Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Bağımlı olma, özgür ol”
“Bağımlı olma, özgür ol”
5 Mart 2018 Pazartesi 19:18
Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi işbirliğiyle 1-7 Mart Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Bağımlı Olma, Özgür Ol’ adlı program düzenlendi.
Uyuşturucu ile mücadelede doğru yöntemlerin kullanılması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, “Konuştuğumuz, sorun olarak karşımızda duran, gelecekte de farklı boyutlar alabilecek bağımlılık meselesiyle mücadele etmek sadece bir kurumun, bir kuruluşun sorumluluğunda değildir. Topyekûn bir bilinç ve duruşla mücadele etmeliyiz. Herkesin bu konuda uzman eli ile hareket etmesi çok itina ile olaya yaklaşması şarttır.”dedi.
Uyuşturucuyla mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, ise “Bugün maneviyattan uzaklaşıp maddiyatın hüküm sürdüğü bir yeryüzünü müşahede ederken; bir avuç elmas ya da bir avuç altın için kalplerin, gönüllerin, canların feda edildiği bir dünyayı gözlemlerken; çocuklarımızı, gençlerimizi bu manada kurtaramayız.” ifadelerini kullandı.
Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye’de madde bağımlılığın önüne geçilebilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü, bu çalışmalarda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
Çocuklar ve gençlerin enerjilerini atabilecekleri alanların yaratılması gerektiğine, bu sayede bağımlılıkla mücadelede işin başından başlanılmış olacağını vurgulayan Ünye Elele Derneği Başkanı Adem Atik, “İlçede bağımlılıkla ilgili durum tespitini yaptıktan sonra, önleyici tedbirleri uygulayıp bir an önce yola koyulmamız lazım. Çünkü her geçen gün, her kaybedilen bir çocuk demektir. Dolayısıyla bir önemli konu okul civarlarında dal sigara satışıyla ilgili çok büyük bir durum söz konusudur. Bununla ilgili gerekli önlemleri almak zorundayız. Sigaraya başlamayan bir çocuk, ne uyuşturucuya başlar, ne de alkole başlar. Bu işte birinci basamak sigaradır. Hep birlikte Ünye el ele olsun diyorum.”
Anadolu Kültür İlim İzcilik Sanat Spor ve Senofil Derneği (AKİSDER) Başkanı Zeynep Yazıcı, “Ünye’de aşırı derecede sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı var. Gençlerin ve çocukların sosyal çevre, ekonomik konum, içinde bulundukları psikolojik olumsuzluklar onları bağımlılığa doğru yönlendiriyor.”diyerek bağımlılık konusunun etkenlerine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

Ünye’de 1-7 Mart Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Bağımlı Olma, Özgür Ol’ adlı program düzenlendi.

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programda, bağımlılıkla mücadele konusunda her kurum ve kuruluşun üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.

-“Bağımlılıkla mücadele etmek sadece bir kurumun sorumluluğunda değildir”-

Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, bağımlılıkla mücadelenin sadece bir kurumun sorumluluğunda olmadığına vurgulayarak, “Konuştuğumuz, sorun olarak karşımızda duran, gelecekte de farklı boyutlar alabilecek bağımlılık meselesiyle mücadele etmek sadece bir kurumun, bir kuruluşun sorumluluğunda değildir. Topyekûn bir bilinç ve duruşla mücadele etmeliyiz.” dedi.

Bugün rakamlarda bir miktar artış olsa da bağımlılıkla ilgili yapılması gerekenlere ilişkin büyük bir mesafe kat edildiğini ve bu sorunun tüm toplum tarafından sahiplenildiğini ifade eden Kaymakam Güney, şunları söyledi:

“Bu hususta ümitliyim ve geleceğe daha güvenle bakıyorum. Bundan 5 yıl önce uyuşturucu ile mücadele edilmesi gerekiyor, uyuşturucu ile mücadele edilsin denildiğinde jandarma ve polis ilk olarak akla gelirdi. Polis ve Jandarma cezai işlemlerle olayı değerlendirirdi. Ama bugün bu işin içerisinde Belediyesinden, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına, Gençlik Sporundan, Müftülüğe, Milli Eğitimden Gençlik Spor Bakanlığına bütün kurum ve kuruluşların sorumluluğu ve görevi olduğu artık benimsenmiş. Ne yapılabilir konusunda da çok sağlıklı adımlar atılmaya başlandı. Ama ondan daha da önemlisi Ünye Kent Konseyi, Yeşilay Ünye eski Temsilciliği, Ünye Elele Derneği bütün mesaisini bu uğurda harcıyor. Sivil toplum örgütleri ile basını bu konuyu sahipleniyor ve bu konuda topyekûn mücadele edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu mana birlikteliği önümüzdeki dönemlerde Ünye’de çok daha kararlı, çok daha verimli işler yapılacağı konusunda ciddi ümit veriyor.”

