Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Yunus Emre İle Erenler Öyküler”de hayat bulacak…
“Yunus Emre İle Erenler Öyküler”de hayat bulacak…
11 Ocak 2018 Perşembe 22:37
Ünye Kent Konseyi sahipliğinde, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ve Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği paydaşlığında hazırlanan “Ünyeli Yunus Emre ile Erenlerden Öyküler” projesi tanıtıldı.
Proje kapsamında Ünye’deki liselerde belirlenen 35 öğrenciden oluşan Ünye Kent Konseyi Yazarlık Atölyesi öğrencileri, ilçedeki türbeleri ziyarete ederek buralarla ilgili bilgi ve belgeleri gözden geçirip öyküler yazacağı, yazılan bu öykülerin derlenerek kitap haline getirileceği öğrenildi.
15 Ocak 2018 tarihinde başlayıp 15 Ağustos 2018 tarihinde sona ermesi planlanan projenin Proje Koordinatörlüğünü ise Yahya Cumhur Tapçı yapıyor.

 

Ünye Kent Konseyi sahipliğinde, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ve Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği paydaşlığında hazırlanan “Ünyeli Yunus Emre ile Erenlerden Öyküler” projesi Ünye Belediyesi Atatürk Sosyal Tesislerinde gerçekleşti.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, projenin amacının gençlere Ünye'deki manevi makam, mekân, kişi ve değerleri tanıtmak, sevdirmek ve sahiplendirmek olduğunu söyledi.

Ünye'deki manevi değer ve şahsiyetler hakkında bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamayı istediklerini ifade eden Kıroğlu, şunları söyledi:

“Bu anlamda olumlu bilinç ve davranış geliştirmelerini sağlamak. Ünye'de bulunan ve bu toprakların ilk "Müslüman Türk Şehitleri Olan Erenlerin" makam ve türbelerini ziyaret ettirmek; bunlarla ilgi bilgi, rivayet ve menkıbeleri anlatmak ve tanıtmak. Manevi mekân, makam ve şahsiyetlerle ilgili edindikleri bilgilerden hareketle yeni öyküler üretmeleri için çalışmak. Bu kapsamda yazma becerilerini geliştirmek için "Yazar Atölyesi" oluşturmak. Öykü geleneğimizin gelişimine katkıda bulunmak. Gençleri yazmaya ve yazarlığa özendirmek. Bu atölyede üretilen öykülerden seçmeler yaparak kitap haline getirmek. Böylelikle Ünye'deki manevi değer ve şahsiyetlerimiz hakkında bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkı yapmak.

Ünye’de erenler ve alperenler var. Bu toprakları Müslüman Türk yurdu yapmak isteyen, savaşan ve o savaşlarda şehit düşen ve bugün halen makamları ile mezarları ile aramızda yaşayan erenler var. Burada daha önce ki yüzyıllarda gelmiş ama Bizans İmparatorluğu içerisinde daha çok Hıristiyanlığı benimsemiş Kıpçak, Kuman ve Peçenek Türklerinin Hıristiyanlıktan Müslümanlığa dönmesi Türklüğünü bulabilmesi ve Müslüman olabilmesi için yoğun çalışmalar yapan Erenler var. Yunus Emre, Halka Baba, Ahmet Dede, Veli Dede var. Savaşarak savaşta bütün kahramanlığını sergileyerek şehit düşen Menteş bey, Dizdar bey, Yağbasan Bey, Başkıstıran Bey var. Bütün bu erenlerin ve alperenlerin mezarları bu topraklarda. Sadece mezarlarının bu topraklarda olması bizim için çok büyük bir değer. Ama esas değer 11., 12., 13. Yüzyılda bu topraklarda yaydığı, bu topraklara ektiği tohumları düşünceleri bugüne taşımak ve bugünün gençlerinde bu düşünceyi buluşturmak, yoğunlaştırmak, bunu bundan sonra ki nesillerde yaygınlaştırmak bizim Anadolu topraklarında varlığımızın bekası için tek dayanaktır.”

Proje Koordinatörü Yahya Cumhur Tapçı ise öğrencilere seslenerek, “Biz Ünye’de gerçekten bir ilki başlattık. Bu ilk de sizin eserlerinizle gelecek nesillere aktarılacak. Siz bir anlamda genç yaşlarda Ünye’nin tarihine geçecek şanslı gençlerden olacaksınız.  Siz gençlerin isimleri 15-20 yıl sonra karşınıza çıktığınızda sizde bugünleri hatırlayacaksınız” dedi.

Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan’da yaptığı konuşmada, “Bu milletin değerlerini, bu çağın üzerine taşıyarak insanlığa bir medeniyetin ufkunu tekrar ortaya koyun. Büyük Türk Milletini tekrar tarihteki şanlı noktasına ulaştırın. Gözlerinizde o heyecan, birikim, güç ve enerji var” diye konuştu.

Ünye Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Ünye tarihine bakıldığında Ünye ile ilgili bir çok eserlerin yazıldığını hatırlatarak, öyküleştirme anlamında ilk kez bir çalışmanın yapılacağını söyledi.

Gelecek kuşaklara önemli bir eserin kalacağını ifade eden Uysal, şunları söyledi:

“Yunus Emre, Halka Baba, Musa Kazım Efendi ile ilgili veya bizim evliyalarımız, tarihi yerlerimizle ilgili bir çok eserler yazılmıştır. Ama ilk defa öykü tarzı yazım bu proje ile gerçekleşecek. Ünye öyle bir yer ki burada Ömer Çamlar, Musa Kazım Efendiler, Taslı Zade Yusuf Bahri Efendi ve onların talebeleri yetişmiş. Sadullah Bey Medresesi burada inşa edilmiş. Aynı zamanda Şeyh Yunus Emre bizim bağrımızda yatmış. Dolayısıyla Ünye’yi yazmak, Ünye’yi dile getirmek, Ünye’yi hikayeleştirmek, kaleme almak kolay bir iş değil. Böyle önemli kıymetli bir işe imza atacak, tarihe kayıt düşeceksiniz. Biz nasıl geçmişin yazdıkların istifade ediyorsak, sizin yazdıklarınızdan da istifade edilecek. Sizin hikayelerinizden esinlenilecek.”

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren, “Bu her şeyden önce çok kıymetli bir proje. İnşallah burada ki öğrenci arkadaşlarımızla önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye’nin gündemine düşmüş, bilinen, tanınan şairler, yazarlar edebiyatçılar çıkar. Bu bunun için atılmış çok ciddi bir adım” dedi.

 

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.