Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Karadeniz, Samsun-Sarp Demiryolu’nu istiyor
Karadeniz, Samsun-Sarp Demiryolu’nu istiyor
7 Aralık 2017 Perşembe 13:01
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, Samsun-Sarp demiryolu projesine ilişkin, “Karadeniz ve Kafkasya bölgesinin geleceği açısından bu proje büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Ünal, Samsun-Sarp güzergahının Hopa'dan Batum Demiryolu aracılığıyla yakın zamanda açılışı yapılan Kars-Tiflis-Bakü hattına bağlanması ve tüm Kafkasya ile eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Uzak Doğu'ya ulaşması gerektiğini söyledi.

Buradaki amacın sadece yolcu taşımacılığıyla sınırlanmaması, uluslararası ticaret koridoru açılmasının ön plana çıkarılması gerektiğini belirten Ufuk Ünal, Doğu Karadeniz'in kalkındırılması istiyorsa projenin mutlaka hayata geçmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Doğu Karadeniz Bölgesi'nin kıyı kesiminde Samsun'dan Sarp'a kadar 6 il ve 28 ilçe bulunuyor. Bu hat üzerinde yaklaşık 3 milyon nüfus yaşıyor. Son dönemde Karadeniz Sahil Yolu ile başlayan, Avrupa'da birinci ve dünyada üçüncü olan Ordu-Giresun Havalimanı ve Rize'ye yapılacak havalimanı ile ulaştırma alanında devam eden kalkınma hamlesi Samsun-Sarp demiryolu ile devam etmelidir. Doğu Karadeniz'i kalkındırmayı istiyorsak bu projenin mutlaka hayata geçmesi gerekiyor.”

Ünal, demiryolu projesini sadece Ordu'nun istemesinin yetmeyeceğini, diğer illerin de sürekli gündemde tutması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 Bülten
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.