Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Belediye sokak sağlıklaştırma kapsamını büyütüyor…
Belediye sokak sağlıklaştırma kapsamını büyütüyor…
3 Mart 2018 Cumartesi 18:31
Ünye Belediyesi’nin Kültür Yolu Projesi’nin bir aşaması olan ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesinde özellikle Müze Evi’nin bulunduğu Hacı Emin Caddesi ve Feyzullah Efendi Konağı güzergahına iyileştirme çalışmaları yapılarak, bu iki alan tek bir güzergahta birleştirilecek.
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, sokak sağlıklaştırmalarının ilçenin önemli projelerinden biri olan ‘Kültür Yolu Projesi’nin bir aşaması olduğunu belirterek, “Bu çalışmalar, Kültür Yolu Projesi ile yaptığımız kültür varlıklarının restorasyonu ve çevre düzenlemelerini içeren projeleri birleştiren bir proje olacak. Sokak sağlıklaştırmaları Ünye’nin önemli projelerinden biri olan Kültür Yolu Projesi’nin bir aşamasıdır.” diye konuştu.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, gazetemize yaptığı özel açıklamada, “Kültür Yolu Projesi” kapsamında sokak sağlıklaştırmalarının devam edeceğini söyledi.

 -“Sokak sağlıklaştırması projesi Kültür Yolu Projesinin bir aşaması”-

Projede, Orta Çarşı’da yapılmış olan sokak sağlıklaştırmasının aynısının uygulanacağını ifade eden Başkan Çamyar, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yine bizim hazırlamış olduğumuz Sokak Sağlıklaştırma Projelerimiz var. Bu sokak sağlıklaştırmaları, Ünye’nin önemli projelerinden biri olan Kültür Yolu Projesinin bir aşamasıdır. Kültür Yolu ile yaptığımız Kültür Varlıkları’nın restorasyonu ve çevre düzenlemelerini içeren projelerini birleştiren bir proje olacak. Bu kültür varlıklarını bir güzergâh üzerinde birleştiren Kültür Yolu Projesi kapsamında sokak sağlıklaştırması yapılacak. Bu konuda Doğu Anadolu Kalkınma Projesi’ne (DOKAP) bir proje hazırlamıştık. Orta Çarşı buna bir örnektir. Zemin, kent mobilyaları, aydınlatması, cephe iyileştirmesi ile benzer projeleri şimdi Kültür Yolu güzergahı üzerindeki sokaklarda da yapacağız.” dedi.

-“Hacı Emin Caddesi ve Kadılar Yokuşu bir güzergahta birleşecek”-

Proje kapsamında Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nin bulunduğu Hacı Emin Caddesi ve Kadılar Yokuşu’nun tek bir güzergah üzerinde birleştirileceğini belirten Başkan Çamyar, “Müze evinin olduğu Hacı Emin Caddesi’ni, Kadılar Yokuşu’nu ve restorasyonunu tamamlamak üzere olduğumuz Feyzullah Efendi Konağı’nı bir güzergah üzerinde birleştireceğiz. Orada zaten bazı yerlerde Kültür Yolu’nun genel malzemesi olan küp taşla döşeme yapıldı, biz ilaveten kaldırımların eksik olduğu yerlerde; kaldırımları, kent mobilyalarını ve aydınlatmaları tamamlayacağız. Aynı zamanda cepheleri iyileştirmiş olacağız. Bütün bu güzergah üzerindeki binaların cepheleri iyileştirilecek. Yalı Kilisesi’nden başlayıp Kefeli Han’a kadar devam eden Kültür Yolu’nu da bütünüyle tamamlamış olacağız.” diye konuştu.

“Ayrılan bütçe 1 milyon 860 bin”

Yapılacak olan Sokak Sağlıklaştırma Projesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1 milyon 860 bin liralık bir bütçe ayırdığını ifade eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar; “Başlangıçta cephe iyileştirmeleri yapılacak. Zeminde bütünleşmeyi sağladıktan sonra bu güzergahta bulunan sokakların hepsinin cepheleri de iyileştirilmiş olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuda Valilik kanalı ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) kanalı ile bize 1 milyon 860 bin liralık bir bütçe ayırdı. İhalesini Belediye’nin gerçekleştirdiği YİKOB ve İl Kültür Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak bir çalışmayla sokak sağlıklaştırmalarını da tamamlamış olacağız.” dedi.

-“2018 yılı içerisinde bitirmeyi planlıyoruz”-

Başkan Çamyar, projenin bitiş tarihinin 2018 yılı içerisinde olacağını, ihale sürecini Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı çalışmalarına bağlı olarak uzatılabileceğini söyleyerek, “Önümüzdeki hafta ihalenin bütün şartnamelerini bitirmiş olacağız. Ondan sonraki süreçte en kısa sürede ihaleye çıkıp çalışmaya başlayacağız. Bu süreçte havalarda iyileşmiş olacak. İhale süreciyle ilgili süreci biraz uzun tutarız. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapılarla ilgili yapacağı çalışmalara da bağlı bu süreç. Ama en kısa sürede başlayıp 2018 yılı içerisinde bitirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.