Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kültür Yoluna YİKOP’tan 1,8 Milyon lira destek
Kültür Yoluna YİKOP’tan 1,8 Milyon lira destek
2 Ocak 2018 Salı 19:02
Ünye Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısında konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un desteği ile Kültür Yolu’nda kullanmak üzere Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan (YİKOP) 1,8 Milyon lira destek verildiğini söyledi.
Kaynak bulmada mahir bir belediye olduklarını belirten Çamyar, yok yerden para çıkarttıklarını, bulunan paralarla güzel hizmetlerin altına imza attıklarını ifade etti.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile yaptıkları görüşmenin ardından Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yeni Öğretmenevi için alan bulduklarını ifade eden Çamyar, “Ünye ve Fatsa’nın birleştiği noktada iki şehrin ortak malı olacak bir şehir stadı çalışmalarına başladık.” diye konuştu.

 

 

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 2018 yılının ilk toplantısı olan Ocak ayı olağan Belediye Meclis toplantısında gündem dışı konuşma yaparak Ünye’ye yapılan ve yapılması planlanan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

- UNIPORT’a ziyaretçi akını -

UNIPORT’un sadece Ünye’den değil bölgemizdeki il ve ilçelerden de büyük ilgi gördüğünü söyleyen Çamyar, “Gerçekten açıldığı günden beri yoğun bir ilgi ile karşılaşan UNIPORT, adeta ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Orayı halk kullanmaya başladı. Oranın eski halini de bir göz önüne getirelim.” diye konuştu.

 

- Kültür Yolu’na 1,8 Milyonluk YİKOP desteği  -

Kültür Yolu Projesine 1,8 Milyon YİKOP Desteği verildiğini ifade eden Çamyar, “Sayın Bakanımız Numan Kurtulmuş ile Ordu’da yapmış olduğumuz program sonrasında, Genel Müdürümüzle Ünye’de yaptığımız toplantının meyvesi hemen Ünye’mizde karşılık bulmuş oldu. Aralık ayını sonu itibariyle Kültür Yolu’nda kullanılmak üzere başka bir tarafa aktarmayacağız, özellikle dış cephe ve sokak sağlıklaştırılmasında kullanılmak üzere 1.8 milyonluk kaynağımız YİKOP’tan aktarılmış oldu.” dedi.

- “Kaynak bulmada mahir bir belediyeyiz, yok yerden para çıkartıyoruz”-

Ünye Belediyesinin kıt imkânlar içerisinde kaynak bulma noktasında mahir bir belediye olduğunu ifade eden Ahmet Çamyar, şunları söyledi:

 “Ünye Belediyesi özellikle devletin değişik kurumlarından değişik kaynaklar bulma noktasında mahir bir belediye. Yani ortaya hiç yoktan para çıkartıyoruz. Örneğin Yalı Kilisesi’nin restorasyonunu YİKOP ile yaptık. Saray Hamamı’nın mülkiyetinin alınmasını ve restorasyonunu YİKOP ile yaptık. Yine 4 Arasta 1 Orta Çarşı projesinin yüzde yetmiş beşlik bölümünü DOKAP ile yaptık, yüzde yirmi beşi Ünye Belediyemiz’den çıkmış oldu. Toplam orada ellinin üzerinde bina restore ettik. Yine Kefelihan’ın mülkiyetini 635 bin liraya aldık. Bunun 550 civarını YİKOP’tan aldık. Üstünü Ünye Belediyesi tamamladı. Şimdi projesi bitti. Kültür Bakanlığımıza devrettik. Yapımını Kültür Bakanlığı üstlenecek. Burada yapılan hesaplamalara göre yine bir buçuk milyon civarında bir yapım maliyeti var. Dolayısıyla onun projesi de hazır. 2018’in ilk çeyreğinde ihalesi yapılıp, hemen yılsonuna kadar bitirmeyi planladığımız bir alan. Kale aynı şekilde kapsam içerisinde. Sayın bakanımıza bu anlamda desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu gelen rakamla biz ortalama yüzde doksanlık bölümünü Kültür Yolu’nun bitirmiş olacağız. Kültür Yolu’nda işte yalıdan başlayarak deş cephe, zemin çalışması, oturma bankları, aydınlatması ve Saray Caddesi’nden itibaren özellikle Bakırcılar Arastası’nın Büyük Cami’ye kadar olan bölümünü bu gelen rakam içerisinden halledip dış cepheleri bu şekliyle yapmış olacağız.”

