Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Hocamız yaşantısıyla örnek olan, güzel ahlaklı bir insandı”
“Hocamız yaşantısıyla örnek olan, güzel ahlaklı bir insandı”
3 Mart 2018 Cumartesi 13:33
Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ölümün yedinci yılında Saadet Partisi Ünye İlçe Teşkilatı tarafından hazırlanan programla anıldı.
Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, Necmettin Erbakan’ın yaşantısıyla örnek olan bir insan olduğuna vurgu yaparak, “Ahlak, ancak güzel ahlak olduğunda bir anlam ifade eder. Güzel ahlak; din, dil ve mezhep ayrımı gözetmez. Herekse adil olmayı, hakkı olana hakkını teslim etmeyi gerektirir. İşte Necmettin Erbakan böyle bir insandı.” dedi.

 

Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan ölümün yedinci yılında Saadet Partisi Ünye İlçe Teşkilatı tarafından hazırlanan programla anıldı.

-“Afrin’de şehit olan 8 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum”-

Programda, Yeraltı Camii İmam Hatibi Fehmi Dayanç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’den sonra açılış konuşmasını yapan Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Afrin’de şehit olan 8 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve ülkemize baş sağlığı dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın rahmeti rahmana kavuşmasının yedinci sene-i devriyesinden ötürü bir arada bulunuyoruz. Bu buluşmamızın bütün İslam topraklarının kurtuluşuna ve tüm insanlığın saadetine vesile olmasını diliyorum.” dedi.

-“İslam aleminin birliği ve dirliği için çalıştı”-

Merhum Erbakan’ın, sadece kendi ülkesi için değil tüm İslam âleminin birliği ve dirliği için çalıştığını söyleyen Şahin, “Bundan tam yedi yıl önce 28 Şubat arifesinde 27 Şubat günü ebedi hayata intikal eden merhum liderimizi rahmet ve minnet ile anıyoruz. İslam ülkelerinin liderleri ve Türk siyasetinin liderleri de onu rahmet ve minnet ile yad ediyor. Çünkü o sadece kendi ülkesi için değil tüm İslam âleminin birliği ve dirliği için çalışan bir insandı. Erbakan Haftası etkinlikleri çerçevesinde Saadet Partisi olarak Erbakan Hocamızı anmaktan ziyade her yıl farklı bir yönü ile anlama ve değerlendirmeye çalışıyoruz. 2016 etkinliklerinin ana teması savaş değil barış, çatışma değil diyalogdu. 2017 yılında ise ilim, fikir ve devlet adamı olarak Erbakan ve bu yılın ana konusu ise; ahlak, adalet, barış olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.

-“Hocamız yaşantısıyla da örnek olan, güzel ahlaklı bir insandı”-

Necmettin Erbakan’ın inandığı gibi yaşayan ve yaşantısıyla da örnek olan güzel ahlaklı bir insan olduğunu belirten Başkan Şahin, “Ahlak ancak güzel ahlak olduğunda bir anlam ifade eder. Güzel ahlak, din, dil ve mezhep ayrımı gözetmez. Herekse adil olmayı, hakkı olana hakkını temsil etmeyi gerektirir. İşte Necmettin Erbakan böyle bir insandı. Yani inandığı gibi yaşayan ve yaşantısıyla da örnek olan güzel ahlaklı bir insandı. Kimseyi ötekileştirmeden, açık kapalı ayrımı yapmadan, sağcı ya da solcu demeden herkese aynı tavır ve tutumla yaklaştı. Güçsüz diye kimseden uzaklaşmadığı gibi güçlü diye de kimseye yakınlık duymadı. Onun tek derdi vardı. Herkesin her kesimin huzur ve refah içerisinde yaşayabileceği bir ortamı tesis etmek, adaleti hakkı üstün tutmaktı.” dedi.

