Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Çamlık talebini askıya aldım”
“Çamlık talebini askıya aldım”
10 Şubat 2018 Cumartesi 18:02
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Çamlığı’yla ilgili devir talebini askıya aldığını söyleyerek, “Ünye Çamlık, Büyükşehir’in mülkiyeti olarak şu anda devam ediyor. Burayı SGK dışındaki başka bakanlıklar isteselerdi verecektim. İsteme teşebbüsünde bulunmadılar. Ben şuan itibari ile talebimi askıya alıyorum.” dedi.
Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nde yaşanan sorunun 2020 yılında çözüleceğini söyleyen Yılmaz, “Ünye’de riskli alanlara ilişkin her şeyi 2020 yılında kadar operasyon yapacak mahiyette, yani icrayı iş yapacak hale getirmek suretiyle bir hazırlık takvimindeyiz. Yani Ünye’deki Küçük Sanayi Sitesi’nin taşıma işinin bu saatten sonra Büyükşehir kendisi yapacak. 2020 yılı itibariyle böyle bir proje ve planlamamız var.” diye konuştu.
Çöp ayrıştırma tesisiyle ilgili Cevizdere’de çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Cevizdere’de hiçbir sorunumuz yok. Orada mekanik ayrıştırma tesisimiz var. Yapım çalışmaları devam ediyor. Şuana kadar 7 buçuk milyon liraya yakın bir yatırım yapıldı. Orada geri kazanılacak metal, atıktan üretilecek malzeme Ünye Çimento’ya gidecek, organik madde üzerine ayrıştırma yapılacak. Bunu tekrar söylüyorum. Burada bir depolama yapılmayacak. Tam tersine Ünye Akçay’da ki depolamadaki o malzemelerde buradan ayrıştırılacak.” dedi.

 

 

 

Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Oney Flash FM’de yayınlanan Haftanın Yorumu programına çanlı telefon bağlantısıyla katılan Ordu ve Ünye gündemine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-“Çamlık, Büyükşehir’in mülkiyeti”-

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Çamlık’ın şu an Büyükşehir mülkiyeti olduğunu, devir talebini askıya aldıklarını belirterek,  “Bunu ben meclisle ve sizlerle de konuştum. Daha sonra Ünyeli hemşerilerimiz, sivil toplum örgütleri, eski belediye başkanları, belediye başkanımız, meclis üyelerimiz epey bir tartışılan konu haline geldi Ünye Çamlık. Tabi bizim oradaki düşüncemizi ben daha önce paylaşmıştım. Bakanlığa devretmekti. O bakanlığın kim olduğunu sizde biliyorsunuz. Sonra baktık iş şirazesinden çıkacak. Sanki bir inatlaşma malzemesi gibi bir algı oluşturulacak. Bu iş arz talep meselesidir. Benim yaptığım işte siz memnun olacaksınız ki ben yapmış olacağım. Bu çerçevede bu devir sürecinde yani ilgili bakanlığa devir sürecinde bir memnuniyetsizlik oluştuğunu gördüm ve 2 hafta önce Ankara’ya gittiğimde ilgili bakanlıkla da görüştüm. Talebim şuan itibariyle askıya alındı. Ünye Çamlık Büyükşehir’in mülkiyeti olarak şuanda devam ediyor. Burayı SGK dışındaki başka bakanlıklara isteselerdi verecektim. İsteme teşebbüsünde bulunmadılar. Ben şuan itibari ile talebimi askıya alıyorum.” dedi.

-“Satmak gibi bir derdimiz yok”-

Çamlık’ın Ünye’yle sembolleşmiş bir alan olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Ünye’nin Çamlık’ını Ünye’yle sembolleşmiş bir alanı satmak gibi bir derdimiz yok. Ben orayı değil başka bir yeri veririm. Borcu zaten sıfırlamış bir belediyeyim. Dolayısıyla borcu sıfırladığım için borç karşılığı verilecek bir yer derdimiz de yok bizim. Biz Türkiye’ye model olmuş bir belediyeyiz. Niyetimiz böyleydi. Bunu da o tarihte tartıştık. Olay farklı noktaya mı çekildi? Kısmen çekildi. Onun karşılığını bizim söylediğimiz şekilde yorumlamadılar. Baktık iş farklı noktalara gidecek şimdi bizim yapacağımız doğal olarak askıya almış olduğumuz bu alanı bize yakışır, Ünye’ye yakışır şekilde rehabilite etmek.” diye konuştu.

