Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Türk firmalarda Durak A.Ş. 1. oldu
Türk firmalarda Durak A.Ş. 1. oldu
9 Ocak 2018 Salı 09:06
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan “2017 Yılının En Fazla Fındık İhracatı Yapan Firmaları” listesinde Durak Fındık 17 milyon 375 bin kilogram fındıkla Türk firmaları arasında 1. olurken; genel sıralamada ise 2. oldu.

Başarının ekip işi olduğunu söyleyen Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, “Ben yok biz var. Durak Fındık olarak bu şekilde çalışıyoruz. En alt seviyeden en üst seviye kadar herkesin bu başarıda emeği var. Canla başla çalışan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah daha da büyüyerek devam ederiz.” dedi.

“A’dan Z’ye fındık işimize devam ediyoruz. Fındığın içerisine katkı maddesi katılmayan her ürünü yapıyoruz. Biz, yaptığımız işin en iyisini yapmaya çalışalım. Kapasitemizi daha fazla arttırarak gitmeye çalışalım istiyoruz.” diyen Durak, “Belki biz yönetim kurulu başkanı olarak ön planda gözüküyoruz ama kesinlikle tek başımıza yaptığımız bir şey yok. Şirket yöneticileri, ortaklar ve çalışanlar olarak hep beraber bu başarıya imza attık.” dedi.

Hasan Basri Durak, iyi tarım için iyi politikalar uygulanması gerektiğini vurgulayarak, “Herkes ‘köyde kimse kalmadı, kim yapacak?’ diyor. Fındığa gelir getiren bir ürün olarak bakmadığımız zaman bu sıkıntıları yaşayacağız. Bunda arazilerin bölünmesinin de çok etkisi var. Bahçeler bölünmemeli. Köyde kim duruyorsa kardeşleriyle anlaşıp bahçelerle ilgilenmeli. Bu şekilde olmasa uzun vadede çok iyi olmayacağına, bu durumun Türk fındığında çok büyük sıkıntı yaratacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz Bölgesi’nin ‘yeşil altını’ olarak adlandırılan ve bölgenin birinci sırada geçim kaynağı olan fındık ürünüyle ilgili Ünye’nin iddialı firmalarından Durak Fındık büyümeye devam ediyor.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından “En Fazla Fındık İhracatı Yapan Firmalar” listesinde 2016 yılı ihracat rakamlarında 2. olan Durak Fındık, başarısını sürdürerek 2017’de açıklanan listede genelde 2.liğini korudu, Türk firmaları arasında ise 1. oldu.

Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, gazetemize özel yaptığı açıklamada, yakaladıkları başarı için çalışanlarına teşekkür ederek, “Bu ekip işi, başarı tüm çalışanların başarısı.” dedi.

-“Ben yok, biz var”-

Başarının arkasında tüm çalışanların olduğunu ifade eden işadamı Durak, “Karadeniz Fındık İhracatçılar Birliği’nin sıralamasında geçen yıl da 2. sıradaydık, bu yılda 2. sıradayız doğu. Geçen sene tonaj olarak 12 milyon 245 bin kilogram fındık ihraç etmişiz, 114 milyon 724 bin dolar döviz girdisi yapmışız. Bu yıl 17 milyon 375 bin kilogram ihracat yapmışız, döviz girdisi olarak da 132 milyon 880 bin dolar olarak gerçekleşti. Karadeniz Bölgesi’nde 2. olduk. Durak Fındık olarak ‘ben’ yok ‘biz’ var, bu şekilde çalışıyoruz. En alt seviyeden en üst seviye kadar herkesin bu ihracatta emeği var. Canla başla çalışan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah daha da büyüyerek devam ederiz.” diye konuştu.

