Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Açık toplumun olmazsa olmazı, hür ve özgür basındır”
“Açık toplumun olmazsa olmazı, hür ve özgür basındır”
11 Ocak 2018 Perşembe 18:18
Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte 57 yıldan bu yana kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”, Ordu’da da düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Etkinlikte konuşma yapan Ordu Valisi Seddar Yavuz, basının kamu ile ortak çalıştığını ifade ederek, açık toplumun olmazsa olmaz konularından bir tanesinin de hür ve özgür basın olduğunu belirtti.

Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi’nce Olive Restoranda ortaklaşa düzenlenen “Çalışan Gazeteciler Günü” kutlama etkinliğine, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş,  Basın İlan Kurumu Ordu Şube Başkanı Murat Yürekli, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Coşkun, Ordu İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Bahtiyar Kahveci ile il genelinde görev yapan gazeteciler katıldı.

 -“Açık toplumun olmazsa olmazı, hür ve özgür basındır”-

Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, basının kamu ile ortak çalıştığını ifade ederek, açık toplumun olmazsa olmaz konularından birinin hür ve özgür basın olduğunu söyledi.

Basının halkın doğru haber almasını sağlama noktasında son derece önemli bir görev yürüttüğünü vurgulayan Vali Yavuz, basın ve düşünce özgürlüğüne değinerek şunları söyledi:

“Demokratik rejimlerde her zaman bahsettiğimiz katılım ve ifade özgürlüğü, yani düşüncelerini açıklama özgürlüğü, dolayısıyla basın özgürlüğü, öteden beri konuştuğumuz bir şey var. Düşünce özgürlüğü diye bir özgürlük olmaz. Yani ben düşünüyorsam ve bunu aktaramıyorsam, konuşamıyorsam bu özgürlük değildir. Olsa olsa düşüncelerini açıklama özgürlüğü olur. Düşüncelerin açıklanmasındaki özgürlüğü sağlayan en önemli araçlardan biri de basındır.  Bu yönüyle sizlerle birlikte çalışıyoruz. Ordu, çok dinamik bir şehir. Ordu’yu daha doğrusu Karadeniz’i bir delikanlıya benzetiyorum.  Ordu, delikanlı gibi heyecanlı bir şehir. Bu heyecanımızı, isteğimizi, arzumuzu iyi yönetebilirsek, iyi sonuçlar alabiliriz. Dolayısıyla iş ve koordinasyonun önemi çok açık ve nettir. Bilgi kanallarının da net olması gerekir” dedi.

 - “5 yıl içinde Ordu muhteşem bir şehir olacak”-

Ordu’nun önümüzdeki 5 yıl içinde Karadeniz’de muhteşem bir şehir haline geleceğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, Ordu için aynı masa etrafında oturanlar tarafından gücün organize edilmesi gerektiğini vurguladı.

 Samsun ve Trabzon’dan sonra yeni bir Büyükşehir’in ortaya çıkacağının altını çizen Vali Yavuz sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunu başarabilmemiz için daha sistematik, daha organize olmalıyız. Bunu başarabilecek güce sahibiz. Ordu, Ankara’da çok iyi temsil edilen bir şehir. Ordu, siyasi ve bürokratik alanda çok sayıda yetişmiş insanı olan bir şehirdir. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde Ankara’da özellikle devletin çeşitli kademelerinde bulunan Ordulularla bir araya geleceğiz. Daha sonra İstanbul’daki iş adamlarıyla bir araya geleceğiz ve peyder pey çalışmalarımızı Ordu’nun dışına doğru taşıyacağız. Siyasetin ve bürokrasinin gücünden daha fazla istifade etmenin yollarını hep beraber bulacağız. Sevginin olmadığı yerde başarı yoktur. O yüzden sevgiyi hâkim kılacağız, nezaketi hâkim kılacağız, birbirimize ön yargısız ve koşulsuz bakacağız ve sorunlarımızı inşallah çözeceğiz.”

-“Gazeteciler zor şartlar altında çalışmakta”- 

Etkinlikte konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, gazetecilere teşekkür ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. 

 Gazetecilerin zor şartlar altında çalıştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Objektif olabilmenin yolu birbirimizi iyi niyet çerçevesinde tolere etmektir. İsteğimiz; Ordu’muz güzel olsun, memleketimiz kalkınsın. İsteğimiz; çocuklarımıza, Ordu’muza, güzel ülkemize, güzel miraslar bırakmak. O yüzden ortak paydada buluştuğumuz bu tür toplantılar dahil olmak üzere bizim saflarımızı biraz daha sıklaştırıp memleketimize yönelik, geleceğimize yönelik umudumuzu daha güçlü tutmamız lazım” dedi.

-“Gazeteciler köprü vazifesi görüyor”-

 Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın da yaptığı konuşmada, “Günün her saati, yılın her günü milletimizin haber alma özgürlüğünü en iyi şekilde yerine getirmek için mücadele eden meslektaşlarımın gününü kutluyorum. Bizleri bugün bu organizasyonla bir araya getiren sayın valimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Karadeniz Gazeteciler Federasyonu ve Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ise, “Ordu basını; kamuyu, kamu yöneticilerini, sivil toplum örgütlerini, muhalefeti, iktidarı çok seven bir basın. Bir kere bunu kabul etmek gerek. Kamuya oldukça destek veriyor. Sorunumuz çok. Bir sonra ki 10 Ocak’ı inşallah bayram şeklinde kutlarız” diye konuştu.

 Etkinlikte, basın mensupları da mesleki ve şehrin sorunlarına ilişkin görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.

 

 Konuşmaların ardından etkinliğe katılan basın mensuplarına günün anısına hazırlanan hediyelerin takdim edilmesiyle program sona erdi.Ordu Valiliği
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.