-“2020’de çözülecek”-

Başkan Enver Yılmaz, Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nde yaşanan sorunun 2020 yılında çözüleceğini açıklayarak, şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulu kararı çıktığı halde riskli alan ilan edilen yerlere ilişkin çıkan çalışmaları 2020 yılına kadar durdurun talimatı geldi bize. Bu ne demek. Bu alanlara ilişkin alternatif yapıyı hazırlayın demek. En azından bir ya da iki yıl vatandaş önünü görsün demek. Alternatif yeri hazırladıktan sonra takvimi ve sürecini çünkü biz o riskli alan ilan ettiğimiz yeri bir başka yere taşımak suretiyle nakil edeceğiz. Oradaki vatandaşlarımızın mülkiyet durumundaki müktesebatını da yeni yere taşıyacağız. Ünye’de riskli alanlara ilişkin her şeyi 2020 yılında kadar operasyon yapacak mahiyette yani icrayı iş yapacak hale getirmek suretiyle bir hazırlık takvimindeyiz. Yani Ünye’deki küçük sanayi sitesinin taşıma işinin bu saatten sonra Büyükşehir kendisi yapacak. 2020 yılı itibariyle böyle bir proje ve planlamamız var.

-“Riskli alan sürecini yaşamaya devam edecekler”-

Dolayısıyla buradaki arkadaşlarımız şu anda riskli alan sürecini yaşamaya devam edecekler. Ama 2020 yılından sonraki süreçte bu sorun da ortadan kalkacak. Biz ne yapacağız? Alternatif yerin alınması, alternatif yerin hazırlanması, parselizasyonun yapılması, mülkiyet durumunun denkleştirilmesi. Yeni alternatif yer, yeni yerin alt yapısı, hukuki sıfatı mülkiyet durumu, vatandaşlarla anlaşma. Zaten biz bunu anca o tarihe yetiştirebiliriz.”

-“Bu projeyi biz yapmıyoruz”-

Ayanikola Adası’nda yapılacak çalışmayla ilgili kesinleşmiş bir gün olmadığını belirten Yılmaz, “Şuan itibari ile gün konusunda bir kesinlik yok. Yalnızca projeyi kamuoyu bir görselle birlikte görmüş oldu. Bu projeyi biz yapmıyoruz. Bu projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı yapıyor. Bakanlığın yaptığı bu projeyi de Samsun Anıtlar Yüksek Kurulu onayıyla yapılıyor. Benim elimde değil. ‘Tarihi kilisenin olduğu bu adaya bunu uygun gördük’ yazıyor. Ben yapmadım, bana uygulayın diyorlar.” ifadelerini kullandı.

-“Cevizdere’de hiçbir sorunumuz yok”-

Çöp ayrıştırma tesisiyle ilgili Cevizdere’de çalışmaların devam ettiğini ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirten Başkan Yılmaz, şunları söyledi:

