Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Ünye OSB’de anlaşma zeminini  henüz yeterince bulmadık!”
“Ünye OSB’de anlaşma zeminini henüz yeterince bulmadık!”
22 Aralık 2017 Cuma 16:54
Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ünye’de katıldığı programda Ünye OSB konusuna değinerek, “Fatsa OSB için yaklaşık 80 milyon civarı rakam gerekiyor, Ordu OSB için 30 Milyon. Ünye OSB için şuana kadar anlaşma zeminini henüz yeterince bulmadık” diyerek Ünye OSB’yi mutlak suretle bitirmek gerektiğini söyledi.

 - “Ünye OSB’yi mutlak suretle bitirmemiz gerekiyor” -

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ünye’de basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin  (OSB) de içinde bulunduğu il genelindeki OSB çalışmalarında son durumu değerlendirdi.

- “OSB’de 30 bin kişiyi istihdam edemezsek göçün önüne geçemeyiz” -

Vali Yavuz, Ordu’da göçün önüne geçmek için OSB’lerin faaliyete girmesinin önemli olduğunu söyledi.

Ünye OSB’nin mutlak suretle bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Yavuz, “Şu anda ilimizde 3 OSB üzerinde çalışıyoruz. Fatsa OSB için yaklaşık 80 milyon civarı rakam gerekiyor. Ordu OSB için 30 Milyon. Ünye OSB için şu ana kadar anlaşma zeminini henüz yeterince bulmadık. Arkadaşlarımız gayret ediyor, çalışıyor. Ünye OSB’yi mutlak suretle bitirmemiz gerekiyor. 3 OSB’yi bitirdiğimizde yaklaşık 15 bin kişi istihdam sağlamış olacağız. Şu anda sanayide çalışan 6-7 bin kişi civarında. Topladığımızda 21 bin kişi civarında bir istihdam söz konusu. Buna ilaveten yeni OSB alanı bulmamız gerekiyor” dedi.

Vali Yavuz, Ordu’da göçün önüne geçmek için en az 30 bin istihdam sağlanması gerektiğini vurgulayarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz bu şehri ne tarım şehri, ne turizm şehri olarak kalkındıramayız, göçü engelleyemeyiz. Karadeniz’de de hak ettiğimiz yerde bulunamayız. Buna ilaveten yeni sektörler bulmamız, yeni atılımları desteklememiz gerekir. Bunlardan da en önemlisi olarak gördüğüm sanayidir. Kısa ve orta vadede minimum 30 bin kişiyi OSB’de istihdam edemezsek biz göçün önüne geçemeyiz” diye konuştu.

- “Ordu’da Kalkınma Çalıştayı gerçekleştirilecek-

Ordu Valisi Seddar Yavuz, programda Ordu’nun kalkınması için bir vizyon oluşturmak gerektiğini, Ordu’da kalkınma Çalışmayı gerçekleştirmek istediklerini vurgulayarak, il genelinde yürütülen çalışmaları şu şekilde değerlendirdi:

“Ordu’da herkesin ittifak ettiği, herkesin anlaştığı ve herkesin bir araya geldiğinde hem fikir olduğu, sektör bazında anlaşmış, uzlaşmış bir şehir olarak hem kamuoyuna hem de devlet büyüklerimize sunabileceğimiz bir yol haritamız olması gerekiyor. Bunun için şu anda yola çıktık, başlıkları belirdik. Başta tarım, turizm, sanayi, turizm şehri ve sosyal gelişmişlik kriteri olarak belirlediğimiz birçok kriteri de ilave ettik. Şu anda alt çalışmaları devam ediyor Yeni yıl ile birlikte büyük bir Kalkınma Çalıştayı gerçekleştireceğiz. Bu çalıştay ile birlikte ilimizin önceliklerini, kısa, orta ve uzun vadede yapmamız gerekenleri ve eylem planlarını, bu eylemlere hangi kurum ve kuruluşların yapacağını belirleyeceğiz ve bir takvim içerisinde devam edeceğiz.

