Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Doğa harikası şelaleyi tahrip ettiler
Doğa harikası şelaleyi tahrip ettiler
5 Ocak 2018 Cuma 18:08
Ünye’ye bağlı Erenyurt Mahallesi’nde ki Dipselek Şelalesi’nde yapılan izinli kazıyla ilgili konuşan Mahalle Muhtarı Harun Aydın, “İzinli define arama çalışmalarına ara verildi, fakat doğa harikası şelalemizi tamamen tahrip ettiler.” diye konuştu.
Bölgeye yazık olduğunu söyleyen Aydın, “Devlet müsaade etmiş, bütün ruhsatları alınmış, bizim burada yapabileceğimiz bir şey yok. Bu tür durumlar 3-5 kişinin itiraz etmesi ile çözüme kavuşturu

Ünye’ye bağlı Erenyurt Mahallesi Muhtarı Harun Aydın, mahallerinde bulunan Dipselek Şelalesi’nde yapılan izinli define kazısının doğa harikası şelalelerini tahrip ettiğini söyledi.

-“Ara verilen kazı 1 ay sonra tekrar başlayacak”-

Erenyurt Mahallesi Muhtarı Harun Aydın gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada çalışmaların 4 gün sürdüğünü belirterek, “Kazı çalışmaları şuanda devam etmiyor. Ekip 1 yıllık ruhsat almış fakat 1 aylık bir süreç geçmeden ikinci bir çalışmayı tekrarlamıyorlar. 4 günlük bir çalışma yaptılar 1 ay sonra tekrar bir 4 günlük çalışma yapılacağını söylediler.” dedi.

 -“Şelalemizi tamamen tahrip ettiler”-

Yapılan çalışmalar sırasında şelalenin doğal görünümüne büyük hasarlar verildiğini ifade eden Aydın; “Doğa tahribatı çok oldu. Dipselek Şelalemiz’i tamamen tahrip ettiler. Şelalenin kendine has, güzel görüntüsü tamamen yok edildi ve yok ediliyor. Biraz kazdılar bir şey bulamadılar, şelalenin altında definenin var olduğunu düşünüyorlar, şimdide orayı kazmak için gelecekler. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) kazı yapan ekiple anlaşması varmış, buradaki çalışma bittikten sonra tekrar eski durumuna getirileceğini söylediler. Tabi bu ne kadar etkili olur bilinmez. Buranın bir tarafı zaten SİT alanı, oraya dokunulmadan diğer yerler tahrip edildi. Şimdi oraya baksalar yazık olmuş derler. Bölgeye yazık oluyor. Doğanın yıkılıp da tekrar yerine yapılması ne kadar etkili ve güzel olur, eski görüntüsüne kavuşur mu bilmiyorum.” diye konuştu.

-“Herhangi bir dernek veya kurum buraya gelmedi”-

Çalışmanın devlet izni ile yapıldığını söyleyen Aydın, “Çevreci birkaç kişi gelip bana ‘Muhtar olarak sen neden kazdırıyorsun’? Dediler. Devletin izni olarak yapılan bir çalışma olduğunu izah ettim. ‘Devlet müsaade etmiş, bütün ruhsatları alınmış, bizim burada yapabileceğimiz bir şey yok’ dedim. Onlar bizi aşan bir durum. Bu tür durumlar 3-5 kişinin itiraz etmesi ile çözüme kavuşturulmaz. Herhangi bir dernek veya kurum tepki amaçlı buraya gelmedi.” dedi. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.