Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Mantar yetiştiriciliği kursiyerlerine teknik gezi…
Mantar yetiştiriciliği kursiyerlerine teknik gezi…
10 Şubat 2018 Cumartesi 18:04
Ünye Halk Eğitim Merkezi’nde mantar yetiştiriciliği eğitimi alan kursiyerlere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından teknik gezi düzenlendi.
Teknik gezide kursiyerler; tesis kurulumu, kompost hazırlanışı, mantar ekimi, hasat, nakliye ve pazarlama konularında detaylı açıklamalar yapıldı.

Son yıllarda Ünye’de mantar yetiştiriciliğine olan ilgisinin artması üzerine çiftçilerin bilgi ve tecrübeleri arttırmak için, Ünye’de 2016 Yılında Genç Çiftçi projesinden hibe alarak İstiridye Mantarı yetiştiriciliği yapmakta olan Miray Nur Ustaoğlu’nun mantar tesisine yapılan gezide kursiyerler üretimin tüm aşamaları hakkında detaylı bilgi aldılar.

Özellikle tesis kurulumu, kompost hazırlanışı, mantar ekimi, hasat, nakliye ve pazarlama konularında üretici tarafında kursiyerlere açıklamalar yapıldı.

Kursiyerlerin mantar yetiştiriciliğiyle ilgili sorularının da cevaplandırıldığı teknik gezide Gıda tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden teknik personel olarak Mühendisler Özgür Beşlioğlu, Suat Güde ve Bekir Korkut Şahin’de yer aldı.

Teknik geziye katılan kursiyerler mantar tesisini yerinde görüp incelemede bulunmanın kendilerine çok fayda sağladığını belirterek, bu gezinin kendilerinin kurmayı düşündükleri mantar üretim işletmeleri için bir altyapı oluşturduğunu dile getirdiler.

Teknik geziden dolayı memnuniyetlerini ifade eden kursiyerler, şuanda kullanılmayan ev veya depolarını mantarhaneye olarak değerlendirmeyi düşündüklerini ifade ettiler.

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.