Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Teknikerler, meslek odası istiyor!
Teknikerler, meslek odası istiyor!
12 Ocak 2018 Cuma 18:06
Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği Musa Kıranlı, birçok meslek odası var iken yasa ile tanımlanmış güvence altına alınmış olan teknikerleri temsilen bir meslek odasının olmamasından yakınarak teknikerlere Meslek Odası mağduriyetinin giderilmesini istedi.
Kıranlı, 2 yıl üniversite teknik eğitim almış teknikerlerin, ilkokul, lise öğrenimli meslek gruplarının olduğu esnaf ve sanatkârlar odasından belge almaya mahkûm edilmesini eleştirdi.

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği Musa Kıranlı, gazetecilere yaptığı yazılı açıklamada, her mesleğin kendisine uygun bir meslek odası olmasına rağmen teknikerlerin bu konuda mahrum edildiklerini, bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini belirtti.

-“Her mesleğin odası var”-

Hemen hemen her mesleğin bir odası olduğunu söyleyen Kıranlı, “Mimar, Mühendisler Odası, Tabipler Odası, Avukatlar Barosu, Terziler Odası, Ayakkabıcılar Odası, Berberler Odası, Ekmekçiler Odası, Çiftçiler Ziraat Odası, Şoförler Odası v.b. birçok meslek odası var iken yasa ile tanımlanmış güvence altına alınmış olan üniversite mezunu sayıları 3 milyona ulaşmış olan teknikerleri temsilen bir meslek odası yoktur. Tekniker meslektaşlarımız hiç alakası olmayan üst-ast ilişkisine uymayan yasal olmayan bir anlayışla 2 yıl üniversite teknik eğitim almış teknikerler, ilkokul, lise öğrenimli meslek gruplarının olduğu esnaf ve sanatkârlar odasından belge almaya mahkûm edilmektedir. Bu uygulama yanlıştır.” dedi.

-“Teknikerler, lise mezunu Çıraklık Eğitim mezunları ile aynı kefeye konulmaktadır”-

Teknikerlerin lise mezunu çıraklık eğitim mezunları ile aynı kefeye konulduklarını söyleyen Kıranlı, “Nasıl ki elektrik tesisatçılığı yapan bir elektrik mühendisi mühendisler odasına üye olmakta, elektrikçiler odasına değil. Dolayısıyla 2 yıl Üniversite teknik eğitim almış olan teknikerler; çırakların, ustaların üye olduğu elektrik tesisatçıları odasına üye olmaya zorlanması yanlıştır.” diye konuştu. 

-“MYO mezunları bu ülkenin geleceğidir”-

MYO öğrencilerinin okurken de, mezuniyet sonrası da gelir kapısı olarak görüldüğünü ifade eden Musa Kıranlı, “MYO mezunları bu ülkenin geleceğidir. MYO’lar bu ülkenin sanayisinin gelişmesi ve büyümesi, ekonomisinin kalkınmasıdır. 1982 yılından sonra Meslek Yüksek Okullarından mezun olan biz Teknikerler şu anda çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıyayız. Meslek Yüksekokulları 4702 Sayılı Kanun kapsamından acilen çıkarılmalıdır. Aksi takdirde hiç okula gitmeden sertifikaya dayalı eğitimle iş bulmak mümkündür. Bu ne kadar doğrudur. Bu ayıbı temizlemek Siyasi iradenin ve YÖK’ün görevidir.” dedi.

-“Meslek mensuplarını alt bir Oda kuruluşuna üye olmaya zorlamak yanlıştır”-

2 yıl üniversitede teknik eğitim alarak tekniker unvanı ile mezun edilen teknikerleri temsilen bir meslek odasının olmadığını söyleyen Kıranlı, sözlerini şöyle tamamladı:

Meslek mensuplarının alt bir oda kuruluşlarına üye olmaya zorlanması yanlıştır. Eğer bir oda kayıt belgesi istenecek ise bugün; 2 yıl üniversite MYO mezunlarını temsil etmekte olan hak ve hukukunu koruyan yaklaşık elli ilimizde temsilcilikleri bulunan genel merkezi Ankara’da olan Tüm MYO mezunları Teknikerler Birliği bulunmaktadır. Tekniker arkadaşlarımız ücret karşılığında hiç alakası olmayan bir oluşuma sadece bir gelir olsun diye üye olmaya zorlanamaz. Ki bu bir üyelik olarak da kabul edilmeyen sadece gelir olsun diye bir ücret karşılığında verilen bir kağıt parçasıdır. Herhangi bir denetim ya da takibi yoktur. Temsilciliğimizin olduğu diğer illerde Tekniker meslektaşlarımız teknikerler birliği genel merkezinden aldıkları üye belgesi ile iş yapmaktadır. Genel olarak kurumlar bu belgeyi kabul etmektedir. Teknikerler Birliğinin Ordu il temsilciliği bulunmaktadır. Üyelik belgesi alınacaksa teknikerler birliğinden alınmalıdır.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.