Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de “Mantar Yetiştiriciliği” kursu
Ünye’de “Mantar Yetiştiriciliği” kursu
5 Şubat 2018 Pazartesi 17:22
Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi tarafından, Ünye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle üreticilere “Mantar Yetiştiriciliği” kursu düzenlendi.

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi ve Ünye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle ilçede üreticilere yönelik Ünye Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda “Mantar Yetiştiriciliği” eğitimi verildi.

Müdürlük teknik personelince verilen eğitimde, “Mantar Yetiştiriciliği” kapsamında kayın mantarı üretimi anlatılırken, Genç Çiftçi Projesi kapsamında da büyükbaş -küçükbaş hayvancılık, yumurta tavukçuluğu, seracılık ve arıcılık konularında bilgiler verildi.

Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Bekir Korkut Şahin, mantarcılık hibe desteği konusunda kursiyerlere bilgi verdi.

Eğitimde Genç Çiftçi projesinin amacı, kapsamı, aranan şartlar ve başvuru süreci hakkında bilgiler verildikten sonra, Genç Çiftçi Projesi kapsamında yer alan branşlardan biri olan mantarcılık konusunda teknik konularda açıklamalar yapıldı, Ünye’de İstiridye Mantarı konusunda bu projeden faydalanan üreticilere ilişkin bilgi verildi. 

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi ve gelir seviyelerin yükseltilmesi, tarımda alternatif gelir kaynaklarının sağlanıp kırsal alandaki göçü tersine çevirme amacı olan bu projeye 18-40 yaş arasında olan, kırsal alanda yaşayan ve tarımsal faaliyet gösteren ya da göstermek isteyenler başvuru yapabiliyor. Ayrıca sigortasız ve vergi mükellefi olmamak, örgün öğretimde öğrenci olmamak, en az okuryazar olmak gibi şartları sağlayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru hakkına sahip.

30 bin liralık hibeden yararlanarak mantar üretimi yapmak isteyenlerde aranan şartlar ise en az 100 (yüz) m2 lik kapalı alan içerisinde, 15-20 ton/yıl kompost, 3 kat ranza sistemi, sırt pompası, sulama sistemi ve 1(bir) adet vantilatör, aspiratör, higrometre ve termometre bulundurması aranıyor. 

Eğitimin sonunda soru cevap kısmına geçilerek merak edilenler cevaplandırıldı.

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.