Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Ünye’yi daha iyi noktaya  götürmek için hırsımız olsun”
“Ünye’yi daha iyi noktaya götürmek için hırsımız olsun”
9 Şubat 2018 Cuma 18:25
Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye’nin 2018 ve 2019 yılı eğitim, kültür, kamu yatırımları başta olmak üzere birçok yatırımı ele aldığı Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısında “Ünye, Türkiye’de bilinebilirlik açısından birçok ilden de daha çok bilinen ilçedir. Benim vali olmak için çok fazla bir hırsım yok, sizin de il olmak için fazla bir hırsınız olmasın. Önemli olan Ünye’yi daha iyi noktaya götürmek için hırsımız olsun.”mesajı verdi.
Ünye’nin il olma saplantısından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Kaymakam Güney, “Ünye büyük düşünsün. Ünye büyük ama daha da büyük düşünsün. Bu büyük düşünmeyi il olarak lütfen bu saplantınızdan vazgeçin. Belki çok kısa zaman sonra olacaksınız. Ama mesele il değil. Nice iller vardır. Valilik o şehri taşıyor. Nice ilçeler vardır iki veya üç valiliği sırtında taşır. Önemli olan şehrin dinamikleridir.” dedi.
Ünye OSB, Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesi gibi Ünye için hayati önem taşıyan iki konuya da değinen Kaymakam Güney, şehirde yapılan devlet yatırımlarının son durumun Ünye Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyeleriyle değerlendirdi.

 

 

 

Ünye Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen Yürütme Kurulu toplantısına Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney de katıldı. Toplantıda Ünye turizmi, tarımı ve sanayi konuları ele alındı.

-“Çamlık konusunda herkes uyanık olmalı”-

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu toplantıda gündem dışı olarak Ünye Çamlığı’nın Büyükşehir Belediyesi tarafından SGK’ya devri konusunu ele aldı,  vatandaşlara uyanık olunması konusunda şu çağrıyı yaptı:

“Çamlık ile ilgili bir süreç yaşanıyor. Çamlığın Büyükşehir Belediyesi’nin SGK’ya prim borcuna mahsuben devredilmesi ile ilgili teklifi henüz sonuçlanmış değil. Bu teklif geçerli olur mu, kabul görür mü, olur mu, olmaz mı net bir durum ortada yok. Ancak bizi ürküten ve korkutan durum burası Ünye’den Büyükşehir’e geçtiği zaman bir değer olarak değil, yasa karşılığı geçti. Dolayısıyla burası mesire alanı olarak manevi değeri yüksek olan, özellikle Ünyelilerin nezdinde çok yüksek olan bir alan. Korkarız ki burası Büyükşehir tarafından SGK’ya devredildiği durumda Ünye Belediyesi’ne, Ünye’ye yeniden gelmesini istediğimiz çamlığın bir değere dönüşmesi, bir değer karşılığı SGK’ya geçmesi ve maddi bir değer olarak ortaya çıkması sonrasında bizim elimizi zorlaştıracak bir durum ile karşı karşıya kalma endişemiz var. Bu devrin gerçekleşmemesi için elden geldiği kadar herkesin bu konuda uyanık olması gerekir ve ulaşabildiğimiz her yere ulaşmalıyız.”

-“Ünye Kent Konseyi, şehrimizin kent kültürünün sonucudur”-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Ünye’de kent kültürünün korunmasının bir sonucu olarak Kent Konseyi’nin çalışmalarını yürüttüğünün altını çizerek; “Kent Konseyi adından da anlaşılacağı üzere, her kentin büyüklüğü olarak değil, kültürel olarak, birikim olarak kent yaşantısının öğelerini içinde barındıran, bir şehri gerekli kılıyor. Bugün Ünye’de Kent Konseyi bu denli aktif olarak çalışıyorsa şehrimizde kent kültürünün varlığının bir sonucudur. Ünye’mizde kamu kuruluşları ile, meslek odaları ile, sivil toplum örgütleri ile, basını ile bu anlamda kent bilincinin, kültürünün yerleşik olduğu Türkiye’de hatırı sayılır saygın bir ilçemiz.” dedi.