-“Biz milli görüşçüler adalete olan güveni yeniden tesis etmek ile sorumluyuz”-

Başkan Şahin, son dönemde ülkemizde ve dünyada adaletin tesisinin güçleştiğini belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Son dönemde ülkemizde ve dünyada adaletin tesisi oldukça güçleşmiştir. İnsanlar gücü hak sebebi saymışlar ve bu da insanları adaletsizliğe sevk etmiştir. Bu yüzden biz milli görüşçüler olarak adalete olan güveni yeniden tesis etmek ile sorumluyuz. Kendi canımızı yakacak olsa dahi herkese adil davranmakla yükümlüyüz. Bu yıl Erbakan Haftası’nın konusunun ahlak, adalet ve barış olarak belirlendiğini ifade etmiştik. İşte bu noktada ifade etmeliyiz ki güzel ahlak ve adalet ile hükmedilmediğinden barış söz konusu olmayacaktır. İçinde bulunduğumuz şu günlerde ötekileştirerek kutuplaştırarak, baskı ve tahakküm altına alarak insanların seslerini kısıp konuşmalarına engel olarak barışın sağlanması mümkün değildir. Muvahhit bir Müslüman olan Erbakan Hocamız yıllarca bunların mücadelesini vermiştir. Biz de onun bu yaptıklarının doğruluğuna inandığımız için onun kaldığı yerden bu mücadeleye devam edeceğiz. Yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünyanın inşası için var gücümüzle bu zamana kadar çalıştık. Bundan sonrada çalışmaya Allah nasip ederse devam edeceğiz.”

-“Etrafımız ateş çemberi”-

Saadet Partisi Genel Merkez Genel İdare Kurulu Üyesi Muammer Bilgiç, ülkenin etrafının ateş çemberiyle çevrildiğini, kavgada çok oturup istişare yapmanın zamanı olduğunu ifade ederek, “Hocamızın vefatının ardından 7 yıl geçmiş 27 Şubat 2011 de hakka yürümüştü. Tabi ertesi gün 28 Şubat post modern darbe sürecinin üzerinden de 21 yıl geçmiş. Türkiye’nin hem 28 Şubat post modern darbe sürecini hem de Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın fikirlerini oturup konuşmasını ve düşünmesi gerekiyor. Etrafımız ateş çemberi Irak, Suriye, Yemen, Mısır, Libya, Afganistan kan gölü. Bizim oturup birbirimizle çay içmemiz gerekiyor. Biz Erbakan Hocamızla bu ülkede yaşayan her bir insanın bir değer olduğunu öğrendik. Rahmetli Erbakan Hocamız ne Cumhuriyet Halk Partisi’ni ne de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni düşman olarak gördü. Gerektiğinde hem Cumhuriyet Halk Partisi ile hem Adalet ve Kalkınma Partisi ile koalisyon hükümeti kurardı. Bizde bugün ne AK Parti’yi ne Cumhuriyet Halk Partisi’ni düşman olarak görüyoruz.” dedi.

-“Türkiye’nin kutuplaşmaya ihtiyacı yok”-

Türkiye’nin kutuplaşmaya değil kucaklaşmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Bilgiç, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türkiye’nin kutuplaşmaya ihtiyacı yok. Türkiye’nin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Türkiye’nin huzuru Irak ve Suriye’nin huzurundan geçer. İstanbul’un Ankara’nın huzuru Diyarbakır’ın, Şam’ın, Tahran’ın, Bağdat’ın huzurundan geçer. Sünnilik’in huzuru Alevilerin huzurundan geçer. Türkün huzuru Kürtün, Arabın, Farisi’nin huzurundan geçer. Kutuplaşarak, kamplaşarak, cepheleşerek biz bu ülkeyi geleceğe taşıyamayız. Türkiye’de insanların AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi kavgası, Milliyetçi Hareket Partisi, Hakların Demokratik Partisi kavgası yapması bizi geleceğe taşımaz. Bizim birlikte oturup çay içmemiz gerekiyor. İşte Erbakan Hocamız bunun gayretindeydi o siyasete başladığında ağır sanayi önemliydi o iki binli yıllarda yüksek teknolojiden, inovasyondan bahsetti. Bizim bundan sonraki süreçte sağcılık, solculuk, Kürtlük, Türklük, Alevilik, Sünnilik, laiklik, dindarlık değil dijital bir diktatörlüye karşı bu ülkenin insanını bu ülkeyi nasıl geleceğe taşıyabiliriz bunları konuşmamız gerekiyor.” diye konuştu.