- “Yeni Öğretmenevi Fevzi Çakmak Mahallesi’ne yapılacak” -

Milli Eğiitm Bakanı İsmet Yılmaz ile yaptığı görüşmede Ünye’de ihtiyaç olması durumunda Öğretmenevi sözü aldığını ifade eden Çamyar, bu konu ile ilgili çalışmayı başlattıklarını ve Fevzi Çakmak Mahallesinde bir alan tespit ettiklerini söyleyerek, “Milli Eğitim Bakanımızın Ordu’yu ziyaretinde Öğretmenevi ile ilgili bir talebimiz oldu. Biz yeri temin edelim Milli Eğitim Bakanlığı yapar mı diye? İhtiyaca bakmak lazım ihtiyaç ise yaparız tarzı bir cevap aldık kendisinden. Şuan itibariyle bizim Öğretmenevimiz yetersiz. Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bir alan hazırladık. Bu alanda Öğretmenevi yapımı ile ilgili bir düşüncemiz var. Sayın bakanımızla da paylaştık. Gerekli yazışmalar devam ediyor” dedi.

- “Belediye Konukevi Haziran-Temmuz aylarında faaliyete geçecek” -

Belediye Konukevi çalışmalarıyla ilgili de açıklamada bulunan Başkan Çamyar, “Belediye Konuk Evi restorasyon çalışması son hızla devam ediyor. Burası da yine bizim yaklaşık 650-700 bin liraya kamulaştırdığımız bir alan. Toplam bir dönümlük bahçesi var. Bu alanda zannediyorum Haziran –Temmuz gibi bitirmeyi planlıyoruz. Yine yapım maliyetleri de o civarlarda. Yani ihale bedeli 700 bin liralar civarında. Burada birinci katı biz ıslak zemin, mutfak gibi planladık. İkinci katta toplantı salonu gibi planlandı. Üçüncü katta da Ünye’ye gelen misafirlerimizin, konukların ikamet edebileceği, kullanabileceği tarzda planlanmış oldu. Bir tarihi eseri daha bu şekliyle hayata tutundurmuş ve kazandırmış olduk. Tam karşısındakini evle ilgili de o evin filizleri kesilecek, sahipleri ile görüştük. Dış cephe giydirmesi yapılacak.” diye konuştu 

- “Süleyman Paşa Sarayı Ünye, Ordu İçin değil Türkiye için Ciddi Bir kazanım olacak” -

Ünye’de bulunan Süleyman Paşa Sarayı ile ilgili çalışmaların başlatıldığını ifade eden Çamyar şunları söyledi:

 “Bunun altyapısını tamamladıktan sonra Sayın Bakanımıza bir sunum yapacağız. Ama önce hukuki altlık oluşturmamız gerekiyordu. Böyle bir saray gerçekten var mı yok mu? Ünye’de ya da bölgede bu tartışılıyor idi. Önce Osmanlı arşivlerinde böyle bir sarayın varlığı araştırıldı. Oda isimlerine varana kadar tamamı tespit edildi. Buradaki çalışma ile ilgili Sabri Bacacı’ya teşekkür ediyoruz. Başodası’ndan, kethüda odasına kadar hem silahların, toplarında saklandığı odalara kadar bütün odaların isimleri Osmanlı arşivinde mevcut. Sarayın ölçüleri ile ilgili röleveye esas olabilecek olan oda ölçüleri ile ilgili de Fransız Konsolosluğu’nda bir toplantı yaptık. Burada Türk-Fransız İFA Enstitüsü’nde bir toplantı yaparak Ünye’nin 1727 ila 1737’li yıllarından itibaren ki haritalarına ulaşmış oldu. Paris’teki bir müzede bu resmin orijinali ile beraber ölçülerinin de olduğu bilgilerine ulaştık. Oradan Fransız bir bilim adamı arkadaşımız Fransa’ya gitti. Gerekli araştırmaları yapıp bize bununla ilgili bir dönüş yapacak. Gerçekten var mı yok mu diye. Eğer varsa bunları toparladıktan sonra Sayın Bakanımızın önüne bu bilgileri sunmuş olacağız. Eğer devam edelim denilirse ki biz bunu Genel Müdürümüz ile almış olduğumuz bir karar çerçevesinde ilerleyerek bu aşamaya geldik. Sadece Ünye’nin ve Ordu’nun değil, Türkiye’nin de ciddi kazanımları arasına girebilecek olan bir projedir. Bunun bir benzeri kırımda var. Oda küçük çaplı şekliyle genel müdürümüzün ifadesinden sonra bu çalışmayı başlattık. Tabi zorlu bir çalışma öyle kolay değil onu ifade edelim, onun yerin de yapılaşmış betondan evler var kamulaştırma süreci var. Biz Bismillah deyip başladık akıbetimiz hayırlı olur, niyetimiz hayır çünkü böyle bir yola çıktık diyelim.”