- “Büyüyen, gelişen fark yaratan şehirlerin en azından vizyon projelerinde anlaşması lazım” -

Sizler basın mensupları olarak birçok vali gördünüz, bakan gördünüz, siyasi, belediye başkanı göndünüz. Bizzat bu işin içindesiniz. Hepinizin bu şehrin kalkınma ve gelişmesine yönelik görüşleriniz var.  Bu alt çalışma gurupları ile bunu 3 gün boyunca tartışılacağız. Sonra bunları kitapçığa ve eylem dönüştüreceğiz. Daha sonra bu şehrin Bakanı, Milletvekili, Belediye Başkanı, STK’ları, gazetecileri şehir vizyonuna anlaşmış bir şekilde mi yoluna devam edecek. Yoksa bir milletvekili geldiğinde benim gündemim başka, milletvekilinin gündemi başka, belediye başkanının gündemi başka mı olacak? Bizim bu şekilde bu şehri kalkındırmamız mümkün değil. Büyüyen, gelişen, fark yaratan şehirlerin her birinin en azından vizyon projelerinde anlaştığını net olarak söyleyebiliriz. O yüzden de böyle bir çalıştay yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Sayın Bakanımız Numan Kurtulmuş Bey ile görüştüm 2013 yılında yapılan bir çalışmadan da faydalanarak Ordu Kalkınma Planını sizlerin önüne sunacağım.

- “Çevre ile uyumlu sanayiyi bu şehirle tanıştırmamız gerekiyor” -

Kalkınma planı ile birlikte Kalkınma Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığımız nezdinde bu şehrin önceliklerini, sorunlarını halletmemiz gerekiyor. Bu şehir Trabzon ve Samsun’dan sonra üçüncü Büyükşehir olarak ortaya çıkacaksa ve ‘ben buradayım’ diyecekse bu sanayisiz olmaz.  Kaldı ki sanayi her zaman çevrenin düşmanı değil; böylede bir algı var. Biz çevreye kirletecek bir sanayi ortaya koymayacağız. Çevre ile uyumlu sanayiyi bizim bu şehirle tanıştırmamız gerekiyor. Bunu yapmadığımız sürece göçü önleyemezsiniz. Bu şehirde bilgi birikim sağlayamazsınız. Bu nedenle bütün çalışmalarımız buna matuf devam ediyor.

- “Tek başına turizm ile bu şehri bir yere taşıyamayız” -

Turizm Ordu’da çok tartışılan, konuşulan bir sektör olmasına rağmen, Antalya’da dahi sezon 6 ayı geçmiyor. Geri kalan 6 ayda da bu istihdamı başka bir yere yönlendirmemiz mümkün değil. Turizmi çok önemsiyoruz, ama tek başına turizmi gündem yaparak bu şehri bir yere taşıyamayız. Bunun yanında başka sektörler bulmamız gerekir.

Ordu şelaleler şehri diyoruz, tarif ediyoruz; ama şelaleye ulaşacak yolumuz yok.  Gitseniz de temel insani ihtiyaçlarınızı karşılayacak durum yok. Bu şartlarda turizmden para kazanma imkanımız yok. Ordu’da otel ve yatak konusundaki eksiklerimiz devam ediyor. Bizim bu konuda tesisleşme konusunu çözmemiz gerekir. Özellikle kongre turizmine açılacak nitelikli konaklama tesislerini süratle Ordu’nun gündemine getirmek durumundayız. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızla bu konuyu çalışıyoruz. Özellikle bununla ilgili önemli çalışmalarımız ve projelerimiz var.  Şu ana kadar 5 binin üzerinde arkeolojik eseri olan Ordu’nun arkeoloji müzesi yok. Bu eserler ya depolarda ya da başka şehirlerde. Sayın Bakanımızla Ordu’ya bir arkeoloji müzesi kazandırarak, 5 bin eseri gün yüzüne çıkaracağız ve yeni bir cazibe alanı ortaya çıkaracağız. Bütün yaylalar, mesire alanları, şelaleler gibi yerlerde imar planları ki şuanda hazırlıkları devam ediyor. Buralarda temel insani ihtiyaçları karşılayacak düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Bu yönde yoğun bir çalışmamız var.  

- “Fındıkta sadece fiyatı tartışarak sorunu çözemeyiz, verimi arttırmalıyız” -

Ordu’nun en önemli tarım üretim materyali olan fındık ağaçlarının yaşlılığı giderek verimin düştüğünü görüyoruz.  Dünya 300 kilogramları tartışırken, biz 80 kiloları tartışıyoruz. Her gün de fiyatı tartışıyoruz. 80 kilo üretim yaparak hangi fiyatı verirseniz verin, fındıkla ilgili rekabet etme şansınız yok. Bizim fındıkta aynı zamanda üretimi de arttırmamız gerekiyor. Elbette fiyatı tartışacağız, üreticinin hakkıdır. Ama sadece fiyatı tartışarak sorunu çözemeyiz. Dolayısıyla bununla ilgili çalışmayı yürüttük. Her yıl bin dönüm örnek bahçe oluşturacağız ve bu örnek bahçelerde verimi en yüksek türleri çiftçimizle buluşturmak suretiyle çiftçimizin bu konudaki ufkunu ve seviyesini arttırmak istiyoruz.