-“Ortalama 750 kişiye istihdam sağlıyoruz”-

Fabrikalarında mevsimsel olarak bin kişiye istihdam sağladıklarını, bu rakamın yıl bazında ortalama olarak 750 olduğunu açıklayan işadamı Hasan Basri Durak, “Esas ağırlıklı işlerimiz Adapazarı Hendek’te. Ünye’de de 2 fabrikada çalışmalarımız devam ediyor. Hendek’teki kırma fabrikamızı 2’ye çıkarmıştık. Bir de entegre tesisimiz var. A’dan Z’ye fındık işine devam ediyoruz. Fındığın içerisine katkı maddesi katılmayan her ürünü yapıyoruz. Belki biz yönetim kurulu başkanı olarak ön planda gözüküyoruz ama kesinlikle tek başımıza yaptığımız bir şey yok. Şirket yöneticileri, ortaklar ve çalışanlar olarak hep beraber bu başarıya imza attık. Böyle düşünenler ancak başarılı olmuştur. ‘Ben’ yok, ‘biz’ olarak bakıyoruz. Bir elin nesi var iki elin sesi var, eğer başarılı olunacaksa biz olursak başarırız. Tek olmak Allah’a mahsustur.” dedi.

-“En iyi bildiğimiz işi yapıyoruz”-

Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, yaptıkları işin en iyisini yapmanın mücadelesini verdiklerini vurgulayarak, “Fındığın içerisine hiçbir katkı maddesi koymadan yapılan işlemlerde belli bir noktaya geldik. Bizim iç piyasada hiçbir ürünümüzü göremezsiniz. İşlediğimiz ürünler tamamen ihraç edilmekte. Ancak bizden alıp işledikten sonra satanlar olur. İç piyasada paket fındığımız yok. İşlenmiş fındık satışı yapmak ayrı bir iş, ayrı bir branş. Belki zaman içerisinde çocuklarımız daha iyisini yapmak amacıyla yapabilir ama şu anda böyle bir projemiz yok. Biz, yaptığımız işin en iyisini yapmaya, kapasitemizi daha fazla arttırmaya çalışıyoruz. Yapabileceğimizi yapıp, başarılı olmak istiyoruz. Yapmış ve görünmüş olmak için yapmıyoruz. Ne yapabiliyorsak onun en iyisini yapıyoruz. Yarın bir aşama sonrası; çikolata olur, bisküvi olur çikolatalı ürünler olur. Bunlarda yapılabilir, ancak şu an bununla ilgili alınmış bir kararımız yok.” ifadelerini kullandı.

- “Türkiye’den ihracat yaptığı için Türk firması sayılır”-

Durak, açıklanan listede Türk firması olarak birinci sırada yer almalarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türk firmaları arasında ihracatta birinciyiz. Türkiye’de ticaret yapmak insanlara müsaade ediliyorsa, ismi ve patronu yabancı olabilir ama ihracatları Türkiye’den yaptığı için Türk firması sayılır. Sahipleri Türk değildir. Oralara çok takılmamak lazım. Bazen şikâyetlerde oluyor. İnsanlar ‘İtalyan’a teslim olduk’ diyorlar. Kimse kimseyi zorla teslim almıyor. Biz akıllı olursak kim olursa olsun fark etmez. Ben Türk insanının bu işin altından da kalkacağına inanıyorum. Bu arada her şey bilinçsizce yapılıyor, bunlara bir çözüm getirmek gerek.”

-“Şapkamızı önümüze koymamız lazım”-

Fındık ürününde fiyattan çok verim artışıyla ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini de belirten Durak, bu şekilde izlenecek yöntemle fındığın geleceğinin parlak olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

 “Bugün, Doğu Karadeniz’de dönüm başı verim 80 kiloya düşmüşse, şapkamızı önümüze koymamız lazım. Bizim rekabet edecek gücümüz sadece fiyatta olmamalı. Biz hep fiyatı düşünüyoruz, fiyatı konuşuyoruz. Fiyattan çok verim artışını sağlayabilecek çalışmalar yapmamız lazım, o da tek yönlü olmuyor. Esas üretici bunu isteyecek. Ben devletin yerinde olsam 170 lira dönüm başı paranın miktarını arttırırım, bahçe yenilemelerine harcatırım. Fındık çok olursa çok daha düşermiş gibi insanların sıkıntıları var. Buna takılmamak lazım. Fındık tüketime uygun, kaliteli ve güzel yapılırsa, dünyanın nüfusu artıyor tüketimde artabilir. Pahalı satmakla tabi ki artmaz, uygun fiyata satmak lazım. Mahsul oranı artarsa da, üreticinin fiyatı uygun olursa, satılmayacak diye bir kural yok. Bence biz Türkiye’de 1 milyon kilo fındığı çok rahat tüketebiliriz.” dedi.