-“Erbakan Hocamızın anlattıklarını anlatmaya gayret edeceğiz”-

Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, Erbakan Hoca’yı anlatmaktan ziyade Erbakan Hocanın anlattıklarını anlatmaya gayret edeceklerini belirterek, “Çünkü her şey bitmiş değil, daha başlamadık bile. Bir defa Erbakan Hocamız 40-50 yılını ne için harcadı? Ne için çabaladı? Ona bakmamız lazım. Erbakan Hocamız sima olarak zaten yanında eriyip bittiğiz bir insandı. Yüzüne baktığımız zaman nur saçan bir insandı. Belki de biz öyle görüyorduk. Yanında namaz kılmaktan keyif aldığımız bir insandı. Konuşmaktan keyif aldığımız bir insandı. Konuşurken bize baktığı zaman, ‘17 yıl sonrasını düşünün’ derdi. Erbakan Hocamızla muhatap olduğumuzda bize ‘sen gençsin, çocuksun, bilmezsin’ demezdi. Yani Erbakan hocamız konuştuğumuz zaman başından sonuna kadar dinlerdi ve ona göre bizimle sohbet ederdi, kıymet verirsi. Bir çocuk dahi kendisine bir şey söylediği zaman onu o çocuktan değil Allah’tan gelmiş diye bilirdi. Çünkü Allah bir mesajı bazen bir çocuk vasıtası ile de verebilir.” dedi.

-“Erbakan Hocamız çok büyük bir devlet adamıydı”-

Erbakan Hocanın çok büyük bir devlet adamı olduğunu ifade eden Sugözü, “Erbakan Hocamız çok büyük bir devlet adamıydı. Erbakan Hocamız İslam Lideriydi, neden çünkü Müslüman topluluklarını toplardı. Öyle ki yetiştirdiği gençler birçok İslam ülkesinin lideri olmuştur ve kendisine bağlılardı. Erbakan Hocamız çok büyük bir bilim adamıydı. Bir lise hocam demişti ki ‘Erbakan siyasete girmeseydi yüzde yüz Nobel ödülünü alırdı.’ Fakat Erbakan Hocamız bütün bunları elinin tersi ile itti.

-“Davasından taviz verseydi, ya Başbakan ya da Cumhurbaşkanı olarak vefat ederdi”-

Eğer Erbakan hocamız biraz davasından taviz verseydi, biliyoruz ki vefat ederken ya Başbakan ya da Cumhurbaşkanı olarak vefat ederdi. Fakat davasından zerre kadar taviz vermedi. Hangi davasından taviz vermesi derseniz, hocamız en çok bu adil düzenden bahsederdi. Hocamız hangi televizyon programına çıkarsa çıksın muhakkak faizden bahsederdi. Kapitalizm ve sosyalizmden bahsederken veya komünizm den bahsederken ‘Kapitalizm timsahın üst çenesidir, sosyalizm veya komünizm ise timsahın alt çenesidir. İkisini de çarpışır görürsünüz ama aslında birbirine yardım ediyordur. Gövdeyi besliyordur. Gövde nedir? ‘Irkçı emperyalizm’ yani Siyonist Yahudilerin kurduğu sistemdir’ derdi.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın siyasi hayatını anlatan video izlendi.

 

Erbakan’ı Anlama konulu konferansa; Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeleri Muammer Bilgiç ve Avukat Veysel İlhan, Saadet Partisi Ordu İl Başkanı Avukat Erkan Temiz, Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı Adem Sapanca, Saadet Partisi Altınordu İlçe Başkanı Bahri Alışarlı, Saadet Partisi Gülyalı İlçe Başkanı Halil Cebeci, Saadet Partisi Korgan İlçe Başkanı Hasan Subaşı, Saadet Partisi İkizce İlçe Başkanı Harun Akyazı, Yavuz Selim Vakfı Ünye Şubesi Başkanı M. Sıddık Öz, Saadet Partisi Ünye İlçe eski Başkanı Alparslan Öz, Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şube Başkanı Nurullah Keskin, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ekici, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ünye Alevi Kültür Derneği Başkanı Yüksel Beşlioğlu, Sahilköy Mahalle Muhtarı Mehmet Şensoy, Saraçlı Mahalle Muhtarı Aslan Akbaş, Ünye 1957 Spor Kulüp Başkanı Abdullah Sarı, Ünye Kent Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Derya Varilci, STK temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve partililer katıldı.  Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.