- “Tartışmalar bu şehre hiç bir şey kazandırmaz” -

Ordu’ya bir vizyon koymak istiyoruz. Gelecek çizmek istiyoruz ve geleceği tartışmak istiyoruz. Yoksa sen mi daha iyisin ben mi daha güçlüyüm tartışmalarının bu şehre bir şey kazandırmayacağı çok net bir şekilde açık. Bizim bu şehre vizyon projeleri tartışmamız gerekiyor. Bunları tartışmaya başladığımızda birçok şey kendiliğinden düzelecektir. Bizim Ordu’yu bir kez daha dizayn etmemiz gerekiyor.”

- “Vali Konağı’ndan tereddütle geçmesinler, gelsinler otursunlar”-

“Bizim işimiz sevgidir. Biz herkesi bir araya getirecek, herkesi aynı masa etrafında oturtacak bir anlayışla yolumuza devam etmek istiyoruz” diyerek birlik beraberlik mesajı veren Vali Seddar Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Valilik olarak gönüllere dokunmak istiyoruz. 2001 yılında bu yana meslekte yürüttüğüm ‘Gönülden Gönüle’ diye bir proje var. İnsanlar öteden beri Vali Konağı’nın yanından geçerken bir tereddütle veya hızlı geçer. Ben istiyorum ki insanlar bu evleri kıyılardan, kenarlardan izlemesinler, gelsinler orada otursunlar. Bu yüzden şuan eşimle beraber yaşlı, engelli, yetim, şehit ve gazi aileleri, şehit eşleri, STK temsilcileri, işadamları, basın mensupları eşleriyle resmi ortamlarda, Valilik binasında değil de bizim evde bir araya geliyoruz. Vali Konağı’nı milletin konağı olarak görüyoruz. Dolayısıyla o yer bize ait ve bize emanet. Bundan sonra Vali Konağı bu şehirde yaşayan herkese kapılarını sonuna kadar açacaktır. Geldiğimiz günden bu yana da bunu yapmaya çalışıyoruz. Bunu bir gösteriş ve riya olarak da yapmıyoruz. Çünkü insanlara değer verirseniz değer görüsünüz. Değer verip gözüne samimiyetle bakmadığınız hiç kimseden samimiyet beklemeyin.

- “Bu şehrin saygıya sevgiye ve hürmete ihtiyacı var. Geri kalan bütün hizmet ve yatırımları bu şehir yapar” -

Bu şehrin saygıya sevgiye ve hürmete ihtiyacı var. Geri kalan bütün hizmet ve yatırımları bu şehir yapar. Biz kayıtsız şartsız bu şehirde herkesin yanında olacağız. O yüzden parolamız ‘Kimilerinin kimi olun ama kimsesizlerin kimi olmayı unutmayın. Çünkü kimsesizlerin kimi olmazsanız tahtanız tabut olur’ Bu anlayışı yayabildiğimiz ölçüde medeniyetimize de sahip çıkmış oluruz. Ben inanıyorum ki önümüzdeki süreç Ordu açısından çok daha iyi olacaktır.

- “Çocuklarımızı ‘kazan, kazan’ düşüncesiyle yetiştirelim” - 

 

Hayatı boyunca hiç kimse kaybetmez. Hayatı boyunca hiç kimse kaybetmeye münasip yetiştirilmemiştir. O yüzden biz çocuklarımızı mümkün olduğunca ‘kazan kazan’ diye yetiştirelim. ‘Bir araya geldiğimizde sende zarar etme, bende etmeyeyim bir orta yol bulalım’ diye yetiştirirsek, o zaman çocuklarımız mutlu olur. Hep ben kazanayım sen kaybet olursa, hiç kimse ömür boyu kaybetmez. O yüzden biz çocuklarımızı yetiştirme biçimlerimizi değiştirmeliyiz. Çocuklarımızın öz güveni olmalı, kendilerini ifade edebilmeli ama bir araya geldiğinde karşısındakinin ve kendisinin zarar etmemesini, orta bir menfaatte buluşabilmelerini öğretmemiz lazım.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.