Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kültür Sitesi ihalesi Mart’ta…
Kültür Sitesi ihalesi Mart’ta…
6 Şubat 2018 Salı 17:39
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, belediye şubat ayı olağan Belediye Meclis Toplantısı’nda Ünye Kültür Sitesi’nin mart ayının ilk haftalarında ihaleye çıkacağını müjdeledi.
Diğer taraftan Ünye’nin büyüme, gelişme ve ilerlemeye devam ettiğini vurgulayan Başkan Çamyar, 2017 yılı içerisinde ilçede 514 yeni işyerinin açıldığını, nüfusunun 122 binlerden 125 binlere çıktığını hatırlattı.
Kamuoyunda Organize Sanayi Bölgesi (OSB) konusunda Ordu ve Fatsa’nın Ünye’den ileride hareket ettiğini, Ünye’nin ise geride kaldığı yönünde bir algı olduğunu, ancak bu algının yanlış olduğunu belirten Ahmet Çamyar, Ünye’nin geride değil ileride olduğunu söyledi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar başkanlığında şubat ayı olağan Belediye Meclis toplantısı, belediyenin meclis salonunda gerçekleşti. 

Meclis öncesi açılış konuşması yapan Başka Ahmet Çamyar, ilçede yatırımların her geçen gün arttığını, ekonominin ve gelişimin büyüdüğünü söyledi. 

- 2017’de 514 işyeri açıldı-

Başkan Çamyar, Ünye’de 2017 yılında 514 yeni iş yerinin açıldığını ifade ederek, bu durumun ilçenin geliştiğinin, büyüdüğünün ve ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Çamyar, “2017 yılı içersinde Ünye’mizde 514 yeni işyeri açıldı. Bugün yine Santral Sokak’ta bir ayakkabı dükkânı açılışı yaptık. Normalde önceden o işyerleri o tip sokaklara açılmıyordu, şimdi artık Ünye’nin her tarafına bir genişleme var” diyerek şehrin sadece ana caddeleriyle değil ara caddeleriyle birlikte bütünlük içinde gelişme gösterdiğini ifade etti.  

- Ünye’de nüfus artışı -

Ünye’nin nüfusunun 122 binlerden 125 binlere çıktığını vurgulayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye’nin nüfusu 122 bin 597’den 125 bin 419’a yükselmiş oldu. Aralık ayında bu nüfus bin daha fazlaydı. Bu da büyüyen Ünye’nin bir göstergesidir. Şehrimizde 5000’lik ve 1000’lik Nazım İmar Planları şehrimizde geldiğimiz noktayı gösterecek, Ünye’nin hızına birazda hız katmış olacak ve düzenli yapılaşma kentleşme anlamında önemli bir ivme katacak diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

- “OSB konusunda Ünye geride değil ileride” -

Başkan Çamyar, Ünye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) konusunda gelinen son duruma ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“OSB konusunda burada bir yanlış anlamayı düzeltelim. Sanki Ordu OSB ve Fatsa OSB Ünye’den daha önde gidiyormuş, Ünye hiçbir şey yapmıyormuş. Oraya para gelmiş Ünye’ye para gelmemiş diye bir yanlış anlama var. Biz mülk sahiplerini önce anlaşmaya davet ediyoruz. Tespit edilen bir değer var. Bu değer üzerinden gayrimenkulünü bozar mısın diye soruyoruz. Adam eğer ‘Ben veririm’ derse Ankara’dan gelen paralar normal şartlarda bu paralardır. Yani Fatsa ve Ordu OSB ile ilgili ödenen paralar vatandaşların ‘veririm’ dediği paralardır. Yalnız burada hassas bir durum var. Tabi Değer Tespit Komisyonu normal fiyatın kat kat üzerinde değer belirler ise tabi ki vatandaşların bir bölümü ‘evet ben veririm’ bu rakama diyorlar. Ünye’de belirlediğimiz rakamlar, yeni açılmış olan bir ortaklığın giderilmesi davasındaki değer orada 18 bin liradır. Sıvımatik’e yeni satılmış olan özel mülkün değeri 28 bin lira. O civarda satılık ilanda arsalar var. Onlara telefon açıp sorduğumuzda söylenen rakamlar 25 bin lira civarıdır. Biz çıplak araziye 30, mısır yetişen araziye 35 ve fındık arazisine de 40 önerdik. Yani mahkemenin 18 dediği yerde biz 40 belirledik. Şimdi vatandaşımızın yeri değerli malın canın yongasıdır. O yüzden bir şey diyemiyoruz. Dolayısıyla kamulaştırma kanunundaki ölçüler bellidir. Biz burada davetimizi yaptık, fakat kabul edilmedi. Bizde şimdi davalarımızı açtık. Peşinden değer tespitleri yapılacak. O değer tespitine göre de dün yine en son sayın Milletvekilimiz Ergün Taşçı, Sanayi Bakanlığı’nda idi. Onunla ilgili gerekli genel müdürümüz ile telefon görüşmesini yaptık. Mahkeme değer tespitini yapar yapmaz bir taraftan ilçe başkanımız sayın bakanımız ilgileniyorlar. Bize rakam bildirildiğinde biz bu ödemeyi yapacağız diyorlar. Bu da şunu gösteriyor. Olağanüstü bir durum yaşanmaz ve İdare Mahkemesi’nde bir yürütmeyi durdurma kararı verilmez ise biz davalarımızı temmuz - ağustos döneminde bitirmeyi planlıyoruz. Peşinden aynı anda imar plan çalışması da devreye girecek. Yılsonu itibariyle biz buradaki bütün işlemlerimizi bitirip 2019’un başı itibariyle de iş adamlarımıza 550 dönümlük alandan 3 dönüm ve katları şekliyle yer tahsisine başlamış olacağız. Bu da 3 bin kişinin çalışacağı bir alan demek. Ben süreci bu şekliyle özetlemiş oldum.”   

- Kültür Sitesi ihalesi mart ayında yapılacak -

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yapılması planlanan Kültür Sitesi ihalesinin mart ayında ihaleye çıkacağını açıklayan Başkan Ahmet Çamyar, “15 Temmuz Demokrasi Meydanı inşaatımız son sürat devam ediyor. Mart ayının ilk haftalarında da inşallah Kültür Merkezi ile ilgili ihale yapılıp orada da hızlı bir şekilde ilerleme sağlanacak. UNIPORT’un açılışını gerçekleştireli yaklaşık 1.5 ay oldu. Bu süre içerisinde de ziyaretçi sayısı ilk ay 503 bin kişi idi. Son on beş günü almadım. 14 Aralık tarihinde aldığımda 503 bin kişi ziyaret etmiş” dedi.

- Ahmet Keskin vefatının birinci yılı -

 

MHP gurubundan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Keskin’in vefatının 1. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Belediye Meclis Üyemiz Ahmet Keskin’in vefatının bu ayın yirmisinde bir yıl olacak. Zaman hızla akıyor. Hayat bir varsın, bir yoksun. Onun için kimseyi üzmeye, kırmaya değmeyen bir hayat. Temel amacımızın Ünye olduğu, hizmet ve eser olduğunun altını bir kez daha çizelim. Tekrar Ahmet Keskin kardeşimize rahmet dileklerimizi buradan iletelim” diye konuştu.  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.