 “Cevizdere’de hiçbir sorunumuz yok. Orada mekanik ayrıştırma tesisimiz var. Yapım çalışmaları devam ediyor. Şuana kadar 7 buçuk milyon liraya yakın bir yatırım yapıldı. Orada geri kazanılacak metal, atıktan üretilecek malzeme Ünye Çimento’ya gidecek, organik madde üzerine ayrıştırma yapılacak. Bunu tekrar söylüyorum. Burada bir depolama yapılmayacak. Tam tersine Ünye Akçay’da ki depolamadaki o malzemelerde buradan ayrıştırılacak bir kısmı piyasaya metal ve pet olarak toplandığı için sunulacak, atıktan enerji üretileceği için Ünye Çimento’ya gidecek kalanı da organik olacağı için İlküvez Beldemizde elektrik üretimine geçecek.  Dolayısıyla burası çöp toplama alanı değildir. Burası Vahşi Depolama alanı değildir. Burası Ünye Akçay’da ki gibi kamyonların getirildiği çöp dökülecek alan değildir. Burası çöpün anlık belki de saatlik gelip, ayrıştırılıp ve gideceği bir yer. Orada bir yığılma olmayacak. Zaten 2 dönümlük bir alan neyi yığacaksınız oraya. Bu tesisin şuan itibari ile hiçbir sorunu yok. Ünye Çimento’ya buradan tekrar teşekkür ediyorum. 30 milyona yakın öz sermayeleri ile yatırım yaptılar. Nihayetinde şöyle bir tablo ortaya çıktı. Bizim 600 ton atığımız var. Bu 600 ton atığın yüzde 5’i yani 30 tonu günlük metal ve kağıt. Bu 600 ton çöpün yüzde 30’u Ünye Çimento’ya gidecek. Oda 180 tona tekabül ediyor. 180 bin ton çöpü Ünye Çimento günlük olarak yakacak. Bu 600 ton çöpün yüzde 20’si bizim bio kurutma tesislerimiz var. Burada peyzaj alanları için alt yapı, toprak ve gübre oluşturuyoruz. 600 ton çöpün yüzde 40’ı 1-2-3 gün sonra su ve su buharı olarak havaya uçuyor. Ya da bizim yapmış olduğumuz alanlardaki ultra nano filtrasyon arıtma sistemi ile arıtılıyor. Yüzde 40’ı kendiliğinden ya su oluyor ya uçuyor. 30 tonu da İlküvez’e göndereceğimiz yüzde 5’e tekamül ediyor. Düzenli depolama alnına göndereceğimiz esas organik çöp. Bundan elektrik üreteceğiz. Dolayısıyla 600 ton çöpün yüzde 100’ü bu şekilde. Şuan da 55 bin ton atık yakarak yok ediyoruz Ünye Çimento’da ki çöpümüzü. Ünye Çimento 19 bin ton kömür yakmamış olacak,87 bin ton karbondioksit salgılamamış olacak. Hem Ünye Çimento kazanacak hem de Ordu kazanacak. Çevre Bakanlığı ve Avrupa Birliği yeni genelgesinde diyor ki ‘çimento fabrikalarının olduğu yerde Büyükşehir Belediyesi’nin yaktığı gibi yapacaksınız’ diyor. Tokat’ta, Gümüşhane’de böyle yapacak. Biz onlardan 3-4 yıl daha öndeyiz. Dolayısıyla Akçay’da ki o vahşi görüntü benim hesabıma göre Nisan sonuna doğru bitecek. Mevsime göre yüzde 5’lik bir gecikme ya da erkene çekme olabilir. Çöple ilgili hala kafaların karışık olduğunu zannediyorum. Bu kafa karışıklığının giderilmesi konusunda da sizlerden kamuoyumuzun bu bilgi çerçevesinde özellikle bilgilendirilmesini talep ediyorum.”

-“Hedefimiz yüzde 50’ler seviyesini geçmek”-

Yılmaz, Ünye’de doğalgaz çalışmalarını hızla devam ettiğini ve 2018 hedeflerinin yüzde 50 seviyesini geçmek olduğunu ifade ederek, şu bilgiyi verdi:

 “Ünye’de Büyükşehir olmadan önce 0 doğalgaz vardı. 2017 yılında 15 milyon liralık yatırım, 2018 yılında 8 milyonluk yatırım ile birlikte biz 23 milyonluk bir yatırım planlıyoruz. 2018 yılının sonu itibari ile 0 yatırımdan 1 buçuk yılda 23 milyonluk yatırıma gelmiş olacağız. Ne diyoruz kirli hava diyoruz. Karbondioksit diyoruz. Özellikle Ocak, Şubat, Mart aylarında akşamları özelikle aşırı bir hem görsel hem de sağlık açısından sıkıntılı bir alan. Şuan da biz Ünye’de 11 bin konuta ulaşacak doğalgazı çekmişiz. Peki kaç abonemiz var? 2 bin 500 abone. Kullanıcı sayısı bin 500. Hâlbuki 11 bin kişi kullanabilir.

