen vatandaşlarımız gelip o ihaleye girselermiş. Niye girmemişler? Bekâra karı boşamak kolay.” diyerek eleştirilere yanıt verdi.  

Meydanın altından 400 araçlık otoparkın Ünye Belediyesi’nin olduğunu, buradan aylık 80-100 bin lira arasında elde edilecek gelirle 20 dükkân değerinde bir otoparkı Ünye Belediyesi’nin aldığını belirten Başkan Çamyar, “Kiracıyla uğraşma derdin yok, aybaşı geldiğinde kiracı parayı yatırıyor mu, yatırmıyor mu derdin yok. İcra takibi yapacak mıyım, yapmayacak mıyım derdin yok. Günü kapattın mı akşam parayı çantaya koyup belediyeye geliyorsun. Bu rakamlar yılda 1 milyon 200 bin lira para demek. Biz bu hesapları yapıyoruz.” dedi.

Ünye Belediyesi’nin projede toplam 7 dükkânının da olduğunu belirten Çamyar, “İnşaat oranlamasına baktığımızda da yüzde 42 belediyenin payı vardır. Bugün Ünye’de normal şartlarda bir bina inşaatı yaptığınızda müteahhitlerimiz yüzde 25’le yüzde 30 arasında anlaşırlar. Bunun üzerindeki her rakam makul rakamdır. 42 daha makul rakamdır” diye konuştu.

Ünye’de eleştirel yaklaşımları izleyip, dinleyeceklerini belirten Başkan Çamyar, “İçerisinde olumlu var mı bakacağız. Ama Osmanlı döneminden beri gelen istemezükçülere inat biz hizmet üretmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim boş laflarla işimiz yok. Biz laf değil iş üretiyoruz. Onun için eserler ortada.” dedi.

“Bizim bu işleri 5 yıl içerisinde bitirmemiz gerekiyor. Hızla yol almamız gerekiyor. Onun için bize kaçan müteahhit değil, işini yapan müteahhit lazım.” diyen Başkan Ahmet Çamyar, “Onun için benim yastığa başımı koyduğumda gönlüm gayet rahattır. Bu eleştirenlerin farklı amaçlarının olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bunların söylemlerine takılmaksızın başka hizmetler yapmaya, başka eserler ortaya koymaya devam ediyoruz.”diye konuştu.

Meydan etrafındaki bölge esnafları projenin Ünye için yapılan dev projeler arasında yer aldığını, yeni istihdam imkanlarıyla birlikte bu bölgede olacak hareketlilikle hem esnafın kazanacağını, hem de çevredeki binaların değerinin artacağını belirterek, “Ünye’nin yeni cazibe merkezi olacak olan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın Ünye için ve bizim için büyük bir artı değer oldu.” dediler.

 

 

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar Oney Flash FM’de katıldığı Haftanın Yorumu programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

- “Bizim yaptığımız hizmet ve eserleri beğenmeyen yüzde 30’luk grup var”-

Başkan Ahmet Çamyar, karşılarında yapılan eserleri beğenmeyip acımasızca eleştiren bir grubun olduğunu söyleyerek, “Vatandaşlarımız neye inanmak istiyorsa ona inanıyor. Biz Ünye’de ki vatandaşlarımızın ve seçmenlerimizin yüzde 100’üne hizmet üretme gayesindeyiz. Ancak vatandaşlarımız sandığa gittiğinde AK Parti’nin oy ortalaması yüzde 70’ler civarındadır. Dolayısıyla karşımızda bizim projelerimizi, bizim yaptığımız hizmet ve eserleri eleştiren, beğenmeyen yüzde 30’luk bir grup var. Bu grubun yollarını altından döşesek, ‘Babanın parası ile mi yaptın devletin, belediyenin parası ile yaptın’ derler. Biz de Ünye’mizde eleştirel yaklaşımları izleyip, dinleyeceğiz. İçerisinde olumlu var mı bakacağız, ama Osmanlı döneminden beri gelen istemezükçülere inat biz hizmet üretmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim boş laflarla işimiz yok. Biz laf değil iş üretiyoruz. Onun için eserler ortada” yanıtını verdi.

- “Ünye ikinci meydanına kavuşuyor” -

15 Temmuz Meydanı ihalesiyle ilgili son dönemde gündeme gelen eleştirileri değerlendiren Başkan Çamyar, ihale yapılırken her şeyin ince elenip sık dokunarak hesaplandığını, yastığa başını koyduğunda gönlünün rahat olduğunu ifade etti.

Eleştirenlerin farklı amaçlarının olduğunu belirten Başkan Çamyar, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Pazaryerinde belediye taşların işgaliye parasından 1 ya da 2 lira alıyordu. O bölge kiracı değildi. Üst taraftaki hal ile ilgili bölümde yıllık baktığımızda 1000 ila 2000 liralar civarında kiralar alınıyordu. Biz orada çok ciddi bir proje ürettik. 32 tane dükkânımız var, 9 bin metrekare yani 9 dönümlük meydanımız var. Biz diyoruz ya kentler meydanları ile anılır diye. Ünye, Cumhuriyet Meydanı’ndan sonra ikinci meydanına kavuşuyor. Karadeniz Bölgesi’nde böyle bir meydan daha yok. Bayındırlığın hesapları ile uyguladığımız taşların kalitesi vs. çoğu zaman değişiyor. Biz UNİPORT’un maliyetini 23 milyon hesaplarken, bugün iş adamımızın cebinden 30 milyon çıktı. Niye? Demir, biz ihaleye çıkarken 1.400 liraydı, bugün 2.500 civarlarında. Girdi maliyetleri sürekli değişiyor. Pazaryerindeki yatırım en az 25, 30 milyonları bulacak.

