Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Mahalleli YEDAŞ'tan dertli
Mahalleli YEDAŞ'tan dertli
8 Ocak 2018 Pazartesi 08:43
Ünye Gölevi Mahallesi Küçüktepe ve Bataklı Mevkii sakinleri mahallede elektrik sorunu yaşadıklarını ifade ederek, elektrik direkleri ile tellerinin yenilenmesini istediler.
Direklerin iyice eskidiğini, ahşap direkleri ağaçlara bağlayarak ve çiviyle sabitleyerek ayakta tutmaya çalıştıklarını ifade eden mahalle sakinleri, kışın yıkılan direkleri ve kopan telleri kendi imkânlarıyla yaptıklarını söylediler.
2010 yılından bu yana mücadelelerinin devam ettiğini ifade eden Mahalle sakinlerinden Dursun Görgülü, “Mahallemizin elektrik şebekesinin yenilenmesi hususunda 2010 yılında şifaen, 2011 yılından itibaren de resmi olarak YEDAŞ’a müracaat ettik. Bir an önce şebekesinin yenilenmesini istiyoruz. Ama ne zaman müracaat ettikse ‘bir yıl sonra tamam yapılacak, yatırım programına girdi, gelinecek’ gibi ifadeler kullandılar ama bir türlü çalışma başlatmadılar.” diye konuştu.

 

 

Ünye Gölevi Mahallesi Küçüktepe ve Bataklı Mevkii sakinleri mahallede elektrik sorunu yaşadıklarını ifade ederek, elektrik direkleri ve tellerinin yenilenmesini istediler.

-“Burada sanki bir ayrım yapılıyor”-

Elektrik şebekesinin yenilenmesi hususunda YEDAŞ’a müracaat ettiklerini söyleyen Gölevi Mahallesi sakini Dursun Görgülü, “Arızalarla ilgili 2010 yılında şifaen 2011 yılından itibaren de resmi olarak YEDAŞ’a müracaat ettik. Bir an önce şebekesinin yenilenmesini istiyoruz. Ama ne zaman müracaat ettikse, Başbakanlıktan, TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nden, Ordu İl Koordinatörlüğünden, YEDAŞ Bölge Müdürlüğü’nden ‘bir yıl sonra tamam yapılacak, yatırım programına girdi, gelinecek’ gibi ifadelerler cevaplar geldi. Her yılın cevapları elimizde mevcut. Geçen yıl yatırım programına alınan ve yapılacağı söylenen Gölevi, Çöremez, Çobanlar ve Küçüktepe Mevkilerinden sadece Çobanlar Mevkii yapılıp geri kalan yapılmadan çekilip gidildi. Burada sanki bir ayrım yapılıyor.” diye konuştu.

-“Bin kişilik nüfus kış ayında günlerce elektriksiz kalıyor”-

Bin kişilik nüfusun olduğu bölgede kış boyunca elektrik sorunu yaşandığını ifade eden Görgülü, “Gölevi Mahallesi Bataklı Mevki’inde 60 hane, 30 hane de Küçüktepe Mevkİi, bir o kadarda Çöremez Mevkii olmak üzere burada yaklaşık bin kişilik bir nüfus yaşıyor. Ama her kış döneminde günlerce hatta haftalarca elektriksiz kalıyoruz. Kalorifer kullanan haneler jeneratör aldılar. Jeneratörle geçiştirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Ünye’ye 6 Kilometre mesafede olan bir mahallenin günlerce karanlıkta kalması normal mi?

En küçük rüzgâr esmesinde karanlıkta kaldıklarını söyleyen Görgülü, “Son bir haftadır sokak aydınlatmaları yanmıyor. En küçük olumsuzlukta Bataklı ve Küçüktepe karanlıkta kalıyor. Ünye’ye 6 Kilometre mesafede olan bir mahallenin günlerce karanlıkta kalması normal mi? Ahşap direkler dibinden çürümüş. Demir direkler paslanmış, yan yatmış, çürümüş. Yaz ayında bahçelerde fındık toplamaya mahalle sakinlerimiz korkarak giriyor. Direkler yıkılmak üzere nasıl korkmasınlar.” diye konuştu.

-“Irkçılık yapılıyor diye düşünüyoruz”-

6 yıldır müracaat etmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını belirten Görgülü, “En insani hakkımız olarak mahallemizin sağlıklı elektrik kullanmasını istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Cumhurbaşkanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Başbakanlığa kadar her yere yazımız ve cevabımız var. Bu, 2011 yılından beri 6 yıldır süren resmi süreç. Ama sonuç alamadık. Burada ırkçılık yapılıyor diye düşünüyoruz” dedi.

-“Çamaşır, bulaşık yıkayamıyoruz, dolapta yiyeceklerimiz ziyan oluyor”-

Elektrik problemlerinin had safhada olduğunu söyleyen Mahalle Sakini Melek Görgülü, “Çok büyük elektrik problemimiz var. Çevre mahallelerin elektriği yenilendi. Bizimkiler yenilenmedi. En küçük yaprak kımıldasa elektriğimiz gidiyor. Biz bu konuda çok mağduruz, dertliyiz. Eskiden elektrik hiç yokken hayatta ona göreydi. Ama şuanda hayatımız elektriğe endeksli. Elektrik olmadan çamaşır, bulaşık yıkayamıyoruz. Dolaptaki yiyeceklerimiz ziyan oluyor. Mahallenin bu mağduriyetinden birçok kişi mahalleyi terk etti gitti. Mahallenin ne elektriğine, ne suyuna bakıyorlar. Biz bu memleketin vatandaşıysak, her vatandaş gibi vergi veriyorsak bizde bu haklardan insan gibi yararlanmak istiyoruz. En kısa zamanda elektriğimizin yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

-“Direk yıkılacak diye fındık bahçesine giremiyorum”-

Sorunlarının bir an önce giderilmesini isteyen mahalle sakinlerinden Ayşe Aydınoğlu, “Fındık bahçesine giremiyorum. Demir direk kırılacak diye korkuyorum. Mahallede elektrik ile ilgili büyük sorunlarımız var. Bir an önce elektriğimizin yapılmasını istiyoruz.” dedi.

