Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Kalesi’nde süreç tamam!
Ünye Kalesi’nde süreç tamam!
3 Şubat 2018 Cumartesi 18:07
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 3 medeniyete ev sahipliği yapmış 2 bin yıllık Ünye Kalesi’nde yapılacak restorasyon çalışması için sürecin tamamlandığını açıkladı.
Kalede ilk olarak nisan ayında dehlizlerin boşaltılacağını belirten Ahmet Çamyar, bu çalışmanın ardından restorasyon sürecinin başlayacağını söyledi.
Restorasyon projesine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kazı çalışmasını da eklemek istediğini vurgulayan Başkan Çamyar, “Ünye Kalesi birçok kavimler, imparatorluklar, Osmanlı beylik dönemleri gibi birçok dönemde kullanıldığı görülüyor. Kazı yapıldığında bunlarla ilgili verilerde ortaya çıkacaktır.” dedi.
Başkan Çamyar, “Ünye Kalesi, iyi korunmuş kalelerden biri. Biz de Ünye’nin sahibi olduğu bu kültürel ve tarihi varlığımızı şehrimize ve Karadeniz Bölgesi turizmine kazandırmak istiyoruz.” dedi.

 

 

 

Üç medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ünye Kalesi’nde, tarihin gün yüzüne çıkması için bu yıl içerisinde arkeolojik kazı çalışmasının başlaması planlanıyor.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ünye’nin tarihi ve kültürel değerleri arasında ilk sırada yer alan Ünye Kalesi’ne ilişkin belediye olarak 4 yıldır yürüttükleri çalışmanın sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi.

-“Bölge turizmine kazandırmak istiyoruz”-

Kültür Bakanlığı’nca 2018 yılı içerisinde Ünye Kalesi’nde arkeolojik kazıların başlamasını beklediklerini söyleyen Başkan Çamyar, “Ünye Kalesi, iyi korunmuş kalelerden biri. Biz de Ünye’nin sahibi olduğu bu kültürel ve tarihi varlığımızı şehrimize ve Karadeniz Bölgesi turizmine kazandırmak istiyoruz.” dedi.

-“Tüm aşamalar tamamlandı”-

Ünye Kalesi’nde süreçlerin tamamlandığını ve dehlizlerin açılması için hiçbir engelin kalmadığını belirten Ahmet Çamyar, “Şu anda Ünye Kalesiyle ilgili tüm aşamalar tamamlandı, ancak hava şartlarından dolayı bekleniyor. Havalar ısınmaya başladıktan sonra mart ayı gibi ihaleye çıkıp, Nisan ayı gibi çalışmalara başlayıp 1.5- 2 ay gibi bir süreçte dehlizleri açmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla yaz ayında dehlizleri açılma işi bitmiş olacak. Dehlizlerin açılması ile ilgili protokoller dahi imzalandı, yarın ihaleye çıkıyoruz desek çıkabiliyoruz. Ancak biz işimizi uzatmamak için havaların düzelmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

-“Bakanlık restorasyon projesine kazı işlemini de katmak istiyor”-

Ünye Kalesi’nde yapılacak restorasyon projesine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kazı çalışmasını da eklemek istediğini belirten Başkan Çamyar, açıklamasın

 

“Dehlizler açıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ünye Kalesi’nin restorasyon çalışması yapılacak. Restorasyon çalışması kapsamında surların tamamlanması, yıkık durumda olan kilise kalıntısının temizlenmesi, mezarların temizlenmesi işlemleri yapılacak. Hatta Bakanlık restorasyon projesine kazı işlemini de katmak istiyor. Ünye Kalesi’nde birçok kavim, imparatorluk, Osmanlı beylik dönemleri gibi birçok dönemde kullanıldığı görülüyor. Kazı yapıldığında bunlarla ilgili verilerde ortaya çıkacaktır.”



Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.