- 15 Temmuz meydanının altında 400 araçlık otopark var -

Çünkü ciddi bir meydan ve altında da 400 araçlık otopark var. Otoparkla ilgili millet bodrum falan diyor, ben bir rakam paylaşacağım şimdi. Atatürk Parkı’ndaki otoparkımız 130 araçlık. Buradan aylık gelirimiz 30 bin lira. Peki, pazaryerindeki 400 araçlık otoparktan belediyenin kaç lira aylık geliri olur, 80 ila 100 bin lira arasında. O bölgedeki dükkân kiraları bugün baktığımızda eşdeğer metrekaredeki dükkânlar 5 bin lira, peki 80 bin lira, 90 bin lira aylık otopark gelirini böldüğümüz zaman 20 dükkân değerinde bir otoparkı Ünye Belediyesi almış. Kiracıyla uğraşma derdin yok, aybaşı geldiğinde kiracı parayı yatırıyor mu, yatırmıyor mu derdin yok. İcra takibi yapacak mıyım, yapmayacak mıyım derdin yok. Günü kapattın mı akşam parayı çantaya koyup belediyeye geliyorsun. Bu rakamlar yılda 1 milyon 200 bin lira para demek. Biz bu hesapları yapıyoruz.

- “İnşaat oranlamasında yüzde 42 belediyenin payı var” -

Öte yandan belediyenin orada toplam 7 dükkânı var. İnşaat oranlamasına baktığımızda da yüzde 42 belediyenin payı vardır. Bugün Ünye’de normal şartlarda bir bina inşaatı yaptığınızda müteahhitlerimiz yüzde 25’le yüzde 30 arasında anlaşırlar. Bunun üzerindeki her rakam makul rakamdır. 42 daha makul rakamdır. Benim gönlümden geçen keşke 50 - 60 olsun. Hepsi belediyenin olsun. Müteahhit firma burayı yapsın belediyeye versin, ama böyle bir dünya yok ki. Olsa keşke niye olmasın. Bu ihale 2886’ya göre yapılan kamuya açık ihale, tüm vatandaşlara açık ihale, kameraların önünde yapılan ihale, dolayısıyla parası çok olan, ben daha çok oran vereceğim diyen vatandaşlarımız gelip o ihaleye girselermiş, niye girmemişler. Bekâra karı boşamak kolay. Cepte para yok başkasının parasıyla ne olacak canım işte 25 milyon. Sen 25 milyonu hiç yan yana gördün mü? Ne kadarlık bir alan kaplıyor gördük mü? yok. Ben görmedim şahsen. Gören varsa bana izah etsin. Keşke dedikleri gibi yüzde 50, 60 olsaydı ama her şeyin gerçeği var.

- “Kaçan müteahhit değil, işini yapan müteahhit lazım” -

O zaman müteahhit iflas edip Çevre Yolundaki gibi, TOKİ’de ki gibi, Ünye Devlet Hastanesi inşaatındaki gibi kaçsaydı. Bizim bu işleri 5 yıl içerisinde bitirmemiz gerekiyor. Hızla yol almamız gerekiyor. Onun için bize kaçan müteahhit değil, işini yapan müteahhit lazım. Onun için benim yastığa başımı koyduğumda gönlüm gayet rahattır. Bu eleştirenlerin farklı amaçlarının olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bunların söylemlerine takılmaksızın başka hizmetler yapmaya, başka eserler ortaya koymaya devam ediyoruz.”

- O bina yıkılacak-

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın köşesinde kalan binayla ilgili ilgililere tebligatların yapıldığını da belirten Başkan Çamyar, “Belediyenin kasasına her ay ortalama 1 milyon para giriyor. Bu bir milyonla hizmet üretmek, dükkân satın almak mümkün değil. Bu mülk sahiplerimize takas ya da satış yoluyla bir öneride bulunacağız. Ocak ayı gibi işlemimizi meclise taşıyıp bitirmiş olacağız ve o alanı yıkacağız. O alanın üstüne buz pateni altına da bowling salonu yapmak gibi bir düşüncemiz var.” dedi.

- Sağlık Ocağı çevresine düzenleme geliyor-

Merkez Sağlık Ocağı çevresi için yeni bir çalışma başlattıklarını da söyleyen Çamyar, “Sağlık ocağının yanındaki 112’nin olduğu yerde yeni bir çalışmaya imza atacağız. Projesini hazırlıyoruz, yakın zamanda bitecek. Sağlık Bakanlığı’nın alanıyla belediyenin alanını birleştirip o bölgede de bir proje çalışmamız var.” diye konuştu.

