Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
TARSİM’de son tarih 10 Mart!
TARSİM’de son tarih 10 Mart!
3 Mart 2018 Cumartesi 18:30
Fındık ürünü için 2018 yılı TARSİM başvurularının 10 Mart tarihinde sona ereceği hatırlatıldı.

-“Son gün 10 Mart”-

Doğal afetlere karşı fındığını sigortalatmak isteyenler için son tarih 10 Mart.

Oney Turkuaz Sigorta Aracılık Hizmetleri ortağı Melih Kabadüz, tarım ürünleri için devlet destekli Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. (TARSİM)’nin hizmet verdiğini söyledi.

-“Bu yıl zirai don riski daha fazla”-

Kabadüz, bu yıl da hava şartlarının normalin dışında seyrettiğini, bu nedenle de zirai don riskinin daha fazla olduğunu ifade etti.

Üreticinin ürününü TARSİM’le garanti altına alması gerektiğini belirten Melih Kabüdüz, “Bu yıl iklim geçtiğimiz yıllara göre çok daha farklı şartlarda devam ediyor. Şu ana kadar yoğun bir kış bölgemizde olmadı, çok ılıman bir şekilde kış geçti. Fakat risklerin gerçekleşme ayı olan mart ve nisan 15 tarihine kadar ne olacağı belli değil. Özellikle zirai don riski devam ettiği için çiftçilerimizin ürünlerini garanti altına almalarını öneriyoruz.” dedi.

Bu yıl fındık ürünü için ocak ayında başlayan TARSİM müracaatlarının 10 Mart tarihinde sona ereceğini hatırlatan Kabadüz, “Fındıkta dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, sel, su baskını, deprem ve zirai don risklerine karşı tarım sigortası yapan TARSİM müracaatları 2018 yılı Ocak ayında başlamıştı. Bütün risklere karşı sigorta yapmak isteyen üreticilerimizin 10 Mart tarihine kadar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde 2018 yılı dosyalarını güncelleme kaydıyla sigorta yaptırmaları mümkündür. Bu yıl TARSİM ile ilgili önceki yıllara göre çok yoğunluk olmamakla beraber, sigorta bilinci olan üreticilerimiz sigortalarını yaptırıyorlar.” diye konuştu.

-“Üretici son günü beklememeli!”-

Kabadüz, TARSİM başvurusu için üreticinin son günü beklememesi gerektiğini belirterek, “Üreticilerimiz ürünlerini sigorta yaptıracaklarsa son günü beklemeden daha önce ki tarihlerde yaptırmalarında fayda var. Çünkü poliçe tanzim edildikten 7 gün sonra uygulama yapıldığı için poliçe yaptırılan gün ile 7 gün sonrası arasındaki tarihte risklerden dolayı bir zarar olursa TARSİM bu zararı karşılamamaktadır. Bu tür bir mağduriyet yaşanmaması için son gün beklenmeden bir an önce poliçelerinin devreye girmesini sağlayabilirler.”ifadelerini kullandı.

- Poliçe priminin yüzde 63’ü devletten -

Oney Turkuaz Sigorta Aracılık Hizmetleri ortağı Melih Kabadüz, poliçelerde ödenecek TARSİM ücretlerinin çiftçinin zorlanmadan ödeyebileceği fiyatlar olduğunu, toplam primin yüzde 63’ünün devlet tarafından karşılandığını, üreticiye hasat sonrası ödeme imkanı da sağlandığını sözlerine ekledi.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.