Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Ünye - Niksar yoluna 2018’de müdahale edilecek”
“Ünye - Niksar yoluna 2018’de müdahale edilecek”
2 Ocak 2018 Salı 18:02
Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi ve Dernek Üyeleri ile bir araya gelerek Ünye’de ki turizm faaliyetlerini değerlendirdiler.
Toplantıda Ünye- Niksar yoluna ilişkin açıklamalarda bulunan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “2018 yılı içerisinde projesi tamamlanıp, yapımı ile ilgili olarak ihale safhasını beklemek üzere karayollarına teslim edilecek. Bununla ilgili de 2018-2019 yılında olumlu gelişmeler bekliyoruz.” dedi.
Ünye-Akkuş-Niksar yolunun Ünye için kanayan yara olduğunu söyleyen Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, yolun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belitti.

 

 

Ünyeli turizmciler, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in de katılımıyla Yunus Emre Çay Bahçesi’nde bir araya gelerek Ünye’de ki turizm faaliyetleri ve yapılması gereken çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundular.

-“Ünye kültürü turizm potansiyeli haline getirilmeli”-

Ünye’nin kendine özel kültürü içinde barındırdığını, bu kültürün turizm potansiyeli haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Turizm; kültür, tarih, doğa, spor, eğlence ve birçok farklı alanlardaki aktiviteyi ifade diyor. Turist kendi yaşadığı bölgeden farklı bir bölgeye gidip orada bölgesini, dünyasını ve düşüncesini değiştirecek bir ortam bulmak ister. Bu anlamda biz içinde yaşadığımız için belki farkına varamıyor olsak dahi Ünye farklı ve özel bir yer. Bu özellikleri bizim daha kolay bir şekilde tanıtıp, turizm piyasasında bunu bir ürün haline getirip pazarlamak en önemli görevlerimizden bir tanesi.” dedi.

-“Turizmin geliştirilmesi bir anda olabilecek şey değil”-

Bir şehirde turizmin bir anda geliştirilemeyeceğini ifade eden Kaymakam Güney, bir şehirde yaşam kalitesi ne kadar yüksekse orada o kadar çok turizmin geliştiğini söyledi.

Güney, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Zaman zaman ifade ediyoruz bunlar bir anda bir günde olabilecek şeyler değil. Turizm çok yönlüdür ve sektör itibari ile de, yönetim itibari ile de birçok unsuru içinde barındıran bir sahadır. Her şeyden önce o şehirde yaşayan insanlar için bir şehir ne kadar yaşanabilirse turizm açısından da o denli cazip ve ilgi çeken, rağbet gören bir yer haline gelir. Bugün dünyada turizmde marka olmuş şehirlere baktığımız zaman doğal güzellikleri, tarihi ve kültürü, alt yapısı ve şehirleşmesi ile birlikte yaşanabilir şehirler olduğunu görüyoruz. Onun için biz ilçemizi yolu, alt yapısı, havası, suyu ve doğasıyla, şehirleşmesiyle daha yaşanabilir bir haline nasıl getirilebilir onun uğraşı içerisinde olmalıyız. Bu tür çalışmalar da ilçemizde yapılıyor, alt yapı çalışmaları içme suları çalışmaları, doğalgaz çalışmaları, yeni imar düzenlemeleri yapılıyor. Bunun yanında tarihi eserlerimiz, kültürel mirasımız olan varlıklarımız Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş’un destekleri ile yaşatılıyor.”

