Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Ünye’de en tatlı açılış…
Ünye’de en tatlı açılış…
14 Şubat 2018 Çarşamba 19:48
Ünye, Fatsa ve Ordu Ticaret Odaları’nın ortak projesi olan ‘İş’te Kadın’ projesine Ünye’den katılan girişimci Demet Topçu Helvacı, ilçede projeyi hayata geçiren ilk girişimci oldu.
Butik Çikolata dükkanı olan Madame Chocolate’yi açan girişimci Demet Topçu Helvacı, kendi üretimi olan çikolataları Ünyelilerin hizmetine sundu.

Ünye Atatürk Mahallesi’nde faaliyet gösteren işletmenin açılış kurdelesini Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Ak Parti İlçe Başkanı Arif Ergün, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş Zor, İŞKUR Ünye Hizmet Müdürü Recep Özcan ve İşletmeci Demet Topçu Helvacı kesti.

Kaymakam Güney ve Başkan Çamyar, genç girişimciyi tebrik ederek, ziyaretlerde en tatlı ağırlamanın çikolatalarla olacağını ve girişimcilere destek verilmesi gerektiğini söylediler.

- Tadı ve kokusuyla fark yaratıyor -

Butik çikolata imalatçısı Demet Topçu Helvacı, 4 yıllık hayalini Atatürk Mahallesi’nde kurduğu işletmesiyle gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Ünye, Fatsa ve Ordu Ticaret Odaları’nın ortak projesi olan ‘İş’te Kadın’ Projesi’ne katıldığını belirten Helvacı, 2017 yılı haziran ayında sonra eren eğitimlerin ardından Ar-Ge çalışması yaptığını, bu konuda yurt içi ve yurt dışında araştırmalar yaptığını ifade etti.

Helvacı, “Özel sektörün çeşitli kademelerinde görev yaptım. Daha sonra bu projeyi duyduğumda Ünye’de bir eksiklik olduğunu öğrendim. Ünye, Fatsa ve Ordu’da 60 kadın eğitime katıldı. 4 farklı konuda eğitimlerimizi aldık. Ünye’den bu proje dahil olan 7 kadından biriyim. Eğitimlerin boşa gitmemesi için kendi işimin patronu olmayı istedim. Yaptığım araştırmalar sonucunda işyerimi açtım. Bu konuda eşimin de desteğini almak bana daha da azim verdi.” dedi.

-Makine kullanmadan imalat-

Butik çikolatanın tadı ve kokusuyla fark yarattığını ifade eden Helvacı, butik çikolata ve fabrikasyon çikolata arasındaki farkı şu şekilde aktardı:

 “Biz öncelikle makine kullanmadan imalatımızı yapıyoruz. Çikolatalarda su kesinlikle kullanılmıyor. Zaten su çikolatanın hem şeklini hem de tadını bozuyor. Biz ham madde olan kakao ve kakao yağını Belçika’dan getirtiyoruz. Bu nedenle tadı diğer çikolatalardan farklı. Bunu ilk tadan herkes dile getiriyor.” 

-Müşteriye özel tasarım ve fiyat-

İşletmede müşterilerin istekleri doğrultusunda da üretim yapıldığını ifade eden Helvacı, “Klasik çikolatalardan farklı olarak müşterilerimizin istediği şekilde çikolata imalatı yapabiliyoruz. Standart kalıplarımız da mevcut. Bir gün öncesinden verilen siparişler bir gün sonra teslim alınabiliyor. Müşterilerimiz ister gram, isterse kilo işi alışveriş yapabiliyorlar. Tabi burada özel gün ve gecelerde, isteğe bağlı olarak özel ambalajlarda üretim yapabiliyoruz. Fiyata gelince fabrikasyon çikolatalarla fiyatı aynı tuttuk. Yurt dışından ham maddeyi almamıza rağmen kar marjını az tutarak müşterilerimizin için en uygun fiyatı belirledik.” dedi.

-KOSGEB destekli -

İşletmeyi açarken KOSGEB’den yararlandığını belirten Helvacı, “KOSGEB  başvurularımızı yaptık. Ancak önce biz işi yapıp faturalandırdıktan sonra onlar ödeme yaptıkları için beklemedeyiz. Devletimizin biz girişimcilere sağladığı imkandan yararlanmak güzel diye düşünüyorum” dedi.

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.