 - İŞKUR, SGM binasına taşınacak -

Ünye’de faaliyette olan ve faaliyete geçecek olan projeleri değerlendiren Kaymakam Güney, yeni Ünye Devlet Hastanesi yanına yapılmaya başlanan SGM Hizmet binasına ilişkin, “Hastanemizin yanında metruk, ilçemiz içinde güzel bir görüntü arz etmeyen SGK Lojmanları yıkılarak imar düzenlemesi yapılıp Belediye Başkanımız, İlçe Başkanımız, İl Müdürlüğümüz, Valiliğimizin ortak kanaatleri ile Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un konuyu takip etmesi neticesinde Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın ilçemizde konsept bir hizmet binası bu yıl içerisinde hizmete alınacak. İŞKUR’ da Hükümet Konağı içerisindeki binasından o birime taşınarak hizmet sunacak.”

-“İlçe Tarım’a yeni bina”-

Ünye’de hizmet veren İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binasının yetersiz kaldığını belirten Kaymakam Güney, kuruma yapılacak yeni binanın yatırım programı içerisinde olduğunu belirterek, “İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz sene de binlerce çiftçimizin hizmet aldığı, onlarca kamu görevlisinin hizmet sunduğu hizmet binamız Ünye’nin ihtiyaçlarına hizmet vermiyordu. Yine Sayın Bakanımızın yakın takipleri neticesinde yatırım programına alındı ve projesi çiziliyor. Bu yıl içerisinde o hizmet binamızın altında otopark olacak şekilde çiftçilerimiz yayın faaliyetlerinde Halk Eğitim ve çiftçilere yönelik kurs çalışmalarının yapılabildiği Ünye’ye yakışır güzel bir hizmet binası olarak inşa edilecek.”diye konuştu.

-“Kültür Merkezi’nin temeli yaz başında atılacak”-

Kültür Merkezi’nin yaz başı itibari ile temelinin atılacağını belirten Kaymakam Güney; ““Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un Ünyeli olması nedeni ile Ünye’ye yakışır, Ünye’nin kent kültürünü taşıyabilecek nitelikte güzel bir Kültür Merkezimizin ihalesini de Mart ayı içerisinde yapıp, yaz başlamadan temelini atma hedefindeyiz. Bu konuda Bakanımızın öncülüğünde Belediye Başkanımız, yerel yönetimler olarak çalışıyoruz. İnanıyorum ki Kültür Merkezimiz tamamlandığında Ünye’ de ki kültürel faaliyetler, aktiviteler dolu dolu geçecek. Kent kimliğinin pekiştirip taçlandıracak.”dedi.

-“Öğretmen Evi yatırım planına alındı”-

Kaymakam Güney, Ünye’ye yeni kazandırılması planlanan Öğretmen Evi projesinin yatırım planı içerisine alındığını belirterek, “Çaybaşı, İkizce ve diğer ilçeleri de katarsak Ünye’mizin ihtiyacına cevap vermeyen, zor şartlarda bile en iyi hizmetin verilmeye çalışıldığı Öğretmen Evimizi bu yıl yatırım planına alıp; Ünye’ye yakışır, öğretmenlerimizin saygınlığına yakışır, Çakırtepe’den Öğretmen Evi’nin göründüğü, Öğretmen Evi’nden de Çakırtepe’nin göründüğü Ünye turizmine de değer katacak güzel bir öğretmen evi faaliyete girecek.”diye konuştu.

-“Gençlik Merkezi yakında hizmete girecek”-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, yeni yapılan Gençlik Merkezi’nin çevre düzenlemesinin ardından hizmete gireceğini söyledi.

-“Liseler Mahallesi değil, her mahalleye bir lise diyoruz”-

Ünye’de yapılacak okul yerlerinin düzenlemesi ile ilgili Kaymakam Güney şu bilgileri verdi:

