Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Trafik belgesi kaldırıldı vatandaş 117 lira kara geçti
Trafik belgesi kaldırıldı vatandaş 117 lira kara geçti
2 Ocak 2018 Salı 18:05
Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, “ Araç trafik ve tescil belgeleri olarak bir araçta iki tane belge vardı. Yeni uygulama ile araçlarda bulunan Trafik Belgesi’nin kaldırıldığını söyledi.
Bu belgenin kaldırılması ile 2. el satışlarda vatandaşların 117 lira kara geçtiğini ifade eden Şimşek, “Böylelikle vatandaşların hem ayrı bir belge taşıma gereği kaldırılmış oldu. Hem de mali açıdan bir külfeti de kalkmış oldu” dedi.

2018 yılıyla birlikte araçlarda bulunan Trafik Belgesi’nin kaldırılması ile 2. el araç alım satımında vatandaşları 117 lira kara geçti.

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “Araç trafik ve tescil belgeleri olarak bir araçta iki tane belge vardı. Trafik belgesinde araçların fenni muayenesinin yazılı olduğu belgelerdi. Tescil belgesi ise araçların isim ve sahiplik kısımlarının olduğu belgeydi. Şu anda trafik belgesi kaldırıldı. Bunun kaldırılması ile beraber vatandaşlarımız noterlere 117 lira eksik ücret ödüyorlar. Trafik belgeleri artık kullanılmayacak. TÜV’de yaptırdıkları muayene evrakları ile beraber ruhsatın içinde bulundurduğunda aracın fenni muayenesinin olup olmadığı oradan gözlemlenecek. Bu uygulama ile birlikte 240-250 lira civarında olan noter satışları şuanda 117 lira eksik, yani 130 lira civarına kadar gerilemiş oldu. Böylelikle vatandaşların hem ayrı bir belge taşıma gereği kaldırılmış oldu. Hem de mali açıdan bir külfeti de kalkmış oldu” dedi.

- “Plaka standartlarına uymayan plakalar muayeneden geçmeyecek” -

Standartlara uymayan plakaların artık muayeneden geçmediğine dikkat çeken Bekir Şimşek, plakalardaki standartlarla ilgili açıklama yaparak sürücüleri uyardı.

Şimşek, şunları söyledi:

“Plakalarda harf ve standartlarında, ölçü ve standartlarına düzenleme getirildi. Bununla ilgili daha önce de vardı ama çok uygulanmıyordu. Bu standartların dışındaki plakalar artık muayenelerden de geçmiyor. Plakaların üzerinde ki ilave boya, kabartma, harf kabartmaları, standart dışı basılan harf şekilleri, plakalarda harflere yakın noktalarda bulunan cıvata delikleri veya cıvatalamalar da fenni muayeneden geçmiyor. Çünkü bunar plakaların MBS’ler tarafından okunmasında hatalara yol açabiliyor. Bizde Oda olarak plaka kalıplarımızı standarda dönüştürdük. Standart dışı bir kalıbımız yoktu sadece ebat olarak iri harf görülüyordu. Yasanın ön gördüğü şekilde harf kalınlığı 11 milimetre, harf ebadı 3,5 santimetre şekline çevirdik. Çok standart dışı plakalar muayeneden geri dönüyor. Bu konularda plakalarında sorun olan vatandaşlarımız bize başvururlarsa plakalarını değiştirebilirler. Muayeneye gidip muayene tekrarına kalmadan biz bu işleri hallediyoruz.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.