-“Direkleri Ağaçlara bağlayıp, çiviyle sabitleyip ayakta tutmaya çalışıyoruz”-

Elektrik konusunda verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden mahalle sakini Şükrü Kılıç, “2016 kışında mahallemizde direklerimiz yıkıldı. Ünye YEDAŞ Müdürünün yanına gittik bize söz verdi. Biz bunu kendimiz kaldırdık. Telleri YEDAŞ bağlayacaktı. Ama direkleri biz kaldırıp telleri biz bağladık. Bizden önce de mahallede büyüklerimiz müracaatlarını yapmışlar. Bizde gerekli müracaatlarımızı yaptık. Direklerimizin ve tellerimizin yenilenmesini istiyoruz. Kışın kar yağdığı zaman tellerimiz kopuyor. Elektrik direklerini ağaçlara bağlayarak, ahırlara, depolara çiviyle sabitleyerek ayakta tutmaya çalıyoruz. Bahçelerde teller fındık dallarlına değiyor. Biz artık bıktık. Ünye YEDAŞ bize yardımcı olmuyor yapmıyor. YEDAŞ Müdürümüze gittik, tamam dedi yatırım programına aldık dedi. 2017 yılında Ünye Kaymakamımıza dilekçe verdik. Bu dilekçemizin de bir fonksiyonu olmadı.” dedi.

-“Her yıl 10-15 tane direk kaldırıp, kopan telleri tamir etmek istemiyoruz”-

Meydana gelen arızaları kendilerinin gidermeye çalıştıklarını söyleyen mahalle sakini Ahmet Dağtepe, “Kar yağdığında yıkılan direkleri kaldırıp, kopan telleri mahalle sakinleri olarak tamir etmeye çalışıyoruz. Özellikle kışın elektrik sorunu yaşadığımız için çocuklarımız ders çalışamıyor. Öğretmenlerimizden şikâyet geliyor. Yaz ayında ilgililer, yetkililer bu direklerimizi tellerimizi, yenilese bizde, çocuklarımızda bu mağduriyeti yaşamasalar olmuyor mu?  Yetkililerden direklerimizi yenilemesini istiyoruz. Biz arkadaşlarımızda kış ayında 10-15 tane direk kaldırmak istemiyoruz. 40 yıldır bu direklerimiz yapılmadı. Derdimizi anlamalarını istiyoruz.” diye konuştu.

-“Kopan telleri tamir ederken elektrik çarpıyordu”-

YEPAŞ’a her gittiklerinde kendilerine sorunun çözüleceğinin söylendiğini ancak hiçbir çalışmanın yapılmadığını belirten mahalle sakini Sebahattin Kılıç, “YEDAŞ’a, Kaymakamlığa ve Ordu’ya dilekçe verdik ama buraya gelen yok. Direkler küçük bir karda olduğu gibi yıkılıyor. YEDAŞ’a gittik ‘yapacağız’ dediler ama gelen giden olmadı. En sonunda kırılan direklerin yerini biz kazdık, direkleri diktik. Direkleri diktikten sonra yine YEDAŞ’a gidildi. Ekipler hemen geliyor dediler. 3 gün geçti gelmediler. En sonunda kendi imkânlarımızla kopan elektrik tellerini bağlamaya başladık. Çalışan arkadaşları az kalsın elektrik çarpıyordu. Hal bu vaziyetteyken hiçbir yetkili bu elektriğe bakmıyor. Direkler hep fındık dallarına bağlı. Şuanda bile akşam elektriklerimiz yok. Voltajlar düşük geliyor. Buzdolabını, çamaşır makinesini, ütüyü çalıştırmıyor” dedi.

-“Enerji hatlarının yenilenmesini istiyoruz”-

 

40 yıl önce dikilen ağaç direklerinin çürüdüğünü söyleyen mahalle sakini Şaban Ergün, “1979 yılında mahallemize elektrik verildi. Direkleri mahalle sakinlerimiz kendi imkânları ile dikti. O zamandan bu zamana hiçbir çalışma yapılmadı. Direkler yatıyor, yıkılıyor, çürüyor. Direğin kırılınca kazıp çakıyoruz bu seferde direklerin boyları kısaldı. Demir direkler çürüdü, yattı. Birbirine eklenen kopan teller örümcek ağı gibi oldu. Evlerde voltaj çok düşük buranın bir an önce yapılmasını istiyoruz.  Mahallemizde kışın elektrik sorunu yaşandığı gibi yazın da elektrik sorunu yaşanıyor. En yakın trafo 3-4 kilometre uzakta var. Dolayısıyla elektrik yetmiyor. YEDAŞ yetkilileri gelip voltajı ölçüyor. ‘Trafo uzak olduğu için volt yetersiz geliyor’ diyorlar ama başka çalışma yamıyorlar.” diye konuştu.  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.