-“TMO’nun alım yapması iyi oldu”-

Durak, 2017 fındık fiyatına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede ise, “Fiyatların zaman zaman düştüğünü görsek de rakamlar pek anormal değildi.  Beklediğimiz gibi oldu. TMO’nun desteği olmasa fiyatlar biraz daha kötü olurdu. TMO’nun alım yapması iyi oldu. Rekoltenin de tahmin ettiğimiz gibi 750 milyon kilonun üzerinde olmasını bekliyoruz. Hala üreticinin elinde çok olmasa da fındık var. 2 yıllık mahsulü olan üreticide var.” diye konuştu.

-“Fındık ağırlıklı olarak Batı Karadeniz’e kayacakmış gibi görünüyor”-

Fındıkta kaliteyle ilgili problemlerin devam ettiğine dikkat çeken Hasan Basri Durak, kalite sorununun önüne geçilmediği takdirde fındık üretiminin Batı Karadeniz’e kayacağına dair bir tablonun ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

 “Bunu aşmak için çok dikkat etmek gerekiyor. Küllenmenin ben bu sene geçen seneden az olduğuna inanıyorum, ama bitmedi. Başka değişik sorunlar çıkabilir diye de kuşkularım var. Gürcistan’da çıkan bir tür böcek hastalığı var.  Bu hastalık, ‘olmuş mahsulün dökülmesine sebep oldu’ denildi. Bu konuda tahmin ediyorum çalışmalar yapılmakta. Ama kalite konusunda maalesef sıkıntı var. Doğu Karadeniz’de hala çürük oranları çok yüksek. Batı Karadeniz’de hem verim fazla, hem çürük oranı düşük. Batı Karadeniz zamanla Doğu Karadeniz’den bu işi teslim alacakmış gibi görünüyor. Biz burada uyanık olmazsak fındık ağırlıklı olarak Batı Karadeniz’e kayacakmış gibi görünüyor. Dünyanın her yerinde fındık dikiliyor, bunu da unutmamak lazım. Dünyada Türkiye yüzde 65-70’lerde fındık üretiyor ama on sene sonra bu politikayla böyle kalmayacağına inanıyorum, zaman içinde daha da sıkıntılı olacakmış gibi gözüküyor, bizim üstünlüğümüz elimizden gidebilir.”  

-“Bahçeler bölünmemeli”-

İyi tarım için iyi politikaların uygulanması gerektiğini vurgulayan Durak, fındık ürününde de iyi tarım uygulamalarına ağırlık verilmesi gerektiğine işaret ederek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Herkes ‘köyde kimse kalmadı, kim yapacak diyor’. Fındığa gelir getiren bir ürün olarak bakmadığımız zaman bu sıkıntıları yaşayacağız. Bunda arazilerin bölünmesinin de çok etkisi var. Eskiden bir babanın 50 dönüm arazisi vardı. 5 çocuğu vardı 10’ar dönüme düştü. 10 dönüm bölündü, daha da küçüldü. Sadece fındıktan gelir bekleyen insanlar çok az. Dışarıda olan insanlar sadece fındık zamanı gelip hobi amaçlı fındık yapmaktalar veya tatil gibi bakmaktalar. Bu da fındığa zarar vermekte, verimi düşürmekte. Buna da bir çözüm getirilmeli, bahçeler bölünmemeli. Köyde kim duruyorsa kardeşleriyle anlaşıp bahçelerle ilgilenmeli. Bu şekilde olmazsa uzun vadede çok iyi olmayacak. Bu durum Türk fındığında çok büyük bir sıkıntı yaratacak.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.