Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Kıranlı’dan yerel esnafa destek çağrısı!
Kıranlı’dan yerel esnafa destek çağrısı!
12 Şubat 2018 Pazartesi 18:43
Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcilisi Musa Kıranlı, mahalle esnafının yabancı sermayeli AVM’ler ve zincir mağazalar karşısında bitme noktasına geldiğini belirterek, “Günden güne türeyen AVM ve zincir marketler yüzünden esnafımız zor günler geçiriyor. Mahalle kültürünü yeniden canlandırmak için mahallemizdeki esnaf ve sanatkara sahip çıkalım” dedi ve yerel esnafa destek çağrısı yaptı.

Yerel esnafların ekonominin lokomotifi olduğunu söyleyen Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği Musa Kıranlı, yerel esnafa destek çağrısı yaptı.

-“Mahalle esnafı zor gününüzde yanınızda olur”-

“İlimiz ve ilçelerimizdeki yerel esnafın yok olmasını istemiyoruz.” ifadesini kullanan Kıranlı, “Mahalle esnafı zor gününüzde yanınızda olur. AVM’ler ve zincir mağazalar yalnızca kar odaklı çalışan büyük sermaye şirketleridir. Beş kuruşunuz eksik olsun, sizi kasadan geri çevirirler. Bir ürününüz bozuk çıksın, derdinizi anlatacak kimse bulamazsınız. Oysa mahalle esnafı sizin dar gününüzü en iyi bilen kişidir. Paranız olmadığında veresiye yazar ya da eksik çıktığında malı helal eder, gönül rahatlığı ile evinize gidersiniz. Başınıza bir iş geldiğinde, cenazeniz olduğunda hiçbir AVM size taziyeye gelmezken, mahalle esnafı dükkanını kapatır ve o cenazede bulunur.” dedi.

-“Mahallenin bekçisi, güvencesidir”-

Mahalle esnafının yaşatılması gerektiği vurgusu yapan Kıranlı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Esnaf ve sanatkarlarımızı yaşatmak için mahallemizin bakkalını, manavını, kasabını, terzisini, berberini, taksicisini, kırtasiyecisini, ayakkabıcısını tercih edelim. Çünkü esnaflarımız yalnızca satış yapan, hizmet veren kişi değil, aynı zamanda o mahallenin bekçisi, güvencesidir. Esnaf ve sanatkar mahallenin faizsiz bankasıdır. Eskiden vatandaşlar parasını ve evinin anahtarını bile bakkal amcanın kasasına emanet ederdi. Mahalle kültürünü yeniden canlandırmak için mahallemizdeki esnaf ve sanatkara sahip çıkalım.” diye konuştu.

-“Esnafımız zor günler geçiriyor”-

Musa Kıranlı, mahalle esnafının yabancı sermayeli AVM’ler ve zincir mağazalar karşısında bitme noktasına geldiğine dikkat çekerek; şu mesajı verdi:

“Günden güne türeyen AVM ve zincir marketler yüzünden esnafımız zor günler geçiriyor. Doğup büyüdüğü yere hizmet etmeye çalışan, ailemizden biri olan evimizin anahtarını emanet ettiğimiz, paramız olmadığında ekmeğimizi aldığımız esnaflarımıza, bakkalımıza, manavımıza, kasabımıza, terzimize, ayakkabıcımıza, taksicimize, kırtasiyecimize, elektrikçimize velhasıl memleketim insanına sahip çıkalım. Bu memleketin sahibi bizleriz. Büyük marketler ahtapot gibi her tarafı sararak, sıcak parayı toplayıp götürmektedir. Bu marketler genelde şube olarak çalıştıkları için de burada kazandıkları paranın vergisini bile başka illerin vergi dairesine ödüyorlar.”

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.