Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Ünye için hayal projeleri hayata geçiriyoruz”
“Ünye için hayal projeleri hayata geçiriyoruz”
11 Ocak 2018 Perşembe 18:20
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yemekte bir araya geldiği basın mensuplarına Ünye’de ki çalışmaların son durumunu aktardı.
Ünye ile ilgili çok önemli projeleri kısa zamanda gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Çamyar, “İlçemizle ilgili projeleri sadece düşünmekle hayal etmekle kalmadık, hayata da geçirmiş olduk. Yaptığımız çalışmalarla bir kent kimliği ortaya çıkmaya başladı. Bir taraftan yanından yıllarca geçilip kafamızı çevirip bakmadığımız tarihi eserleri tek tek ayağa kaldırırken, öte yandan modern şehircilik anlayışı anlamında da yeni yapılar kazandırıyoruz.” dedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir restoranda bir araya geldi. Geceye Başkan Çamyar, Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren, Belediye Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü İlhan Kartal, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Coşkun, Ünye Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı Hakan Korkmaz, basın kuruluşları sahipleri ve temsilcileri, ilçede faaliyet gösteren basın kuruluşları çalışanları katıldı.

Başkan Çamyar, gecede yaptığı konuşmada, hizmet süresi boyunca yapılan ve yapılacak çalışmaların yanı sıra gelecek dönem hayata geçirmeyi planladıkları projelere ilişkin bilgiler verdi.

-“Ünye ile ilgili önemli projeler gerçekleştirdik”-

Ünye ile ilgili çok önemli projeleri kısa zamanda gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Çamyar, şunları söyledi:

“İlçemizle ilgili projeleri sadece düşünmekle, hayal etmekle kalmadık, hayata da geçirmiş olduk. Yaptığımız çalışmalarla bir kent kimliği ortaya çıkmaya başladı. Bir taraftan yanından yıllarca geçilip, kafamızı çevirip bakmadığımız tarihi eserleri tek tek ayağa kaldırırken, öte yandan modern şehircilik anlayışı anlamında da yeni yapılar kazandırıyoruz. Önümüzde dev projeler var. İnşallah UNIPORT Alışveriş Merkezi’nde olduğu gibi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı da 15 Temmuz 2018 tarihinde hizmete açacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmede şubat ya da mart ayı gibi Kültür Merkezi’nin ihalesi yapılacak. Onun hemen yanı başında olan binanın kamulaştırma işlemleri devam ediyor. O bina yıkılarak yerine buz pateni pisti yapılacak. Yine aynı projenin içerisinde üst katta bowling salonu olacak. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı yaşayan bir meydan olacak. Belediyemizin proje içerisinde aylık 100 bin lira gelir getirmesini planladığımız 400 araçlık bir otoparkı bulunuyor. Yine sıfır katında 3, birinci katında 4 ve eksi 1 katında ise 2 dükkânımız bulunuyor. Yüklenici firma proje için 25 milyon liranın üzerinde bir harcama gerçekleştiriyor.” 

-“Ünye Stadı’nın yerine yeşil alan”-

2023 vizyon projelerine ilişkin Başkan Çamyar, “Şehir merkezindeki Ünye stadını yıktıktan sonra bulunduğu yeri olduğu gibi yeşil alan olarak bırakacağız. Yeşil alan yapıldıktan sonra 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ile stadın yerine planladığımız yeşil alan arasında geçiş oluşturmak amacı ile Niksar Caddesi’nde ki yolu bat-çık modeli ile planlamayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

-“Huzurevinin temeli atılıyor”-

Ünye’de mart ya da nisan ayı gibi Huzurevinin temelinin atılacağını söyleyen Başkan Çamyar, “Arsa problemini çözdük. 90 yatak kapasiteli huzurevi inşaatına başlamış olacağız.” dedi.

Başkan Çamyar ayrıca 1 Nolu Sağlık Ocağının orada 112’nin olduğu bölgenin temmuz ya da ağustos ayı gibi yıkılacağını ve yeni bir projenin uygulanacağını söyledi.

Mülkiyeti Ünye Belediyesi’nde bulunan Gölevi Motelin ihale yetkisinin encümene verildiğini hatırlatan Çamyar, yap-işlet-devret modeli ile yıkılarak yenileceğini kaydetti.

- Büyük Cami çevresine Meydan ve Bedesten Çarşı Projesi-

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, önümüzdeki dönem vizyon projelerden birinin Büyük Cami çevresi ile ilgili hazırladığını da belirterek, şunları söyledi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi’yle ortak fikirle geliştirilen proje kapsamında Kasaplar Çarşısı ile Büyük Cami arasında ki bölgenin altında kapalı otopark bulunan meydan yapacağız. Caminin güney cephesinde bulunan dükkanlar yıkılarak yerine Selçuklu mimarisi örnek alınarak 90 dükkandan oluşan bedesten şeklinde bir çarşıya dönüştüreceğiz. Orada bulunan esnafların da bu projeye sıcak bakıyor, ancak bu projenin önümüzde ki dönemde gerçekleşebilir.”

-“Kültür Yolu’nda bulunan binaların dış cephelerinin tamamı yenilenecek”-

Kültür Yolu Projesi’nin doğru ve hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Başkan Çamyar, “Proje güzergâhında bulunan tüm binaların dış cepheleri yenilenecek. Burunucu’nda bulunan tarihi yarımadayla ilgili de proje hazırlanmakta. Şubat ayı gibi projeyi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’ya teslim edeceğiz. Proje kapsamında o bölgede komple dış cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışması yaparak, böylece turizme kazandırılmış olacak.” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.