“Eğitim ve öğretimle ilgili tekli eğitime geçme noktasında yeni okullarımızı, okul binalarımızı ilçemize kazandırırken aynı zamanda da ilçemizde okullarımızın yerleri ile ilgili de bazı düzenlemeler yapılacak.  Biz Liseler Mahallesi değil, her mahalleye bir lise diyoruz. Her mahalleye ortaokul, ilkokul diyoruz. Ta ki öğrenciler okula gitmek için sabah trafiğe takılıp metrelerce yol gitmesin, ailelerin bütçesine gereksiz yük yüklenmesin istiyoruz. Bazılarınca çok olumsuz gibi algılansa da toplum kontrolü ve mahalle denetimi altında çocuklarımız bildiği bakkaldan, bildiği kafeteryadan, sokağa çıktığı zaman komşuları, tanışıkları ile karşılaştığı bir okul sistemi içerisinde eğitim ve öğretimlerine devam etsinler istiyoruz. Bütün liseler aynı bölgeye kümelendiği zaman eğitim ve öğretim açısından da görüyoruz ki bazı handikapları içerisinde barındırıyor. Yeni liseler ile ilgili yapılan düzenlemelerde bu konuda mahalleler ölçeğinde homojen bir şekilde planlanmasının daha isabetli olduğunu gösteriyor.  Okullarımız ile ilgili önümüzdeki süreçte daha kaliteli, ucuz, erişilebilir bir eğitim noktasında Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunlarla ilgili somut gelişmeler Saraçlı Mahallesi’nde ki binamız ve Fevzi Çakmak Mahallesi’nde ki binalarımızın bitişi ile beraber sonuçlanmış olacak.”

-“Ünye, turizmde hedefleri yüksek bir şehrimiz”-

Ünye’nin turizm alanında yüksek bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Ünye’nin Akçay tarafından girişine şehri yansıtacak bir ‘ÜNYE’ yazısı koymayı planlarına aldıklarını aktardı:

“Ünye; turizmde kendinde söz ettiren, geleceğe dönük turizm ile ilgili olarak hedefleri daha yüksek olan bir şehrimiz. Bu anlamda tanıtım çok önemli. Özellikle Çevre Yolu geçtikten sonra Çevre Yolu bağlamında da şehrimizin tanıtılması noktasında da çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Belediye Başkanımız ve ilgili kişilerle yapmış olduğumuz toplantıda Ünye’nin özellikle Akçay tarafından girişinde ‘Ü’ harfinin lale şeklinde olacak şekilde bir dizayn ile büyük ışıklı bir Ünye yazısı ile ilçenin fark edilmesi ve gelen insanlara Ünye’nin güzel yüzünü ‘hoş geldiniz’ diyecek tarzda göstermemiz gerekiyor. Bu konuda çalışmalar başladı, neticeleneceğini düşünüyorum. Yine çevre yolunun olduğu bölgede çevre yolundan transit geçenlerin dinlenip konaklayabilecekleri fındık ve benzeri yöresel butik ürünleri temin edebileceği güzel bir tesisinde çok kısa vadede olmasa da önümüzdeki süreçte kendinden bahsettirecek şekilde Ünye’ye kazandırılması gerekiyor.”

-“Ünye, Türkiye turizminde güzel bir ziyaret noktası olacak”-

Kaymakam Güney, Ünye’nin tarihi yapılarından olan Ünye Kalesi’nde restorasyon çalışmalarına başlanacağının ve yapılması planlanan Süleyman Paşa Sarayı’nın Ünye turizmine büyük katkı sağlayacağını belirterek; “Yerel güzelliklerin tanıtılması, görülmesi noktasında gelen kişilerin vakit geçirebileceği bir derinlik oluşturulması lazım.  Bu anlamda Ünye Kalesi önemli bir fonksiyon görecek Önümüzdeki aylarda başlayacak olan kazı çalışmaları ile beraber açılacak dehlizler son derece ilgi çekici ve gelen misafirlerin vakit geçirebilecekleri bir destinasyon noktasına gelecek. Süleyman Paşa Sarayı da bu anlamda Belediyemizce somut olarak ele alınmış durumda. Restütüsyon çalışmaları noktasında ilk adımlar atıldı. Bugüne kadar konuşulmuş ama somut ve doğru yerden bir adım atılmamıştır, bugün atılan adımlar doğrudur. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un da desteği ile bu tesisimiz hayata geçirilirse Sümela Manastırı kadar olmasa da ona yakın Türkiye turizminde de güzel bir ziyaret noktası olacaktır düşüncesindeyim.” dedi.

