Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
İhracat, karnabahar ve brokoli fiyatlarını uçurdu
İhracat, karnabahar ve brokoli fiyatlarını uçurdu
1 Mart 2018 Perşembe 19:14
Ünyeli manav Yaşar Keleşoğlu, Rusya’ya ihracat nedeniyle karnabahar ve brokoli fiyatlarının yüzde 200 arttığını söyledi.

Rusya’ya ihracat edilen karnabahar ve brokolide fiyatlar yüzde 200 arttı.

Ünyeli manav esnafı Yaşar Keleşoğlu, pazarda oluşan fiyatların çeşitli etkenler yüzünden değiştiğini ifade ederek, ihraç edilen ürünlerde fiyatların aşırı attığını söyledi.

Bu hafta tezgahta sebze meyve fiyatlarının arttığını belirten Keleşoğlu, şu bilgiyi verdi:

“Özellikle karnabahar ve brokoli bazında yüzde 200 arttı. Şu an yerinde karnabahar ve brokoli 5 lira ama o da yok. Rusya’nın Bafra’ya girdiğini, ihracat olduğunu, fiyatların o yüzden birden bire çıktığını söylediler. Geçen hafta 3-4 lira olan biber patlıcan yerlideki sebzenin üretimin az olması ve talebin de çok olması nedeniyle fiyatlar yüzde 100 oranında arttı, 5-6 liraya çıktı. Aylardan beri zam görmeyen bir tek domates var şu anda. Özellikle patlıcan, salatalık ve acı biberin yüzde yüze yakın oranda pahalandığını duyduk. Yeni yılın ilk mahsulü yerli ürün seralarının fasulyesi çıktı, şu anda fiyatı 12 lira ama haftaya 5-6 lira geriye düşer diye düşünüyoruz. Köyün sebzesi çok bol. Havaların iyi gitmesi sebebiyle köylülerin yaş sebzesi yani pancar, pırasa, maydanoz, nivik, kaldirik, sütlücen, sakarca gibi ürünlerde fiyatlarda çok düşüş var; çünkü çok bollaştı. Hatta köylü de şu an satamıyor çünkü alıcı yok. Fiyatlar normal, dışarıdan gelen sebzeler pahalı ama alıcı yok.”

Keleşoğlu, pazarda oluşan fiyatlara ilişkin şunları söyledi:

“Domates, portakal, havuç, turp, kırmızı pancar, lahana 2,5 lira; salkım domates, çeri domates, biber, patlıcan, salatalık, kapya biber, acı biber, limon kilo, kelem pancarının tanesi, yerli kivi, armut, ayva 5 lira; dolma biber 6-7 lira arası; elmanın 3 kilosu 5-10 lira arası; muz 12 lira, limon tanesi 1 lira, ıspanak 3 lira; patates, soğan 1,5 lira; sarımsak 7,5-10 lira arası; ithal kivi 10 lira.”

 

 

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.