-“Şehir stadını yıkmayı düşünüyoruz”-

Konuşmasında son olarak yeni şehir stadını yıkmak gibi bir düşüncelerinin olduğunu söyleyen Çamyar, sözlerini söyle tamamladı:

“Şehir stadını yıkmakla ilgili bir düşüncemiz var. O bölgeyi de komple yemyeşil bir alan yapıp, Amerika’daki Central Park gibi, İngiltere’deki Heidi Park gibi. Bundan 50 yıl sonra çocuklarımız muhteşem ağaçların altında gölgelensinler istiyoruz. Biz Ünye’mizi çok seviyoruz. Çocuklarımızı çok seviyoruz. Onlara güzel bir Ünye bırakmak için mücadele ediyoruz. Laf değil iş üretiyoruz.”

- “Hem esnaf kazanacak, hem de çevre binaların değerleri artacak” -

15 Temmuz Demokrasi Meydanı Projesi’nin bölgeye büyük katkısı olacağını ifade eden Kaledere Muhtarı Mustafa Bıyıkoğlu; “Meydanın güzel bir görüntüye kavuşacağına inanıyorum. Mezbelelik görüntüsü ortadan kalkıyor, güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. Orada esnafların dile getirdiği bir yol sorunumuz vardı. Başkanımız Ahmet Çamyar orada bir geçiş yolu olduğunu ifade etti. Arabaların Sağlık Ocağı tarafına geçişleri sağlanacak. Hem giriş, hem çıkış panelleri var. Güzel bir çalışma olacağına inanıyorum.  Esnaflarımızda burada kazançlı çıkacak, orada bir hareketlilik olacak. Cumhuriyet Meydanımızın yanında ikinci büyük meydanımız da burası olacak. Hem esnaf kazanacak, hem de çevrede bulunan binaların değerleri artacak.”dedi.  

- Esnaf meydan için neler söyledi? -

-“Ünye Belediyesi’nin en güzel ve yerinde projesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı”-

Esnaf Cafer Ocak, “Ünye Belediyesi’nin bu zamana kadar yapmış olduğu en güzel ve yerinde proje 15 Temmuz Demokrasi Meydanı çalışması. Bu alan yıkılmadan önce çok atıl durumdaydı. Bu çalışma ile burası cazibe merkezi haline geldi ve çok yerinde bir çalışma oldu. Tabi buranın güzelliği ve ne denli doğru bir çalışma olduğu meydan bitip faaliyete geçtiğinde daha belirgin olacak. Bu çalışmasından dolayı Ünye Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar, ekibini ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

-“Ünye ve bizim için artı değer oldu”-

Perdeci Ergin Talan, “Yaklaşık 10 yıldır burada esnaflık yapıyorum. Gerek hükümetimizin, gerekse belediyemizin ülkemizde ve Ünye’de çok güzel projeleri ve çalışmaları oldu. Ünye özelinde ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanı çok doğru bir çalışma oldu. Buraya yapılan meydan ile birlikte bu bölge çok daha hareketlenecek. Normalde bu bölgede akşam ezanından sonra esnaflar kapanırken, Hükümet ve Belediye Caddesi ile Orta Çarşı’da esnaf ilerleyen saatlere kadar iş yapabilir. Bu meydan tamamlandıktan sonra bu bölgenin de oralar gibi olacağına, ilerleyen saatlere kadar iş yapacağımıza inanıyorum. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Ünye için ve bizim için büyük bir artı değer oldu.” diye konuştu.

-“Açılacak yeni iş yerleri Ünye’nin istihdamına katkı sağlayacak”-

Tarım Market İşletmecisi Mesut Demir, “Ünye’mizin en büyük sorunların biri işsizlik. Birçok genç iş bulamadığı için şehir dışına göç diyor. İşsizliğin önüne geçmek için ise en gerekli şey Organize Sanayi Bölgesi  (OSB) olması. Ünye’ye OSB kurulması için büyük çabalar gösteriliyor. OSB ile birlikte Ünye’de en önemli hamleler AVM ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın yapılması. Burada açılan yeni iş yerleri, yeni markalarla birlikte Ünye’de istihdama katkı sağlanacak. Aynı şekilde, şehirde bir noktaya biriken yoğunluğu Fevzi Çakmak Mahallesi’ne yapılan sosyal tesisler, yakında açılışı yapılacak AVM, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı gibi çalışmalarla farklı noktalara dağıtmış olacak. Ben bu çalışmaların tamamında emeğin geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

-“Demokrasi Meydanı ve diğer projeler Ünye için dev projeler”-

Dönerci Arif Bayır, “15 Temmuz Meydanı tamamlandığında ortaya çok güzel bir eser çıkacağını düşünüyorum. Hele ki o bölgeye yapılacak Kültür Merkezi, Kültür Merkezinin içinde kütüphanesi, salonları, mağaza ve dükkânları ile ortaya mükemmel bir eser çıkacağına inanıyorum. Ünye’nin her noktasında büyük çalışmalar yapılıyor. Bu projelerin tamamı dev projeler ve bu projeleri yürüten Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar’a teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.