-“2019 yılının sonunda OSB ete kemiğe bürünmeye başlayacak”-

Ünye’nin sorunlarından birisi olan OSB ile ilgili olarak adımların somut şekilde atıldığını söyleyen Kaymakam Güney; şu açıklamayı yaptı:

“Ekonomik refah seviyesi yüksek olan, kendine yeten ve yaşanabilir şehirler aynı zamanda turizm açısından da en cazip şehirlerdir. Alt yapısı, hava temizliği, ulaşımı, kentleşmesi ile yaşanabilir bir şehir aynı zamanda turizm açısından da en cazip şehirlerdir. Bu anlamda OSB’nin Ünye’nin geleceği açısından son derece büyük bir ehemmiyete sahip olduğunun farkındayım. OSB, Ünye’nin ihtiyacı olan bir hizmet. Bu anlamda Ünye OSB’miz 550 dönümlük tespit edilmiş, sınırları belirlenmiş Killik Mahallemiz olarak belirlenmiştir. Burada hazineye ait olan yerlerimiz OSB’ye geçti, Karayollarına ait olan kesim ise Başbakanlıktan onay bekliyor. Bununda çok geçmeden bedelsiz olarak OSB’ye devredileceğini bekliyoruz. 150 dönümlük bir arazimiz şu an itibari ile elimizde rezerve olarak mevcut. Geri kalan 400 dönümlük arazimiz ise 17 ayrı parselde 138 ayrı iştirak halinde malikle muhatabız. Maliklere verebileceğimiz en üst noktada fiyatları tespit ederek, uzlaşma yolu ile belirlediğimiz bedeller noktasında uzlaşmaya davet ettik. Mülk sahipleri uzlaşma yolunu benimsemediler. Yarı yarıya uzlaşma sağlansa da pratikte bunun bize hiçbir faydası yok. Bunun sonucunda da Cebri kamulaştırmaya gidildi. 17 Parselden 9’unun mahkemesi yapıldı. Bu 9 parsel ile ilgili öngörümüz aksi durum gelişmediği müddetçe Temmuz ayı gibi mülkiyetlerin kamulaştırma yolu ile alındığı bir süreci bekliyoruz. İmar planı ve mülkiyet sene sonuna kadar tamam, önümüzdeki yıl alt yapıya giriyoruz, 2019 yılının sonunda da yerlerimizi tahsis edip OSB’nin ete kemiğe büründüğü noktasında daha net konuşacağız.“

-“Küçük Sanayi Sitemiz Ünye’ye iki beden dar”-

Ünye Küçük Sanayi sitelerini de önemsediğini belirten Kaymakam Güney; “Küçük Sanayi Sitemiz Ünye’ye iki beden dar. Küçük Sanayi Sitesi Ünye için olmazsa olmazdır. OSB’den öte bir o kadar da Ünye Küçük Sanayi Sitesi’ni önemsiyorum. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı küçük sanayi sitelerinin taşınması ve geliştirilmesi noktasında geçen yıl karar aldı. Bu yılki hükümet programımızda da hükümetimiz Küçük Sanayi Sitelerinin istihdama dönük olarak iyileştirilmesi, şehirden daha uygun yerlere taşınması noktasında teşvik veriyor. Bizim Küçük Sanayi Sitemizde Büyükşehir Belediyesi tarafından riskli alan olarak ilan edilmiş, yeni rezerv alan ise Killik mahallemizde Samsun’dan gelirken Çaybaşı ve Killik arasındaki sağ tarafta kalan bölge. Şu an yaklaşık olarak 380 küçük sanayici esnafımıza hizmet eden Küçük Sanayi Sitemiz yaklaşık 700 işletmeye hizmet verecek ve ilçe içerisinde dağınık olan bütün sanayi işletmelerini toplayıp, ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte de sanayi sitesinin yapılması gerekiyor. Küçük Sanayi Sitesi’nin o bölgeden kaldırılarak Akkuş-Niksar Yolu’ndan itibaren standart yani bugün Ankara’da ve Samsun’daki gibi konsept mağazaların açılabileceği ve insanların Çevre Yolu’ndan gelirken ışığı, görselliği ve albenisi ile Ünye’ye gireceği yani biz Ünye’ye insanların Akçay tarafından fark edilmesini orada sağlayacağız. Ama Ünye’nin giriş noktasının Ünye-Niksar Yolu olduğunu benimseyerek orada şehre bir albeni kazandıracak yeni bir paradigma üzerine şehri uyarlamamız lazım.”dedi.

