Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Anadolu Lisesi, “PARDUS” dedi
Anadolu Lisesi, “PARDUS” dedi
4 Ocak 2018 Perşembe 17:52
2003 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİKAT) tarafından geliştirilen ve 2005 yılından bu yana da kullanılmaya başlanan Türkiye’nin yerli ve milli işletim sistemi PARDUS, Karadeniz Bölgesi’nde ilk defa Ünye Anadolu Lisesi’nde kullanılmaya başlandı.
Okuldaki etkileşimli tahtalara milli iletişim sisteminin kurulumunun sağlandığını ifade eden, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Müdür yardımcısı Sezgin Öztürk, “Kullanmaya başladığımız PARDUS’la öğrencilerimizi Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli ve milli sistem ile tanıştırdık. Öğrencilerimiz, istenirse birçok alanda dışa bağımlı olmadan üretim yapabileceğimizi görmüş oldular.” diye konuştu.

Ünye Anadolu Lisesi, Yerli ve Milli İşletim Sistemi PARDUS’u kullanmaya başladı

Okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Müdür yardımcısı Sezgin Öztürk, okullarındaki akıllı tahtaların tamamına sadece PARDUS İşletim sisteminin kurulduğunu ve bölgede ilk olduğunu söyledi

-“Fatih Projesi’nde yabancı işletim sistemi kullanılıyor”-

PARDUS’un tamamen yerli ve milli bir işletim sistemi olduğunu belirten Öztürk, “PARDUS işletim sistemi TÜBİTAK’ın desteği ile Türk bilişimciler tarafından oluşturuldu. Bilindiği gibi Fatih Projesi kapsamında okullarımıza akıllı tahtalar kurulmuştu. Bu tahtaların kurulumunda farklı 2 işletim sistemi yer alıyordu. Biri yabancı bir işletim sistemi iken, diğeri ise yerli işletim sistemi olan PARDUS’tu. Maalesef PARDUS sonraki süreçte kullanıcı alışkanlıklarından dolayı hiç kullanılmaz oldu. Çünkü eğitimcilerin ve öğrencilerin yerli işletim sistemini kullanmaları sağlanılamadı.” diye konuştu.

-“PARDUS, eğitim sürecinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geldi”-

Etkileşimli tahtalara en uygun işletim sisteminin PARDUS olduğunu söyleyen Öztürk, “TÜBİTAK ULAKBİM tarafından akıllı tahtalarda kullanılması için üzerinde değişiklikler yapılarak etkileşimli tahtalara en uygun hale getirilen PARDUS, eğitim sürecinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geldi. Fakat kullanıcı alışkanlıklarından dolayı PARDUS maalesef kullanılmıyor. Böylece eğitimciler ve öğrencilerimiz kendi işletim sistemimizden faydalanamıyor. Yerli işletim sistemin etkileşimli tahtalarda kullanılabilmesi için bu tahtalarda sadece PARDUS işletim sisteminin kurulu olması gerekiyor.” dedi.

-“Ünye Anadolu Lisesi’nde PARDUS’un kurulumu sağlandı”-

Ünye Anadolu Lisesi olarak etkileşimli tahtalara işletim sistemi olarak sadece PARDUS’un kurulmasını sağladıklarını ifade eden Öztük, kurulan yerli işletim sistemiyle ilgili şunları söyledi:

“Okullumuzda tüm etkileşimli tahtalara sadece PARDUS işletim sistemi kurularak,  Fatih Projesi kapsamında, sınıflarında interneti kullanan öğrenciler ve öğretmenler için daha güvenli bir bilgi ağı oluşturuldu. Bu şekilde daha önce kullanılan yabancı işletim sisteminin barındırdığı virüsler ve uygunsuz her içeriğe ulaşılmasını sağlayan programlar engellendi. Öğretmen ve öğrenciler olarak yaklaşık 650 kişinin yerli işletim sistemini kullanması sağladı ve bu şekilde özellikle öğrencilerimiz Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem ile tanışarak, istenirse birçok alanda dışa bağımlı olmadan üretim yapabileceğimizi görmüş oldu. PARDUS’la birlikte ücretsiz ve yasal program kullanımına da geçildi. Çünkü, PARDUS işletim sistemi bünyesinde, telif hakkı problemi bulundurmayan ve kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını gideren programları barındırmaktadır. Böylece sistem ve içerik güvenliği için gerekli olan programlara yapılan harcamaların önüne geçildi. Okulumuzda sadece etkileşimli tahtalarda değil aynı zamanda BT sınıfında ve İdari bilgisayarlarda PARDUS İşletim sistemi kullanılmaya başlandı. Şu anda ülkemize özgü olan Fatih Projesi, yine ülkemize özgü olan PARDUS işletim sistemi ile birlikte kullanıldığında çok daha faydalıdır. Bu nedenle özellikle Fatih projesinin uygulandığı eğitim kurumlarında etkileşimli tahtalarda sadece PARDUS’un kurulu olması gerekmektedir. Özellikle eğitim alanındaki idarecilerin bu konu üzerine yoğunlaşmaları gerekir. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yerli, ücretsiz, güvenli ve yasal olan PARDUS’u kullanmaları sağlanmalıdır.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.