Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünyeli Fotoğraf Sanatçısı Akçay finale kaldı
Ünyeli Fotoğraf Sanatçısı Akçay finale kaldı
5 Ocak 2018 Cuma 17:54
Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın ikinci yılında finale kalan eserler arasında Ünyeli Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay da yer aldı.

Bu yıl “Çocuk İşçiler” temasıyla düzenlenen yarışmaya başvurular 3 kat artarak 395’e ulaştı. Ön jüri değerlendirmesinin ardından belirlenen 15 filmin ve yönetmenlerinin isimleri Kısa Film Platformu (www.kisafilmuzunetki.org) üzerinden açıklandı.

Finale kalan kısa filmler jüri tarafından değerlendirilecek ve çocuk işçiliği sorununu en dikkat çekici şekilde anlatarak dereceye giren filmler 17 Ocak’ta düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. Yarışmanın birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL para ödülü verilecek.

Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” adı altında düzenlediği kısa film yarışmasında Ünyeli Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay finale kaldı. Vakfın düzenlediği kısa film yarışmasına katılan 400 sanatçı arasında yer alan Şeref Akçay ilk 15 kişi arasına girerek finale katılmaya hak kazandı.

Ünye’yle ilgili bir değil birden çok projenin olduğuna değinen Akçay, “Büyüklerimizin bu konuda bize yardımcı olması gerekiyor” dedi.

Akçay, Ocak ayı içerisinde İstanbul’da finalistlerin katılacağı değerlendirmenin ardından yarışmada ilk üç kişinin belirleneceğini belirtti.

Fotoğraf Sanatçısı Şeref Akçay: “Senelerden beri Ünye’de değişik şeyleri  fotoğraf yarışmaları üzerinden göstermeye çalışıyoruz. Sürekli yarışmalara katılıp bazı şeyleri belli bir düzeye getirdik.  Ünye’ye bunu empoze ettik,  alıştırdık insanlarımızı, güzel şeyler bunlar, teşvik edici işler yapmaya çalışıyoruz. Film ve videoda istediğimiz bir şeydi, yani tek kareden 24 kareye geçmek için bir vesile arıyorduk. Bundan dolayı yeni bir adım olsun istedik, ilk filmimiz, konu çocuk işçilerle ilgili bir konu. Bu konu üzerinde daha öncesinden bir film çekmek istiyordum, ama buna nasipmiş. Sadece bu filmi çekebilmek için Gaziantep’e gittim. Üç gün boyunca çalıştım, yaklaşık 400 katılımcı oldu. Bu 400 katılımcıdan ilk 15 finaliste girmeyi başardık. İlk vadede bizim için çok umut vaat edici sevindirici haber oldu. Bu ilk oldu ama son değil devamı olacak, çok daha iyi filmlerle, çok daha iyi noktalarda fotoğraf gibi çok farklı noktalara getireceğiz. Ünye için bunun arkasında duracağız, medyanın da bundan haberi olacak zaten. Çocuk işçileri anlatan, ipçilerle bu konuyu anlatan bir film çektik. Yeni filmlerle devam edeceğiz. Devamında kadın haklarını anlatan, yine çocuk haklarını anlatan, çocuk istismarlarını anlatan, evrensel konuları anlatacağız. İstanbul’a gideceğiz orada 3 gün kalacağız, oradaki sanatçılarla bir araya geleceğiz. Bu yarışmayla ilgili, bu filmle ilgilide tartışacağız. Bu filmle ilgili olan süreyi tartışacağız, diğer finalistlerle 3 gün boyunca aynı otelde olacağız. Bakış açılarımızı değiştireceğiz, yeni şeyler öğreneceğiz. Bu bulmanın Ocak ayı içerisinde olacağını düşünüyoruz. Buluşmanın sonucunda orada ödül töreni yapılacak, birinci, ikinci ve üçüncü seçilecek. Birinci, ikinci ve üçüncü olmakta çok büyük bir şey değil bu saatten sonra, çünkü ilk deneyimizdi başardık. Bundan sonraki kısımlarda ilk üç hedeflerimiz. Ünye’yle ilgili bir değil, birkaç projem var. Ancak bunla ilgili gerçekten desteğe ihtiyacımız var, büyüklerimizin bu konuda bize yardımcı olması gerekiyor. Uzun metraj bir film çekeceksem bile Ünye’de çekmek istiyorum. Bu çok gayet normal olması gereken bir şey.” 

 

 Ünye Net Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.