Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Herkesin maaşı artacak
Herkesin maaşı artacak
19 Aralık 2017 Salı 18:56
2018 Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam, beraberinde çalışan veya çalışmayan herkesi etkileyecek ve bu bağlamda gelirler artacak.

Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam, beraberinde çalışan veya çalışmayan herkesin aldığı gelire yansıyacak. Gerçekleştirilmesi beklenen zam doğrultusunda, hem tüm çalışanların hem de işsizlerin maaşları artış gösterecek. Bununla birlikte, erken emeklilik için borçlanma miktarları da yükselişe geçecek. Peki, 2018 yılında maaşlar ne kadar artacak, yeni zam oranları ne kadar olacak? İşte, maaş zammı konusuna ilişkin çalışan veya çalışmayan vatandaşları yakından ilgilendirecek tüm önemli detaylar. 

Ocak ayında çalışan veya çalışmayan herkesin aldığı gelir yükselecek. Yaklaşan yılbaşıyla birlikte hemen herkesin gelirlerini etkileyen değişiklikler gündeme gelecek. 5 milyon emeklinin maaşı yeniden hesaplanacak. Memur emeklileri ise %4 zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacaklar. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin net zam oranı 3 Ocak'ta netlik kazanacak. Ocak ayı itibariyle en düşük memur maaşı 2 bin 829 lira olacak. En yüksek işsizlik maaşı bin 500 liranın üzerine çıkması tahmin ediliyor. 

Halen net bin 404 lira 6 kuruş, brüt bin 777 lira 50 kuruş olan asgari ücret, 1 Ocak'ta artacak. Yeni ücret, Aralık'ta Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek. Asgari ücret geçen yılki gibi yüzde 8 seviyesinde artırılırsa, net maaş bin 516 liraya çıkacak. Brüt asgari ücret ise bin 919 lira 70 kuruş seviyesine yükselecek. Ancak bunun üzerinde olması bekleniyor.

-Görüşmeler başladı-

Doğrudan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, 15 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanan komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Bakanlıktaki toplantının ardından Türk-İş ve TİSK'in ev sahipliğinde de toplantılar yapacak Komisyon, son toplantısını Aralık ayı bitmeden Bakanlıkta yaparak 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek. Asgari ücret masasında işçileri temsil eden Türk-İş, yıl sonu enflasyon oranı ile bir işçinin net yaşam maliyetini gündeme getirecek. Şu anda brüt asgari ücret 1.777,5, net ise 1.404,6 TL olarak uygulanıyor.

-Asgari geçim indirimi yükselecek!-

Çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimi yükselecek. Asgari ücrete geçen yılki gibi yüzde 8 zam olursa en düşük asgari geçim indirimi 133 lira 31 kuruştan 143 lira 97 liraya çıkacak.

-İşsizlik maaşında taban ve tavan tutarlar artacak!-

İşsizlik maaşında taban ve tavan tutarlar da artacak. İşsizlik maaşı son 4 aylık ortalama brüt kazancın yüzde 40'ı oluyor. Bu yıl işsizlere ayda en az 705 lira 60 kuruş, en çok da bin 411 lira 20 kuruş ödeniyor. Brüt asgari ücret bin 919 lira olursa, en düşük işsizlik maaşı 767 lira 88 kuruşa, en yüksek işsizlik maaşı da bin 535 lira 76 kuruşa çıkacak.

-Tüm ödemeler ve borçlanmalar artacak!-

Özellikle erken emeklilik için yapılan doğum ve askerlik borçlanmalarında taban tutarlar yükselecek. Ocak ayı gelmeden harekete geçenler kazançlı çıkacak. Halen aylık en düşük borçlanma tutarı 568,8 lira seviyesinde bulunuyor. 1 Ocak gelmeden 1 çocuk için 2 yıllık (24 ay) doğum borçlanması yapılırsa, en az 13 bin 651 lira ödeniyor. Yine bu yıl bitmeden askerlik borçlanması yapanlar 540 günlük (18 ay) borçlanma için en az 10 bin 238 lira ödüyor. Eğer Ocak'ta brüt asgari ücret bin 919 lira 70 kuruş olursa, 2 yıllık doğum borçlanması 14 bin 743 liraya, 18 aylık askerlik borçlanması da 11 bin 57 liraya yükselecek.

 

 
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.