-“Henüz şehir doğalgaz sistemine hazır değil”-

Bu talep düşüklüğünün sebebi henüz şehir doğalgaz sistemine hazır değil. Şehir diyor ki ben neden doğalgaza para vereyim. Aynı şey Altınordu’da da yaşandı. Yüzde 70’leri geçince 90’ı hemen buldular. Abone olunması konusunda da bir yaptırım var. Bunun biz takvimini belirleyeceğiz. Doğalgaz abonesi olup da harici yakıt kullananlara yönelik hem çevre bakanlığı hem de bizim bir cezai uygulamamız olacak. Çünkü hava kirliliği belli bir saatte insan sağlığını zorlayacak mahiyette. Şimdi 11 bin kişiye ulaşmışsın 2 bin 500 kişi abone olmuş ama kullanan bin 500. Bunu bir itham olarak da değerlendirmeyelim. Bu rakam aşağı yukarı Fatsa’da da böyle. Bunun sebebi ‘benim köyde fındık odunum var’, ‘Ben zaten kaymakamlıktan kömür alıyorum’ diyenlerin oranı bu sayıda ciddi bir yeri teşkil ediyor.

-“2018 yılında 30 kilometre doğalgaz hattı döşemeyi planlıyoruz”-

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde ki doğalgaz çalışmalarını başlattık. İtfaiye ve otogarın olduğu alana kadar doğalgaz çalışmasını tamamlayacağız. Burunucu ve Ortayılmazlar Mahallesi’ne yatırımımızı yapacağız. TOKi’nin olduğu Gölevi Mahallesi’ne de çalışmalara başlıyoruz. 2018 yılında 30 kilometre doğalgaz hattını döşemeyi planlıyoruz. Çelik hat, bina bağlantıları ile bu rakam 50-60 kilometreye kadar çıkacak. Hedefimiz yüzde 50’ler seviyesini geçmek. Dolayısıyla bu niye bizim için önemli, bu işten çıkmak demek, alt yapıdan bir an önce çıkmak demek, sıcak asfalt demek, görselliği yüksek şehir demek. Bunun ilk şartı doğalgaz ve alt yapı.”

-“Ünye’de toplu ulaşım hazırlıklarının başladı”-

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde başlayan toplu ulaşım sisteminin Ünye ve Fatsa ilçelerinde de başlayacağını belirterek, “Ünye ilçemizdeki toplu ulaşım sistemiyle ilgili hem vatandaşımızın, hem de dolmuş esnafımızın memnun kalacağı bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Bu konuda arkadaşlarımız çalışmalara başladı. Nisan ayı gibi yeni sistemi devreye almayı planlıyoruz. Ünye ve Fatsa’nın toplu ulaşımda 2 dönüşümle ilgili güzergâh avantajı var. Araç sayısında artırma veya azaltma olmadan, güzergâhlara yeni bazı ilaveler yapmak suretiyle bu dönüşüm gerçekleştirilebilir. Yereldeki dolmuşçu arkadaşlarımızın hazır olması durumunda nisan ayı itibarıyla Ünye ve Fatsa’da yeni toplu ulaşımı hizmete almayı planlıyoruz. Toplu ulaşımdaki değişim Ünye ve Fatsa ilçe merkezlerinde sınırlı olacak. Alınacak yeni araçlarla ilgili de engelli rampasının olması, motor gücü vb. belirli standartlar istiyoruz. Bunun dışında hangi marka ve model aracın alınacağı konusunu yerel dinamiklerin takdirine bırakıyoruz.” diye konuştu. Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.