Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ordu, Giresun ve Trabzon fındık için bir araya gelecek!
Ordu, Giresun ve Trabzon fındık için bir araya gelecek!
8 Şubat 2018 Perşembe 19:42
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık ürününde yaşanan ve yaşanması beklenen olumsuzluklara karşı Trabzon, Giresun ve Ordu Ziraat Odaları’nın bir araya gelerek ortak çalışma yürütme önerisinde bulunduğunu söyledi.
Sarıkahraman, fındıkla ilgili sorun ve çözüm önerilerini dile getirmede seslerinin daha gür çıkması ve sorunların çözümü için Odaların bir araya gelmesinin daha etkili olacağını ifade etti.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 2- 4 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Ziraat Odaları Birliği Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı’na katıldı.

Toplantı sonrası gazetemize bir değerlendirme yapan Sarıkahraman, toplantıdan Ordu, Trabzon ve Giresun Ziraat Odaları’nın fındık için bir araya gelme kararının çıktığını söyledi.

Sarıkahraman, toplantıda Türkiye’nin dünya tarımında nerede olduğunu, Karadeniz Bölgesi’nin Türkiye tarımının neresinde olduğunu, Ordu ilinin ve Ünye ilçesinin Karadeniz tarımının neresinde olduğunun analizini yaptıklarını ifade etti. 

-“Odalar olarak dayanışma içinde olmamız gerekiyor”-

Başkan Sarıkahraman, tarımdaki sorunların aşılması için birlik olunması gerektiğini, bunun için de toplantıda Odaların dayanışma içerisinde olması teklifini getirdiğini belirterek, “Toplantıda Bölge Ziraat Odaları olarak bir araya gelme fırsatı bulduk. Ünye Ziraat Odası olarak fındıkla ilgili TMO’nun geleceği, FİSKOBİRLİK’in durumu, ayrıca fındık fiyatları ile ilgili Ordu, Giresun ve Trabzon Ziraat Odaları ölçeğinde dayanışma içinde olmamamız gerektiğini aktardım. Bu düşüncem kabul gördü.” ifadelerini kullandı.

-“Fındıkta korkunç bir rakibimiz var”-

Ordu, Giresun ve Trabzon Ziraat Odalarının fındık için bir araya geleceğini açıklayan Sarıkahraman, şunları söyledi:

“Bu bölgenin ana geçim kaynağı fındık. Biz kendi aramızda yaptığımız görüşmeleri gerektiğinde iktidar, muhalefet bölge milletvekillerine rapor haline getirerek, ardından da iktidara, hükümete taşıyalım istiyoruz. Fındıkta korkunç bir rakibimiz var. Fındığın önünü nasıl açabiliriz noktasında bir araya gelerek akıllı, doğru, ülke, bölge ve üretici yararına neler yapabiliriz noktasında bir oluşum yapma kararı alındı. Bununla ilgili öncelikle İl Koordinasyon Kurulu başkanları bir araya gelecek, sonrasında bu üç ilin Ziraat Odaları başkanları bir araya gelecek.” 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.