Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“TMO kesinlikle fındık satmayacak”
“TMO kesinlikle fındık satmayacak”
30 Ocak 2018 Salı 18:01
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, TMO’nun fındık ihaleleriyle ilgili; “Şu an fındık alımı esnasında gerçekleştirilen randıman kırılma esnasında biriken fındıkların çürümeye terk edilmeden piyasaya satılması söz konusu. Öbür türlü fındık satışı kesinlikle olmayacak.” dedi.

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Trabzon, Samsun ve Zonguldak illerinde gerçekleştirdiği natürel fındık ve değerli yan ürün ihalelerini, fındıkların alım sırasında randıman kırılma esnasında biriken fındıklar olduğunu söyledi.

İhale edilen fındık miktarlarının az olduğunu belirten Gündoğdu, fındık fiyatlarının bu satışlardan etkilenmeyeceğini açıklayarak, şunları söyledi:

 “Bunlar fındık satışı değil. Fındık alımı esnasında gerçekleştirilen randıman kırılma esnasında biriken fındıkların çürümeye terk edilmeden piyasaya satılması. Onun haricinde bir şey yok. 223 bin 508, bin 738 ve 146 bin 330 kilogram olmak üzere toplamda 371 bin 576 kilogram natürel fındık ve değerli yan ürün satış ihalesi yapılmıştır. Bazılarını kavurtturmuşlar ona göre fiyat belirlemişler ve satıyorlar. Buna tepki gösterenler iş çıkartmaya kalkışmasınlar. Sektör temsilcileri kendileri fındığın fiyatıyla oynamak için bunu yapmasın.  Türk devleti elinde çürümeye mi terk etsin fındıkları. Bu da çok yüksek bir rakam değil, 2 ila 3,5 ton arasında iç fındık var ellerinde bunları piyasaya sürüyor.”

-“TMO kesinlikle fındık satmayacak”-

TMO’nun aldığı fındıkları kesinlikle piyasaya satmayacağının altını çizen Gündoğdu, “Daha önce TMO bir kırım yaptı. O kırımı da piyasaya kendi ofislerine satmak için kullandılar. TMO’ya gidiyorsunuz pirinç, bulgur alabiliyorsunuz ya şimdi o ofislerde fındık da satacaklar. Birçoğunu orada kullanıyorlar. Öbür türlü fındık satışı kesinlikle olmayacak. Fındık satışı olursa o zaman kıyamet kopar. Çünkü piyasa zaten şuan 10 lirada zor tutunuyor. Fındığın piyasaya girmesi demek üreticiyi mağdur etmek demektir. Buna ne Cumhurbaşkanımız müsaade eder ne de bir başkası. Şu anda öyle bir durum kesinlikle yok” diye konuştu.

-“Doğrudan üreticiler dinlenecek”-

Önümüzdeki günlerde fındık üreticileri ile toplantı yapılacağını kaydeden Gündoğdu, “Ben tarım komisyon başkanıyla görüştüm. Önümüzdeki günlerde direk fındık üreticilerimizi dinleyecek toplantılar yapacağız. Burada Ordu’da da olacak. Üreticilerimizin sıkıntıları dinlenecek. Sektörün, tüccarın değil direk fındık üreticilerin dinleneceği bir toplantı yapacağız. O zaman da zaten bazı şeyler netleşecek. Daha önce bakanımız da açıklamıştı o da bu bölgeye gelip fındığın çözümüyle ilgili çalışacak.” ifadelerinde bulundu.

-“Önümüzdeki sezon da piyasada”-

Gündoğdu, TMO’nun bu yıl da piyasada olacağını ifade ederek şöyle konuştu: “TMO her zaman üreticinin yanında olacak. Önümüzdeki sezonda da milletin yanında olacak.  Önceden nasıl üreticinin yanında olduysa bundan sonra da yanında olacak.”

Öte yandan Milletvekili Metin Gündoğdu, TMO’nun Türk Silahlı Kuvvetlerine fındık verdiği gibi okullarda da fındık dağıtılması yönünde çalışma başlatacağını sözlerine ekledi.

 

 

 Ordu Olay
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.