Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Bu para ile arıcılar ne yapacak?”
“Bu para ile arıcılar ne yapacak?”
11 Ocak 2018 Perşembe 18:21
Türkiye Bal Üreticileri Birliği Genel Başkanı ve Yıldız Bal sahibi Azmi Yıldız, ülke genelinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 47 bin işçiye 60 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağı haberi üzerine desteği yetersiz bularak; “Bu para ile arıcılar ne yapacak? Birlikler ne yapacak? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ne ile iftihar duyacak?” dedi.

Türkiye Bal Üreticileri Birliği Genel Başkanı Azmi Yıldız, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından arıcılara verilecek destek ödemelerini değerlendirdi.

-“Bu para ile arıcılar ne yapacak?”-

Azmi Yıldız verilecek olan desteğin toplam fiyatının yüksek göründüğünü, fakat bölündüğünde arıcıların ihtiyaçlarını karşılamayacağını belirterek; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bizleri yetiştirdi, 40-50 bin arıcıya arıcılık belgesi verdi. Devlet Bankamız olan Ziraat Bankası’ndan kediler kullandırıyor. Birde arı kovanı başına 10 lira gibi bir destek sağlıyor. Bu yılda hemen hemen 60 milyon yapıyor. Buradan da adam başına kalan 300 lira oluyor. Bu para ile arıcılar ne yapacak? Birlikler ne yapacak? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ne ile iftihar duyacak? Toplamda 60 milyon çok büyük bir para gibi görünüyor ama bölündüğü zaman bizim hiçbir işimize yaramıyor.” dedi.

-“Polen, propolis gibi arı maddelerinin de yollarının açılması gerekir”-

Verilecek olan teşvikler içerisinde polen ve propolis içinde bütçe ayrılması gerektiğini ifade eden Yıldız; “Bu paranın daha yüksek olması gerekir ki arıcılarımız örnek veya teşvik alanında bir şeyler yapabilsin. Polen, propolis gibi arı maddelerinin de yollarının açılması gerekir. Bunlara da teşvik verilmesi gerekir. Böyle olunca da kovan veya arıcı başına 30-40 bin liralık bir teşvik olması lazım.  Kimse bundan iftihar etmesin. 300 lira ile bin 500 lira arası bir para verilecek. Bununla arıcılarımız birliklere olan borçlarını mı ödesin, plaka borçlarını mı ödesin?” diye konuştu.

-“Türkiye’nin dört bölgesine bal depoları yapalım”-

Destek ödemelerinin devlet elinde toplanıp Türkiye’nin dört bölgesinde bal depolama alanlarının kurulması gerektiğini savunan Azmi Yıldız; açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Biz bakanlığa bu 60 bin liralık parayı Bal Üreticileri Birliğine verin, ama Tarım Bakanlığının kasasında dursun. Türkiye’nin dört bölgesine bal depoları yapalım. Bunun örnekleri var.  Balı devlet güvencesi altında bir depoya koyduğumuz zaman ister satar ister karşılığında kredi alır. Arıcıların desteklenmesi için önemli olan şeyler bunlar. Yoksa 60 bin liralık teşvik pek işe yaramaz. Bu ‘Ali yedi oyuna gitti, Veli yedi koyuna gitti’ olur. Teşvikler plaka, aidat parası ve arıcıların köyüne gelip giderken ki yol parası olur. Yaptığımız yatırımlardan başarı elde etmemiz gerekiyor.”  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.