-“Ünye büyük ama daha da büyük düşünsün”-

Kaymakam Güney, asıl meselenin Ünye’yi daha iyi noktaya götürmek olduğunu vurgulayarak, “Ünye büyük düşünsün. Ünye büyük ama daha da büyük düşünsün. Bu büyük düşünmeyi il olarak lütfen bu saplantınızdan vazgeçin. Belki çok kısa zaman sonra olacaksınız. Bu konuda çok ümitsizde değilim, aksine ümit varım. Ama mesele il değil. Nice iller vardır. Valilik o şehri taşıyor. Nice ilçeler vardır iki veya üç valiliği sırtında taşır. Önemli olan şehrin dinamikleridir. Çok şükür Ünye, Türkiye’de bilinebilirlik açısından birçok ilden de daha çok bilinen ilçedir. Benim vali olmak için çok fazla bir hırsım yok, sizin de il olmak için fazla bir hırsınız olmasın. Önemli olan Ünye’yi daha iyi noktaya götürmek için hırsımız olsun.”

-“Üniversite ilgili olarak kati tahsislerimiz gerçekleşti”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesi’nin kurulması ile ilgili olarak adımların atıldığını belirterek,“Üniversite kampusu konusunda benim şahsi düşüncem, Sayın Bakanımız Numan Kurtulmuş Bey Ünye’nin iki tane önemli konusu olduğunu söyledi. Bunlardan birisi Ünye OSB, bir de Ünye’deki Ordu Üniversitesi Yerleşkesi. Bunlar Ünye’nin olmazsa olmazıdır. Bir yere gittiğinizde o üniversiteyi öğrencisi tanıtır. Şuandaki alanımız, Ünye’de bir üniversite var ki havaalanına 50 dakika, denizin kıyısında muhteşem bir yer, yola yakın, yani Ünye’de olduğumuzu sonuna kadar hissediyoruz denecek bir yer. Bu alanla ilgili olarak bizim kati tahsislerimiz gerçekleşti. Şimdi sıra üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin projesi çizdirmesi aşaması, bunun altı ay içerisinde bitirilerek ikinci altı ay içerisinde temelinin atılması gerekiyor. Şimdi biz bir an önce İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni binasına kavuşturabilirsek şuandaki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeri tam da Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu için ideal bir yer.”dedi.

- Ünye-Akkuş Niksar Yolu -

Ünye-Akkuş- Niksar yolu ve çoğu kazaya sebebiyet veren, hastane önündeki yol ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kaymakam Güney; “Cevizdere’den yapılacak yeni yol var. Haziran ayında projesi bitecek. Ünye-Akkuş-Niksar Yolu rehabilitasyonu ve onarımı noktasında plana alınması için Karayolları Bölge Müdür hemşerimiz. Vatandaş tarafından karayolu noktasında bana en çok sorulan iki soru var. Bunlardan biri hastane önündeki yola düzenleme ve battı-çıktı yapılması, bunun proje ihalesi yapıldı. Projesi yapılıyor. Biz Karayolları Bölge Müdürümüze bizzat takip ederek oradaki kazaların önüne geçecek bir çözüm olacak. Şuanda o sorunu yatırımı beklemeden de belli düzenlemeler ile Karayolları ekibi ve Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri gelecek orada nizamiye kulübesini de kaldıracak. Orada güzel bir konsept ile görüş mesafesini artıracak noktaya getireceğiz. Yani Cevizdere yolu ne kadar önemli ise bu yolun onarılması da en az onun kadar önemli bir konudur.”dedi.

-“Hükümet binamız vatandaşa yeterli hizmeti sunamıyor”-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney son olarak Hükümet Konağı’nı değerlendirerek, binanın vatandaşa yeterli hizmeti veremediğin ve yeni bir bina için ise yer sıkıntısı olduğunu söyleyerek, bina için iyileştirme çalışmaları yapılacağını ifade etti.

 

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısında, Ünye’nin 85 mahallesindeki tarihi, kültürel, doğal ve somut olmayan kültürel mirasların tespit ve envanter çalışması, Meydandaki Turizm Danışma Bürosunun aktif hale getirilmesi, Cevizdere ve Cüri deresi arasında karadan sahile ve denize akan dere, dereboks, su kanalı ve benzeri taşıdığı kanalizasyon ve lağımların sorunu, ÜNOF Kış Safarisi, Şehir içi usulsüz park, başıboş köpekler, kaçak kesim, gürültü kirliliği, hastaneye dolmuş konuları görüşüldü.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.