Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’ye 112 İyi Tarım sertifikası…
Ünye’ye 112 İyi Tarım sertifikası…
5 Ocak 2018 Cuma 17:53
Ordu il genelinde 4 yıl önce başlatılan İyi Tarım Uygulaması kapsamında il genelinde toplam bin 750 üreticiye sertifika alırken, Ünye’den 112 üretici İyi Tarım sertifikası almaya hak kazandı.
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, İyi Tarım Uygulaması’nın önemine değinirken, sertifika alan çiftçilerin Alan Bazlı Destek ödemelerinin yanı sıra, dekara 50 lira daha ek desteklemeden yararlanabileceğine dikkat çekti.

- “Fındıkta iyi tarım uygulamaları projesi” sertifika töreni yapıldı -

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygulanan “Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi”nin sertifika dağıtım töreni yapıldı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi” ile kaliteli ürün elde edileceğini söyledi.

-“Gıda ve tarıma, insanlığın var oluşundan itibaren ihtiyaç duyulmaktadır”-

İnsanlığın var oluşundan itibaren beslenmeye, gıdaya, dolayısıyla tarıma ihtiyaç duyulduğunu belirten Vali Yavuz, “Dünya’da en çok tartışılan konuların başında, gıda ve beslenme gelmektedir. Son yıllarda güvenilir gıda tartışmaları daha da yaygınlaşmıştır. Dünya’da her ne kadar sanayinin önemi artsa da, bir zenginlik kaynağı görünse de, eninde sonunda insanlar, açlıkla, sefaletle karşı karşıya kalacaktır. Dolayısıyla tarım sektörünün önemi daha büyüktür. İnsanlığın var oluşundan itibaren en çok tartıştığı konulardan bir tanesi, güvenilir gıdaya ulaşmaktır. Dünya’nın, halen gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın ciddi bir açlık ve sefaletle karşı karşıya kaldığını hepimiz görüyoruz. Dünya’da, tarım arazilerinin bir şekilde imara açılması, harap edilmesi, bilinçsiz sulama, gübreleme, ilaçlama gibi birçok faaliyet nedeniyle tarım alanları ve tarım ürünleri tehdit altındadır. Bu nedenle dünyada her geçen gün organik tarım, iyi tarım uygulamaları gündeme gelmektedir” dedi.

-“Fındıkta verimi artırmazsak, rekabet gücümüzü koruyamayız”-

Karadeniz insanının çalışkanlığıyla engebeli arazileri fındık ve ağaç dikmek suretiyle yeşillendirdiğine dikkat çeken Yavuz, “İlimizin en önemli değeri, kıymeti fındıktır. Bu şehir asla tarımdan ve fındıktan vazgeçemez. Karadeniz insanı, özelde de Ordulular çok çalışkan insanlar. Karadeniz’in engebeli arazilerine fındık ve ağaç dikerek, her tarafını yeşillendirmişler. Bunu takdir etmemek mümkün değil. Karadeniz insanının böylesine ciddi bir çalışkanlığı, emektarlığı var. Bugün ise göç veren bir şehir haline geldik. Yani kırsalımız boşalıyor. Dolayısıyla fındık bahçelerimizle yeteri kadar ilgilenemiyoruz. Belirli zamanlarda çalışıyoruz. Dünya’da yeni fındık alanları oluşmaya başlıyor ve yeni fındık dikim alanları hızla gelişiyor. Onlar birim alandan en yüksek verimi alırken, biz birim alandan daha düşük verim alıyoruz. Dolayısıyla rekabet edebilirliğimiz tehlikeye girmeye başladı. Dünya’da dekar başına 300 kg fındık alınırken, bizde ise dekar başına 80-90 kg fındık üretiliyor. Dolayısıyla yeni tedbirlerin alınması gerekir.  Eğer biz birim alandan en yüksek verimi alabilecek yeni bir yaklaşımı ortaya koyamazsak, korkarım ki uzun vadeli rekabet gücümüzü koruyamayız. Rekabet gücünün korunması için de süratle gençleştirme çalışmalarının yapılması gerekiyor” dedi.

-“Yüksek verim getirecek ürünleri gündemimize almamız lazım”-

 Vali Yavuz konuşmasının devamında, Ordu’da daha yüksek verim getirebilecek ürün çeşitlerinin gündeme alınması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“İyi tarımı, organik tarımı yaygınlaştırmamız gerekiyor. Özellikle derelerimizin çokluğundan da istifade ederek, tarımda sulamayı daha fazla artırmamız gerekiyor. Bütün bunları hep bir arada gerçekleştirebildiğimiz takdirde inanıyorum ki, fındıktan elde edeceğimiz gelir daha fazla artacaktır. Göreve başladığımızdan itibaren fındıkta verimi artırmaya yönelik birtakım projeler geliştirdik.  DOKAP’a sunduğumuz projemiz kabul oldu. İnşallah bundan sonra her ilçede, her mahallede örnek bahçeler oluşturacağız. Bu örnek bahçeleri çiftçilerimizin görmesini sağlayacağız. Sadece DOKAP değil, Avrupa Birliği fonları dahil olmak üzere diğer fonlardan da yararlanmak istiyoruz. Elde edeceğimiz fonlarla daha fazla örnek bahçeyi çiftçilerimizle buluşturmak istiyoruz.”

-“Fındıkta alıcı ülkeler organik ürünü tercih ediyor”-

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz da sertifika dağıtım töreninde bir konuşma yaparak, “Fındıkta İyi Tarım Uygulamaları Projesi” hakkında bilgi verdi.