- Ünye-Fatsa Ortak Stat Çalışması -

Ünye ve Fatsa’ya ortak Şehir stadı çalışması içinde olduklarını ifade eden Çamyar, “Uzun süredir bizimde zaman zaman konuştuğumuz Şehir Stadının kaldırılmasıyla ilgili bir bilgiyi Büyük Şehir Belediye’siyle paylaştık, aynı şekilde biz tabi 5 binlik plan çalışmamızda stadı başka bir tarafa planlamıştık ama yeni dönem içersin de acaba Fatsa’yla ortak bir stat yaparak tek bir noktada birleştire bilir miyiz İnter, Milan örneğin de olduğu gibi. Birimiz bir hafta birimiz bir hafta şeklinde ön fikir jimnastiği yaptık, yapıyoruz bununla ilgili. Böyle bir netice çıkarsa Spor Bakanlığı’da tek yatırım istediğine zannediyorum hayır demeyecektir. Stadın olduğu alanı da olduğu gibi de yeşil alan yapacağız. En başından defalarca dile getirdim. Bir kez daha oranın çimleri, çevre düzenlemesi yapılmak suretiyle tamamen yeşil alan olarak planlanacak. Belki okulların oradan kaldırılmasıyla farklı bir noktaya gidile bilir o bölge yeniden planlanabilir” dedi.

- Ünye Çevre İl ve İlçelere Tanıtılıp, Yerli Turist Çekilecek -

Ünye’nin tanıtımıyla ilgili yakın illerde ve ilçelerde tanıtım faaliyeti yürüteceklerini söyleyen Çamyar, “İstanbul’da yapılan tanıtım faaliyetinin bir eksiği var. Bununla ilgili Sayın Kaymakamımızla beraber Perşembe günü Tokat Valiliğine, ve Tokat Belediyesine ziyaret ederek Tokat’tan tanıtıma başlayacağız. Tokat, Sivas, Amasya gibi illerde Ünye tanıtım günleri düzenlemek suretiyle insanların Ünye’ye gelişi için bir çalışma yürüteceğiz yürütüyoruz.” diye konuştu.

-“Taşeronların Kadroya Alınması İle İlgili Süreci Başladı”-

 

Taşeronlara verilecek kadro çalışmalarının başladığını, önlerinde 3 aylık bir süreç olduğunu ifade eden Çamyar, “Kadro süreciyle ilgili önümüzde 3 aylık bir süre var, bu süre içersin de İnsan Kaynakları Müdürümüz gerekli çalışmaları yürütecek. Sınav sorularıyla ilgili çalışılıyor. Ünye Belediye’miz geleceği iyi ön gören bir Belediye onun için de ben ekibe buradan teşekkür ediyorum. Akşam grup toplantısında da ifade ettim biz ihalelerimizi yapmış olmamıza rağmen firmalarla sözleşme imzalamayarak Ünye Belediyesini 400 bin lira kara geçirdik sadece bu taşeron yasasıyla ilgili. İmzalasaydık yüzde beş cezai tazminat ön görüyordu kanun, sözleşme fesih ile ilgili, dolansıyla Ünye Belediye’mize kazandırmış olduk.” dedi.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.