Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“3 Vilayette fındık koruma altına alınmalı”
“3 Vilayette fındık koruma altına alınmalı”
4 Ocak 2018 Perşembe 17:52
Ordu, Giresun ve Trabzon illerinde fındığın koruma altına alınması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, bölge milletvekilleriyle konuyla ilgi görüştüklerini bu çalışmalarının 2018 yılında da süreceğini ifade etti.
“Doğru bildiğimizi değil doğru olanı söylemeye çalıştık” diyen Sarıkahraman, “Toplumumuz, bölgemiz ve ülkemiz yararına doğru olan neyse bunu cesaretle söylemeye çalıştım. 2018 yılında da inandığımız yolda doğru olan neyse bunu söylemeye devam edeceğiz.” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Oda olarak 2017 yılında yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgi vererek yaptıkları çalışmaların 2018 yılında da artarak devam edeceğini söyledi

-“2017’de 180 üreticiye tarım danışmanlığı, 112 üretici ile iyi tarım çalışması yapıldı”-

Ünye Ziraat Odasının 2017 yılı faaliyetlerine değinen Başkan Sarıkahraman, “Ünye Ziraat Odası olarak dolu dolu bir yılı geride bıraktık. Ünye genelinde 85 muhtarlığımızda 58 kez bilgilendirme toplantıları ve eğitim çalışmaları yürüttük. Bazı mahallelere 2-3 kez giderek eğitimler verdik. Kendi bünyemizde 3 tarım danışmanı ve 2 Ziraat mühendisimiz var. Toprak tahlil laboratuarımız var. Üreticilerimizin toprak tahlili yaptırmaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 3 tarım danışmanımızla 180 üreticiye danışmanlık yaparken aynı zamanda 112 üretici ile de iyi tarım çalışmaları yürüttük. Uygulama bahçeleri kurduk ki bu uygulama bahçeleri vatandaşlarımız tarafından çok beğenildi. Hatta bir uygulama bahçemiz Sakarya Ticaret Borsası tarafından ziyaret edilerek incelendi.” diye konuştu.

-“Devletimize, fındığa kayıtsız kalmaması gerektiğini anlatabildik”-

Fındık fiyatlarının istenilen seviyede olamamasının kendilerini üzdüğünü söyleyen Sarıkahraman, “Fındıkla ilgili üzüldüğümüz taraf, fiyatların istediğimiz seviyede olmayışı ve çiftçilerimize maliyetinin üstünde bir fiyata fındık satmalarını sağlayamamak. Ama Devletimize, fındığa kayıtsız kalmaması gerektiğini anlatabildik. Devletin TMO ile birlikte fındıkta bende varım demesinin elzem olduğunu anlatmaya çalıştık.” dedi. 

-“TMO neyse, Fiskobirlik de o olmalı”-

Fiskobirlik’in de TMO ayarına getirilmesi gerektiğini ifade eden Sarıkahraman, “Yeni yılda Fiskobirlik bende varım diyor ama bu bizim çiftçimizin istediği bir görüntü değil. TMO neyse Fiskobirlik de o olması lazım. Çünkü Fiskobirlik kurulduğunda dünyanın en güzel entegre tesislerinden biriydi. Bu denli geri kalması ise idarecilerin vasıfsızlığından kaynaklığını düşünüyorum. Fiskobirlik bizim kuruluşumuz ve bizim sahip çıkmamız gereken bir kuruluş. İnşallah önümüzdeki dönemde Fiskobirlik’inde TMO ile yarış etmesini bekliyoruz.”diye konuştu.

-“Ordu, Giresun ve Trabzon İlleri’nde fındık Koruma altına alınmalı”-

2018 yılında Ordu, Giresun ve Trabzon İlleri’nde fındığın koruma altına alınması için çalışmalarının devam edeceğini ifade Sarıkahraman, “2018 yılında yaptığımız bütün işlemlerin katlanarak büyümesini sağlamaya çalışacağız. Alan bazlı gelir desteğinin devamından yanayız ve bu yönce çalışmalarımız devam edecek. Alan bazlı gelir desteği Ordu, Giresun ve Trabzon bölgelerinin vazgeçilmezi. Bu 3 vilayet fındıkta koruma altına alınması gerekiyor. Bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda çalışmalarımız oldu. Bölge Milletvekillerimize bunu anlattık, toplantılarda bunu dile getirdik.  Yeni yılda da bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bıkmadan yılmadan usanmadan bunu her zaman anlatacağız.” dedi.

-“Doğru bildiğimizi değil doğru olanı söylemeye çalıştık”-

“Doğru bildiğimizi değil doğru olanı söylemeye çalıştık” ifadesini kullanan Sarıkahraman, “Yıl boyunca doğru bildiğimizi değil, doğru olan neyse onu söylemeye çalıştık. Toplumumuz, bölgemiz ve ülkemiz yararına doğru olan neyse bunu cesaretle söylemeye çalıştım. 2018 yılında da inandığımız yolda doğru olan neyse bunu söylemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Bu bayrak, bu vatan bizim ama bu ürün de bizim”-

Paydaşlarla aynı masa etrafında olmayı her zaman kendine görev bildiğini ifade eden Sarıkahraman, sözlerini şu şekilde tamamladı:

 

“Geçtiğimiz yıllarda her zaman bu ülke bizim dedim. Bundan sonra ki yıllarda da aynı şeyi söyleyeceğim. Bu bayrak, bu vatan bizim. Ama bu üründe bizim. Bu ürünün sahibi Karadenizli ve özellikle bu 3 vilayeti de her zaman savundum, savunmaya da devam edeceğim. Üreticilerimiz bu yıl maliyetinin altına ürün sattılar. Biz inatla bahçelerimizi terk etmeyeceğiz, inatla bahçelerimizi sökmeyeceğiz. Bütün bu doğruları da önümüzdeki yıl içerisinde söylemeye de gayret edeceğiz.” Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.