Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
Ünye Küçük Sanayi esnafı, kentsel dönüşüm mağduru!
9 Şubat 2018 Cuma 08:39
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında başlattığı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında riskli alan ilan edilen Ünye Küçük Sanayi Sitesi esnafına devlet destekli kredi ve banka kredileri verilmiyor.
Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nde 30 yıllık esnaf olan Sedat Şahin, kendisinin işini geliştirmek için kredi kullanacağını, ancak riskli alan olmasından dolayı belediyenin buranın rayiç bedelini sıfır liraya düşürdüğü için kredi alamadığını söyledi.
Küçük Sanayi Sitesinde esnafın mağduriyetin giderilmesini isteyen Şahin, “Burası kentsel dönüşüme girmiş olabilir. Ama yarın yıkılmayacak, burada faaliyet yürüten esnaflar var. Yarın öyle olacak diye, bugünü yok sayamazsın ki.” dedi.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında riskli alan ilan edilen Ünye Küçük Sanayi Sitesi esnafı dertli. Küçük Sanayi Sitesi esnafı, bu bölgenin riskli alan içerisinde ilan edilmesinden dolayı devlet destekli kredi ve banka kredilerin verilmediğini, bu nedenle de mağduriyet yaşadıklarını söylediler.

2015 yılından bu yana gelinen süreçte Ünye Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Küçük Sanayi sitesinin taşınacağı alanın belirlenmesiyle ilgili çalışmalar yürütmüş, Bakanlık düzeyinde görüşmeler gerçekleştirmişti. Gelinen son noktada ise Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nin Ünye OSB’ye yakın bir alana taşınması gündeme alınarak, bu yönde çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

Bu süreç bir taraftan işlerken, diğer taraftan işini büyütmek, geliştirmek, tadilat yapmak isteyen ve Küçük Sanayi Sitesinden dükkân almak isteyen esnaflara kredi verilmemesi nedeniyle zorluk yaşanıyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu tarafından esnaflara, dükkânlarına ipotek karşılığı düşük faizli krediler verildiği, dükkan almak isteyen esnaflara yine ipotek karşılığı 450 bin liraya kadar kredi verildiği, ancak Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nin Kentsel Dönüşüm kapsamında riskli alan olmasından ve emlak değerinin sıfır lira gösterildiğinden sanayi esnafına 2017 yılı Kasım ayından bu tarafa kredi verilmiyor.

-“Rayiç bedelini sıfıra indirmişler”-

Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nde 30 yıllı esnaf olan Sedat Şahin, gazetemize yaptığı açıklamada mağduriyetini dile getirerek, “Belediye Kentsel Dönüşümden dolayı Ünye Küçük Sanayi Sitesini riskli alan olarak belirleyerek rayiç bedelini sıfıra indirmiş. Ben dükkânımla ilgili bir yenileme yapıyordum. Bununla ilgili bankaya müracaat ettim. Eksper geldi ne kadar değer biçtiniz, dedim. Sıfır değer dedi ve kredi vermedi.” dedi.

-“Yarın öyle olacak diye bugünü yok sayamazsınız”-

Yerel yönetimin bu konuya el atarak sorunlarının çözüme kavuşturulmasını isteyen sanayi esnafı Şahin, “Aklıselim olan yerel yöneticiler bu konuya el atıp mutlaka bunu düzeltmeli. Burası Kentsel Dönüşüme girmiş olabilir. Ama burası yarın yıkılmayacak, burada faaliyet yürüten esnaflar var. Yarın öyle olacak diye bugünü yok sayamazsınız.” diye konuştu

-“Esnaflar mağdur ediliyor”-

Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nin riskli alan ilan edilmesiyle burada ki esnafın mağdur olduğunu vurgulayan Sedat Şahin, şunları söyledi:

“Bu şekilde burada ki esnaflar mağdur ediliyor. Biraz imkânı olan esnaflar kendi imkânlarıyla bir şeyler yaptı. Esnaf işini büyütmek, makine almak veya dükkân almak istiyor, bunun için kredi kullanması lazım. Ayrıca devletin çıkarmış olduğu bir yasa var; devlet ‘dükkân alırken 450 bin liraya kadar destekliyorum’ diyor. Bu krediyi Esnaf ve Sanatkârlar Odası çok düşük faizlerle veriyor. Ancak emlak değeri, rayiç bedeli sıfır olan bir yere kim kredi verir, tabi ki kimse vermez.

-“Bu iş şaka gibi”-

Esnafın zor  durumda kaldığını belirten Şahin, “Burada yapılan bu işle Sanayi Sitesi’nde ki esnaflar mağdur edildi. Buradan elektrik, su parası alıyorsan, reklam ve tabela vergisi alıyorsan buranın bir değeri var demektir. Bu yapılan iş ise şaka gibi, bu mağduriyetin giderilmesini istiyorum. Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a ‘Bu nedir?’ deyip konuyu aktardım, kendisi ilgileneceğini söyledi.” diye konuştu. 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.