-“Ünye’de kültür ve turizm çalışmaları devam ediyor”-

Ünye’de ki kültür ve turizm çalışmalarını değerlendiren Kaymakam Güney, çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Kültür Turizm Müdürlüğümüz, Ordu Valiliğimiz ve Ünye Belediyemizle iş birliği içerisinde çalışmalar devam ediyor. Saray Hamamı’nı onardık, yakın zamanda işletmesi ile ilgili bir yol haritası belirleyip, en kısa sürede vatandaşların hizmetine sunulacak. Kefelihan’la ilgili olarak kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Yine merkezdeki hamamın kamulaştırılması çalışmaları güzel bir şekilde ilerliyor. En önemli çalışmalardan bir tanesi de Süleyman Paşa Sarayı’nın restitüsyon projesi ile ilgili Ünye Belediyemizin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği içerisinde güzel çalışmaları var. Onlar neticelenip önümüzdeki yıllarda ete kemiğe bürünecek. Kadılar yokuşundaki alt yapı çalışmaları ile beraber onarılıp hayata kazandırılan birçok konağımız var. Bunlar Ünye turizmi açısından güzel sayılabilecek ve derinlik katacak çalışmalar.”

-“Ünye- Akkuş- Tokat yolunun takipçisiyiz”-

Ünye’nin iç Anadolu ya açılma yolu olan Ünye- Akkuş- Tokat bağlantı yolunun yapılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Güney, “Bizler Ünye’nin tarihini turizme kazandıracak çalışmalar ile beraber Ünye’nin çevre il ve ilçelerle ulaşımını kolaylaştıracak Ünye- Akkuş-Tokat yolunun iyileştirilmesi ile beraber her platformda Valilik nezdinde bu konuyu sıcak tutuyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Ulaştırma Bakanlığımız ile irtibat halinde. Sayın valimiz ve yerel siyasetçilerimiz bu konunun sürekli takipçisi. Temenni ediyorum 2018 yılında bununla ilgili olumlu gelişmeler yaşanır. Dereyolu’nun 2018 yılı içerisinde projesi tamamlanıp, artık yapımı ile ilgili olarak ihale safhasını beklemek üzere Karayollarına teslim edilecek. Bununla ilgili de 2018-2019 yılında olumlu gelişmeler bekliyoruz” diye konuştu.

-Tokat’ta Ünyeliler günü-

2018 yılı içerisinde Tokat’ta Ünyeliler günü düzenleyeceklerini ifade eden Kaymakam Güney, “2018 yılında ilçemizde turizmi daha da verimli geçirmek adına bizler Ünye Belediyemiz, Ünye Ticaret ve Sanayi Odamız, Ünye Ticaret Borsamız ve İstanbul Dernekler Federasyonumuz, Ünye Turizm Derneğimiz ile iş birliği içerisinde önümüzdeki 4 Ocak 2018 Perşembe günü Tokat Valimizi ziyaret edip, Tokat Ticaret Odamızla beraber Tokat’ta bir Ünyeliler günü etkinliği düzenleyeceğiz. Bu etkinliğinde Ünye turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

-Karavan Parkı-

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından karavan parkı ihalesi yapıldığını hatırlatan Güney,  “Sahilköy Mahallesi sınırları içerisinde yapılacak olan park 6 ay içerisinde hizmete girecek. Bölgede çokça ihtiyaç duyulan ve çok da rastlamadığımız, son dönemlerde çok talebin olduğu karavan, bisiklet, park yerleri, çadırların kurulabileceği bir alan olacak. Orada denize giriş çıkış, denizi kullanmak tamamen ücretsiz. Bu yatırımın Ünye turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu..

-“Korumalı turizm master planı hayata geçirilmeli”-

Ünye’de, korumalı turizm master planının hayata geçirilmesi isteğini yineleyen Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, “Bizim birinci öncelikli beklentilerimizin arasında derneği kurduğumuz günden bu yana korumalı turizm master planı’nın hayata geçirilmesi ve bununla ilgili çalışma yapılması. Bununla ilgili en canlı örneğini böyle bir plan ve proje yapılmadığı için ve koruma ve kayıt altına alınmadığı için Erenyurt Şelalesi’nde yaşamış olduk maalesef. Ben buna acı bir tecrübe diyorum. Çünkü Erenyurt Şelalesi gerçekten doğal güzelliği ve dokusu olan ve aynı zamanda da insanları çekim gücü olan bir doğal turizm değerimizdir. Bununla ilgili DSİ’den alınan resmi izin ile maalesef vahşi bir kazı yapıldı. Bu kazı sonucunda da Erenyurt Şelalesi’nin yüzde ellisi yok edilmiş durumda. Bizim temennimiz ve burada yetkililerden istediğimiz en azından mevcudun korunması için bir çalışma ile göletinin açılması ve orada bırakılan molozların kaldırılması noktasında çalışma yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

