Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Bal ormanları yerli üretici açısından iyi oldu”
“Bal ormanları yerli üretici açısından iyi oldu”
4 Ocak 2018 Perşembe 17:51
Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Yıldız Bal sahibi Azmi Yıldız, bölgede tesis edilen bal ormanlarının çoğalmasının yerli arıcılar için iyi olduğunu söyledi.
Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından ‘Bal Ormanları Eylem Planı’ kapsamında Ordu’da, Kuzköy, Dibektaşı, Ulubey-Gölköy, Gürgentepe, Gürpınar ve Sarıçiçek isimleriyle 3 bin 477 dekar alanda bal ormanları tesis edilerek bölgeye kazandırıldı.

Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Yıldız Bal sahibi Azmi Yıldız, gazetemiz muhabirine yaptığı özel açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından ‘Bal Ormanları Eylem Planı’ kapsamında bal ormanları tesis edilmesinin Ordu’nun bal potansiyeli için güzel bir çalışma olduğunu söyledi.

-“Bal ormanları gayet güzel bir çalışma”-

Yapılan çalışmanın bal üretimi bakımından çok güzel ve faydalı olacağını ifade eden Yıldız, “Balın özü çiçeğe bağlı. Karadeniz’de kestane ağaçlarının yoğun olduğu bir bölge. Buralarda kestane ve akasya ormanlarının bulunması ve Ordu’nun da Türkiye’nin en büyük arıcı potansiyeline sahip olmasından dolayı, bu bizler için çok güzel bir çalışma. Orman Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz. Bunun haricinde bir örnekte ben söyleyeyim. Tekkiraz yolunda Hızarbaşı Mahallesi var, buraya çam ağaçları dikildi. Bunu yerine Aksaya, ıhlamur ve kestane ağaçları dikilmiş olsaydı daha iyi olurdu. Bal yapılacak potansiyel ortaya çıkardı. Tabi ki çam ağaçları da gerekli. Akasya, ıhlamur ve kestane ağacı olsaydı hem ekonomiye, hem de doğaya daha yararlı olmuş olurdu.” diye konuştu.

-“Yerli arıcılar için iyi oldu”-

Bal ormanlarının çoğalmasının yerli arıcılar için iyi olduğunu vurgulayan Yıldız, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“Bal ormanları ile birlikte arıcılarımız yerli arıcılık yapacak. Yani 30 kovan arısı olan bu sene başka illere gitmeden geçimini sağlayacak. Eski arıcılar genellikle yerli arıcılık ile uğraşır. Bir de gezginci arıcılarımız var. Gezginci arıcılık olmazsa Türkiye’de bal üretimi çok fazla olmaz. Gezginci arıcılık Türkiye’ye arıcılığı öğretir. Türkiye’de dört mevsim yaşanıyor. Bununla birlikte de çeşit çeşit çiçekler, ağaçlar ülkemizde mevcut. Bu çiçeklerden mutlaka yararlanmamız lazım. Bunun içinde gezginci arıcılığın olması gerekiyor. Biz potansiyeli büyütürüz, yeter ki ormanlar arıcılığa uygun olsun. Bizim bölgemizde kestane yaygın olduğu için kestane balı çok oluyor. Akdeniz Bölgesi’nde çam balı, tüm Türkiye’de ise çiçek balı üretiliyor.” Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.