Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Fındıkta tehlike çanları çalıyor”
“Fındıkta tehlike çanları çalıyor”
5 Şubat 2018 Pazartesi 17:25
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üstünde seyretmesi nedeniyle fındığın şımarmak üzere olduğunu ve fındıkta bu dönemde bu durumun tehlike arz ettiğini söyledi.
Son yağan karda fındıkta herhangi bir sorunun yaşanmadığını ifade eden Sarıkahraman, “Son yağan kar yağışında zirai don olayı veya zirai zararla karşılaşmadık. Ama kar yağışının durması ve havaların ısınmasıyla birlikte fındıkta korkunç derecede bir gidişat var. Şuana kadar fındık herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadı. Ancak elim yüreğimde.” dedi.
Sarıkahraman, fındıkta tehlike çanları çaldığını belirterek, “Üreticilerimizin gözü, kulağı hava durumunda olmalı. Zirai don beklenen akşamlarda bahçelerde buğu yapmak, ıslak saman veya eski araba lastikleri yakarak buğulama yapmak gerekiyor.” diye konuştu.

 

 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, gazetemize yaptığı özel açıklamada üreticileri mevsim şartları karşısında uyardı.

-“Elim yüreğimde”-

Osman Sarıkahraman, son yağan karda fındıkta herhangi bir sorunun yaşanmadığını belirtere, “Son yağan kar yağışında zirai don olayı veya zirai zararla karşılaşmadık. Ama kar yağışının durması ve havaların ısınmasıyla birlikte fındıkta korkunç derecede bir gidişat var. Şu ana kadar fındık herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadı. Ancak elimiz yüreğimizde. Fındığın soğuklamaya ihtiyacı vardı, son kar yağışı bunu karşıladı. Ancak sonrasında havanın ısınması fındık için tehdit arz ediyor. Hava böyle giderse fındık şımarır diye korkuyorum. 2004 ve 2014 yıllarında olumsuz hava şartları fındıklarımızı hep yaktı. İnşallah bu tür bir olayla karşılaşmayız.” dedi.

-“Üreticilerimizin gözü, kulağı hava durumunda olmalı”-

Olası bir zirai don olayına karşı üreticileri uyaran Başkan Sarıkahraman, “Üreticilerimizin gözü, kulağı hava durumunda olmalı. Zirai don beklenen akşamlarda bahçelerde buğu yapmak, ıslak saman veya eski araba lastikleri yakarak buğulama yapmak gerekiyor. Olası bir zirai don olayına karşı en doğru yöntemler bunlar.” diye konuştu.

-“Fındıkta tehlike çanları çalıyor”-

Üreticilere ürünü sigortalatma çağrısı yapan Sarıkahraman, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin çok üzerinde seyrediyor. Görünen o ki fındıkta tehlike çanları çalıyor ve üreticilerimizin akıllı olması gerekiyor. Fındığı mecburi sigorta ettirdiğimiz araç gibi düşünüp, sigorta yaptıralım. Havalar tehlikeli gidiyor ve şımarmak üzere, bu anlamda üreticilerimizden istediğimiz TARSİM yaptırsınlar.” 

 

 Bülten
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.