-“Ünye Kalesi yeniden keşfedilmeyi bekliyor”-

Ünye Kalesi’nde yapılan çalışmaları değerlendiren Sobi, “Ünye’miz gerçekten hem tarihiyle, hem geçmişi ile hem de yaşayan miraslarıyla özel bir yer. Bunların çoğu örneğini yaşamaktayız. Ünye Kalesi gerçekten yeniden keşfedilmeyi bekleyen bir kale. Bununla ilgili belediyemiz çok ciddi altyapısı çalışması yapıyor. O yüzden süreç biraz uzadı. Umarım bir an önce kazma vurulur ve hayata geçirilir. Çünkü şuan Karadeniz’e gelen insanlar ağırlıkta Ünye Kalesi’ni görmek istiyor. Hiçbir altyapısının olmamasından dolayı da hüsranla geri dönüyorlar. Bu da gelecekteki cazibe noktasını köreltmiş oluyor.” diye konuştu.

-“Ünye-Akkuş-Niksar yoluz bizim için kanayan bir yaradır”-

Ünye-Akkuş-Niksar yolunun iyileştirilmesini beklediklerini söyleyen Sobi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ünye’mizin gerçekten Akdeniz’e ve güneye açılan kapısı Ünye-Akkuş-Niksar yoluz bizim için kanayan bir yaradır. Buraya biz pansuman olması açısından mevcut yolun iyileştirilmesi yani tırmanma şeritleri ile birlikte sadece iyileştirilmesini yıllardan beri bekliyoruz. Ama bu yıl ümitliyiz. İnşallah sayın kaymakamımızın da takipleri ile kültür bakanımızın da mücadelesi ile bizim de işi takip ederek sürekli gündemde ve sıcak tutarak bunun bir şekilde hayata geçmesini sonuna kadar destekliyoruz. Çünkü işletmelerimize gelen müşterilerimizin ve misafirlerimizin yüzde altmışa varan kısmı iç coğrafyadan Yozgat’tan, Tokat’tan, Amasya’dan ve Sivas’tan gelen insanlar ve beklentilerinin birinci derece de memnuniyetten ziyade yolun bir an önce iyileştirilmesi ve iyi hale getirilmesi ulaşımı kolaylaştırması.”

-“Yatırım ve iyileştirmelerde yaşayanların fikrinin alınmasını istiyoruz”-

Büyükşehir Belediyesi’nin Ayanikola Adası’nda yapmayı planladığı projeyi de değerlendiren Sobi, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Ayanikolo’yla ilgili Büyükşehir’in bir projesi var. Burada biz dernek olarak bu projeyi ehil insanlarla da görüştük ve tartıştık. Yapılmak istenen belki iyi niyet olabilir ama sonuçta ortaya çıkabilecek hizmetin kötü olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamada, bu tür yatırım ve iyileştirmelerde yaşayanların fikrinin alınmasını istiyoruz. Ayanikola’nın özel bir nokta olduğu ve Ünye Turizminin sinir uçlarından biri olan bir nokta olduğunu söylemek istiyorum. Çamlık Ünye Turizmini bir sinir ucudur, Çınarsuyu, Sahilköyü, Uzunkum ve Plajlarımız, Ünye Kalemiz, At Hanımız, Asarkayamız, Çet Dağımız.

 

Bütün bunları bir araya getirdiğimizde kültür yolu ile birlikte Ünye Turizminde dokunulacak noktalar konusunda özenle davranılmalı diye düşünüyorum.” Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.