 Yılmaz, fındıkta verimi arttırmaya yönelik çalışmalarda başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirterek, ülkelerin iyi tarım ve organik ürün yetiştiriciliğindeki rekabetine dikkat çekti. 

Alıcının organik tarım ürünlerini tercih ettiğinin altını çizen Yılmaz, “Bugün fındıkta alıcı ülkeler, iyi tarım ürünü olan veya organik ürünü tercih ediyorlar. Dolayısıyla bizler iyi tarıma ve organik tarıma geçiş sürecini hızlandıracağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız da bu konuyu son derece önemsiyor ve ciddi bir şekilde destekler veriyor. Biz de bunlardan en üst seviyede yararlanıp, ilimizde iyi ve organik tarımı daha iyi yerlere getireceğiz” diye konuştu.

-“Proje hem fındığa, hem de toprağa önemli ölçüde katkı sunuyor”-

 Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan ise, uygulanan projenin hem fındığa, hem de toprağa önemli ölçüde katkı sunduğunu ifade etti.

Soydan, “Başta çevre sağlığı, insan sağlığı ve doğa sağlığı yönünden iyi tarım uygulamalarının önemli bir yeri vardır.  Çiftçilerimiz bir yıllık bir çalışmanın sonucunda bu sertifikayı hak etmişlerdir. Ziraat Odalarımız, iyi tarım uygulamaları için 1.154 kişiyle bu çalışmayı başlatmıştır. İyi tarım uygulamaları yapan toplamda 1,710 çiftçimiz var. Onun için önemli bir rakama doğru gidiyoruz. Amacımız, bundan sonra bu rakamları yükseltmek ve daha çok sayıda iyi tarım uygulamalarını hayata geçirmektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz tarafından üreticiler adına Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, Gölköy Ziraat odası Başkanı Murat Çelik, Perşembe Ziraat odası Başkanı Arslan Soydan, Gürgentepe Ziraat Odası Genel Sekreteri Gökhan Kahraman, Kabadüz Ziraat Odası Başkanı İdris Kurt, Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, Ulubey Ziraat Odası Başkanı Akif Atlı, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’a sertifikalarını verdi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen sertifika törenine, Vali Seddar Yavuz, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Murat Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fikri Balta, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, bazı daire müdürleri, ziraat odaları  başkanları  ve çiftçiler katıldı.

Program sonrası İyi Tarım Uygulamalarına ilişkin gazetecilere değerlendirme yapan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ordu genelinde 4 yıldır, Ünye’de ise 3 yıldır iyi tarım uygulamalarının yapıldığını söyledi.

Ünye’de 112 üreticinin bu belgeyi aldığını belirten Sarıkahraman, şu açıklamayı yaptı:

“İyi tarım dediğimizde bir fındık bahçesinde, alanda her şeyi kayıt altında tutarak yaptığımız, gübresi ilacı ve toprak tahlilinden başlayarak kullandığımız tüm materyalleri bir kayıt altında tuttuğumuz, bir toprakla yaşam biçimi de diyebilir. Devletimizin amacı, hem çevre sağlığını korumak, hem toprak sağlığını korumak, hem insan sağlığını korumak, dönümde verimi, kaliteyi, kilogramı arttırmaktır. Bütün bunları yaptıktan sonra sertifikamızı aldık, sertifikayı da aldıktan sonra devlet sertifika alan tüm üreticilere de dekara dönüm başına 50 lira Alan Bazlı Gelir Desteği’nin dışında bir de destek vermektedir. Ordu genelinde iyi tarım uygulamasını 9 ilçe olarak yapıyoruz. Dokuz ilçede toplamda yaklaşık bin 750 üreticimiz iyi tarım uygulamasından yararlanıyor. Bizimde Ünye olarak 112 iyi tarımcımız var. Oda olarak bünyemizde 3 iyi tarım uygulaması danışmanı arkadaşımız, her bir tanışmanın da 60 üreticisi bulunuyor. Ayrıca 112 çiftçiye de, bu 180 çiftçinin içerisinden iyi tarım yaptırdığımız çiftçilerimiz var. İlimizde bu anlamada sertifika töreni vardı. Mutlu olduk, çünkü en azından 112 çiftçimize daha dekara 50 lira daha destek kazandırmış olduk. Bunu sağladık, bu anlamda mutluyuz.”

- Kimler iyi tarım uygulaması yapabilir? -

Sarıkahraman, iyi tarım uygulamasından yararlanmak için yapılması gerekenleri şu şekilde aktardı: 

 

“İyi tarımla ilgili prosedür, çiftçinin 10 dönüm en az yeri olmalı, burada yapması gereken, birinci önceliğimiz toprak tahlili, ikinci olarak gübre deposu, alet, edevat deposu olmalı, evinin önünde akarsu, çeşmesi olması. Bahçeye yakın yerlerde tuvaleti, çöp tenekeleri, kimyasal atık depolama alanı olmalı.  Ecza dolabı, kendini kimyasal ilaçlardan koruyacağı materyalleri, yani gözlüğü, maskesi, tulumu gibi ekipmanları olmalı. Bu anlamda bütün yapmış olduğu işleri de kayıt altında tutması gerekli. Aslında yapmamız gerek uygulamaları devlet bize teşvik ederek, para desteği vererek yaptırıyor. Çok güzel bir uygulama, bölgenin insanlarının çok rahat yapabileceği bir uygulama. Bununla alakalı defalarca haberler yaptık, bizi rahatsız etmesini istedik vatandaşın,  ama biz 112 çiftçimizle yolumuza devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu rakamı arttırmayı düşünüyoruz.”  Ordu Valiliği – Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.