Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Öğrenciler stajlarını yaşlı bakımıyla yapacaklar
Öğrenciler stajlarını yaşlı bakımıyla yapacaklar
14 Şubat 2018 Çarşamba 15:54
Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, “Meslek Liseleri Hayata Değer Katıyor” Projesiyle öğrenciler stajlarını yaşlı bakımıyla yapacaklar.
Projenin Türkiye’ye örnek olacak bir proje olduğunu söyleyen Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Milli Eğitim’in temel ilke ve hedeflerini özellikle milli ve manevi değerlerimizin gelecek nesillere anlatılması, yaşatılması ve söylemlerin sözden öteye fiiliyata geçmesi noktasında çok anlamlıdır. Ünyeli gençler bu projenin ehemmiyetinin idraki içinde olacaktır. Bu proje yalnızca evde yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza bakım hizmeti verilmesi değil, gençliğimizin değerlere sahip olup onu yaşayarak yaşatan ve içselleştiren bir gençlik olarak yetişmesi için son derece büyük önem taşıyor.” dedi.

“Meslek Liseleri Hayata Değer Katıyor” Projesi hayata geçiyor. Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeyle, öğrenciler stajlarını yaşlı bakımıyla yapacaklar.

-“Projeyi son derece önemsiyoruz”-

Ünye Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, projeyi son derece önemsediklerini belirterek, “Bu proje yalnızca evde yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza bakım hizmeti verilmesi değil, gençliğimizin değerlere sahip olup onu yaşayarak yaşatan ve içselleştiren bir gençlik olarak yetişmesi için son derece büyük önem taşıyor. Yaşlı ve engelli olduğu halde evde kendisine yardım edecek, ihtiyaçlarını görecek, günlük kişisel bakım ve hane ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan vatandaşlarımıza yönelik olarak onların kişisel hijyen, ev temizliği ve bakımı konusunda projeler hazırlayıp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız marifeti ile finansal destek sağlanarak hayata geçiriliyor. Bu projede hedef kitlemiz yaşlılarımız ve engelli vatandaşlarımız.” dedi.

-“Yaşayarak öğretecek bir proje”-

Projenin kapsamının devlet tarafından evde bakım adı altında maddi destek alan ailelerin olmadığını ifade eden Kaymakam Güney, şöyle konuştu:

“Şu düşünce akıllara gelebilir. ‘Yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza evde bakım adı altında bir maddi destek devletimiz tarafından ödeniyor.’ Evet doğrudur. Zaten projemizin kapsamı bu aileler değil. Birçoğumuzun günlük hayatta şahit olduğu, yaşlı olduğu halde değişik sebep ve gerekçelerle huzur evine gitmeyen, bir yakınının yanına gitmeyi reddeden, evinde kendisine bakacak şartlarda bir yakını olmayan, yalnız başına ya da evde eşi ile beraber yaşayan birçok vatandaşımız var. Bunlar genelde toplumumuzun komşuluk hukuku ve kültürü çerçevesinde komşusunun destekleri ile hayatını idame ettiren günlük zaruri ihtiyaçlarını gidermeye çalışan vatandaşlarımız. Modern hayatın oluşturduğu handikaplar ile şehir hayatı apartman hayatı ve bunun oluşturduğu geçiş sürecinde oluşan aksaklıklar, eksiklikler ve kalabalıklar içerisinde yalnızlaşan ve kimsesizleşen özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu o şefkat elini onlara uzatarak hem onların ihtiyaçlarını giderirken hem de gençlerimizin yardım etme hazzına vararak hayatın sadece maddi imkanlardan ve varlıklardan ibaret olmadığı, insanları maddi lezzetlerden daha ziyade yardım etmek için manevi lezzetlerinde doyurduğunu yaşayarak öğretecek bir projedir.”

-“Proje son derece anlamlıdır”-

Projenin değerler eğitimi adı altında yürütülecek olmasının son derece anlamlı olduğunu belirten Kaymakam Güney, şunları söyledi:

“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bu projeyle ilgili 110 bin liralık bir destek aldı. Teknik Anadolu Liselerimizin bünyelerinde kendi meslekleri ile ilgili staj yapmak isteyen öğrencilerimizin içi dolu dolu pratiklerini artıracak şekilde staj yapabilecekleri Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinasyonunda, Okul müdürlerimizin öncülüğünde engelli yaşlı vatandaşlarımızın evlerinin ziyaret edilerek, evde arızalı olan musluk, vana, tesisat, elektrik, ev eşyalarında kırılan dökülen parçalar, cam çerçevenin onarılmansa kadar ihtiyaç duyulan işleri yapılacak. Yaşlı ve engellilerimizin hastalıkları ve fiziki ihtiyaçlarının giderildiği örneğin, ilaçlarının kontrolü, saç sakal kesimi, kıyafetlerin Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından tadilat edilmesi gibi ihtiyaçları giderilecek. Bu projenin değerler Eğitimi adı altında yürütülecek olması son derece anlamlıdır.  Ben bu projenin içerisinde İmam Hatip Liselerimizi de görmek istiyorum. Milli ve manevi değerlerine son derece bağlı odluğu halde Kur’an okumasını bilmeyen, yeterli dini bilgi ve beceride olmayan vatandaşlarımız olabilir. İmam Hatip Liselerinin gençleri de bu proje içinde yer alırlarsa hem böyle güzel bir projenin paydaşı olurlar hem de manevi anlamda güzel bir destek sağlamış olurlar.”

-“Bu proje Türkiye’ye örnek olacak bir projedir”-

Projenin türkiyeye örnek olacak bir proje olduğunu ifade eden kaymakam güney sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu proje okul müdürlerimizin ciddi mesai sarf etmesi ve sahiplenmesi ile beraber hayat bulup netice verecektir. İlk olması ve birçok kurumu ilgilendirmesi noktasında kapasite oluşturma anlamında ilk başlarda sıkıntılar yaşanabilir ama bu proje bir ilktir ve son olmayacaktır. Bu proje Türkiye’ye örnek olacak bir projedir. Milli Eğitim’in temel ilke ve hedeflerini özellikle milli ve manevi değerlerimizin gelecek nesillere anlatılması ve yaşatılması ve söylemlerin sözden öteye fiiliyata geçmesi noktasında çok anlamlıdır. Ünyeli gençler bu projenin ehemmiyetinin idraki içinde olacaktır. Projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Projenin kabulü açısından finansal destek sağlayan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürümüze teşekkür ediyorum. Projemizin ilçemize hizmet alacaklara ve vereceklere hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.