Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
CHPli üyelerden  Çamyar’a tebrik
CHPli üyelerden Çamyar’a tebrik
6 Şubat 2018 Salı 19:07
Ünye Belediyesi’nin 2 yıllık çalışmanın ardından ortaya çıkardığı 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon imar planı ve plan raporu, şubat ayı olağan Belediye Meclis Toplantısı’nda görüşülerek kabul edilirken, CHPli Meclis üyeleri bu çalışmasından dolayı Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı tebrik ettiler.

 Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000’lik nazım imar planı önce Ünye Belediye Meclisi’nde, ardından Ordu Büyükşehir Meclisi’nde görüşülerek askıya çıkarılmış ve kabul edilmişti. 1/5000’lik nazım imar planının ardından Ünye Belediyesi 2 yıldır yürüttüğü 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon imar planını belediyenin olağan şubat ayı meclisine sundu.

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar başkanlığında belediye meclis toplantısında düzenlenen şubat ayı olağan meclis toplantısında, gündem dışı görüşülen maddede, Ünye için hazırlanan 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon imar planı ve plan raporu görüşüldü.

Raporun görüşülmesinin ardından CHP gurubundan Kemal Maral ve Emin Yılmaz ile İYİ Parti gurubundan Murat Çıraklı, yaptığı bu çalışmasından dolayı Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı tebrik ettiler.

-“İmar planı titizlikle hazırlandı”- 

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, planın titizlikle hazırlandığını ifade ederek, “Alelacele olmasın, geniş bir zaman dilimine yayalım ve Ünye’nin her noktasına dokunalım, 400 küsür noktadan zemin etüt çalışması yapılarak, 2050 yılına kadar bir daha buna ihtiyaç duyulmasın şekli ile 2 yıldır bir çalışma yürütüyorduk. Büyükşehir Belediye Meclisi’nden aldığımız yetki çerçevesinde bu çalışmaları yürüttük. 1/5000’lik plan Büyükşehir Meclisimizden onaylandı. 1/1000’lik nazım imar planı ile ilgili imar komisyonumuz gerekli çalışmaları yaptılar ve yapıyorlar.” dedi.

“-Önceki imar planı uygulama kabiliyeti olmayan bir plandı”-

Ünye eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu’nun görev yaptığı 2006 yılında yapılan 1/1000 ölçekli imar planını eleştiren Başkan Ahmet Çamyar, “Önce ki 1/1000’lik nazım imar planı uygulama kabiliyeti olmayan bir plandı. Yolların vatandaşların üzerinden geçirildiği, arsalarının üzerinden geçirildiği, daha sonrada itirazlarla düzeltilmeye çalışıldığı bir modeli gördük. Bu modelde 2 bin 300 itiraz vardı. Bizim planımıza şuana kadar 151 itiraz geldi.” diye konuştu.

-“1/1000 ölçekli nazım imar planının süreci devam ediyor”-

1/1000 ölçekli nazım imar planının süreciyle ilgili bilgi veren Ahmet Çamyar, “Önümüzde şuanda 1/1000 ölçekli nazım imar planının askı süresi, Büyükşehir Meclisinin komisyona havale edilmesi, daha sonra oylanması ve askı süresi var. Bu sürelerin tamamlanması ile beraber Bayramca Mahallesi’nde tapu bekleyen vatandaşlarımızın tapularını dağıtmaya başlayacağız. Ayrıca bu çalışmayla okul, cami alanlarını, sosyal donatı alanlarını ve yol yapma alanlarını çözmüş olduk.” dedi.

- İmar planına CHP ve İYİ Parti’den teşekkür-

CHP Gurubundan Kemal Maral ve Emin Yılmaz, yeni imar planıyla ilgili, “CHP gurubu olarak bu çalışmayı, 3,5 yıllık sürede ilçemizin gelişmesine ve vizyonuna en önemli katkı yapan çalışma olarak görüyoruz. Bu kadar güzel bir çalışmayı aciliyet sırasına göre imar uygulamasıyla taçlandırmanızı istiyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı ise “1/1000’lik planın kısa bir zaman içerisinde neticeleneceğine inanıyorum. Bu vesile ile emeği geçen herkese Ünye adına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

-Feyzullah Kadı Konağı İçin 330 Bin 286,74 lira kredi kullanımına onay-

Gündem dışı görüşülen diğer maddede ise, Ünye Belediyesi tüzel kişiliğine ait olan Feyzullah Kadı Konağı restorasyon ve çevre düzenlemesi işine ait bedelin kalan 330 bin 286,74 liralık kısmının ödenebilmesi için İller Bankası A.Ş.’den kredi kullanılması konusu görüşülerek kabul edildi. 

Konuyla ilgili Belediye Başkanı Çamyar, “Feyzullah Kadı Konağı’nın kredisi çıkmıştı. Daha sonra İller Bankası kredi ödemelerini durdurdu ve biz belediyemiz bütçesinden 400 bin liralık bir ödeme yaptık. Bununla ilgili kalan 330 bin 286,74 lira ki bu krediyi zaten çıkarmıştık ama yeni yılla beraber çalışmalara devam ediyoruz. Ama alacağımız garanti değil. Çünkü İller Bankası halen para vermiyor.” diye konuştu.

-Beton santrali kurulması için Çamyar’a kiralama yetkisi-

 

Gündem dışı görülen son maddede ise, Gölevi Mahallesinde bulunan mülkiyeti OSKİ’ye ait olan 7 dönümlük alana beton santrali kurulmak üzere 10 yıla kadar kiralanabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi konusu görüşülerek kabul edildi.  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.