-“Uyuşturucuyla mücadelede doğru yöntemler kullanılmalı”-

Kaymakam Güney, uyuşturucu ile mücadele de doğru yöntemlerin kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, “Uyuşturucu ile mücadele bir anda netice vermediği gibi, uyuşturucu ile mücadelede doğru yöntemler kullanılmadığı zaman kaş yapayım derken, gözü çıkaracağınız bir konu. Konuya duyarsız kalmamak adına olayı gündemde tutmak çok doğru, ama yandık, bittik, gittik anlayışını topluma vermekte çok tehlikeli.  Bağımlılık ile ilgili toplumsal sıkıntımız var, mücadele etmeliyiz çok kötüyüz, bittik demekte çok kötü. ‘Hiçbir şey yok her şey günlük güneşlik’ demek ne kadar yanlışsa, ne kadar büyük eksiklikse ‘Ünye çok kötü, herkes uyuşturucu kullanıyor’ demekte yanlıştır. Mücadele etmekte, bu konuyu gündemde tutmakta çok önemlidir. Herkesin bu konuda uzman eli ile hareket etmesi çok itina ile olaya yaklaşması şarttır.”ifadelerini kullandı.

-“Uyuşturucuyla mücadele, terörle mücadele kadar önemli”-

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, uyuşturucuyla mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Uyuşturucuyla mücadele baktığımızda terörle mücadele kadar önem vermemiz gereken bir mücadele. Biz gençlerimizi maneviyattan ne kadar uzak yetiştirirsek, dünya başka bir noktaya maalesef doğru gider. Bugün maneviyattan uzaklaşıp maddiyatın hüküm sürdüğü bir yeryüzünü müşahede ederken, bir avuç elmas için ya da bir avuç altın için kalplerin, gönüllerin, canların feda edildiği bir dünyayı gözlemlerken çocuklarımızı, gençlerimizi bu manada kurtaramayız diye düşünüyorum. Onun için işe önce aileden, maneviyattan günümüz coğrafyasından da baktığımızda özellikle mahalle kültüründen uzaklaşma, şehirleşme ve apartmanlarda kimsenin birbiri ile iletişim kurmadığı, kimsenin kimseyi denetim altında tutamadığı, komşuluk ilişkisinden uzaklaştığımız bir dünyada, biz kendi değerlerimize yeniden dönmek sureti ile bu olguya el atmalıyız.” diye konuştu.

-“Sivil toplum kuruluşlarımıza ve medya’ya ciddi görevler düşüyor”-

Bağımlılıkla mücadelede sivil toplum kuruluşlarına ve medya organlarına önemli görevlerin düştüğünü ifade eden Başkan Çamyar, “Burada sivil toplum kuruluşlarımıza ve medyaya ciddi görevler düşüyor. Herkes kendi üzerine düşeni en iyi şekilde yapmalı. Başta aileler çocuklarının nerede, kiminle zaman geçirdiğini, kimlerle arkadaş olduklarını, okul hayatının nasıl devam ettiğini, sokakta kimlerle takıldığını bilemeden buna çözüm bulamayız.” dedi.

-“Ünye diğerlerinden çok farklı bir durumda değil”-

Başkan Çamyar, Ünye’nin bağımlılık konusunda diğer yerlerden farklı bir konumda olmadığını, mücadele konusunda el ele verilmesi gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye baktığımız zaman bağımlılık konusunda dünya ortalamalarının altında. Türkiye’de ki nüfusa baktığımız zaman bu oran düşük olmakla beraber, ortada hiç sorun yok demek mümkün değil. Ünye’de de bu konuda sorun var. Ünye diğerlerinden çok farklı bir durumda değil, çok da yukarıda da değil. Belediye olarak bizim üzerimize düşen, gençlerin enerjilerini atabilecekleri spor aktiviteleri ve arkadaşlık ilişkileri kurabilecekleri düzenli çalışmalar yürütmekle ilgili desteği sağlamak. El ele verdiğimizde Türk Milletinin aşamayacağı bir engel yoktur. Kendi değerlerimize yeniden dönelim. Onun için bir silkelenip kendimize geldiğimizde üstesinden gelemeyeceğimiz bir sorun yoktur. ”

-“Herkesin taşın altına elini koymasını bekliyorum”-

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye’de madde bağımlılığın önüne geçilebilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü, herkesin elini taşın altına koyarak bu çalışmaları sahiplenmesi gerektiğini vurgulayıp, şunları söyledi:

“Bağımlı Olma Özgür Ol’ projesi bir farkındalık oluşturmak ve bağımlılık konusunda, özellikle madde bağımlılığı konusunda geleceği kurtarmak ve geleceğe doğru yürümek adına bir çalışma. Bu çalışma Ünye’de bundan sonraki süreçte, Ünye Kent Konseyi, Elele Derneği, AKİSDER ve Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanlığı’nın önerisi ile Kaymakamlık, Başsavcılık ve Ünye Belediyesi’nin çatı olarak bulunmuş olduğu merkezi bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyonun yani derneğin altında görev yapacak olan sivil toplum ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte önümüzde ki süreçte Ünye’de madde bağımlılığına ilişkin olarak sürdürülecek çalışmanın bu noktada genç beyinlerin geleceğini kurtarmak ve onları önlerindeki hayatlarına daha berrak bir beyinle, sağlıklı bedenlerle yürümesini sağlama için bu çalışmaları önemsiyoruz. Bu çalışmaların bir tarafında yer alacak olan Ünye Kent Konseyi ve diğer sivil toplum kuruluşları yapacak oldukları projeler için alan çalışmalarına başlayacak ve bizzat madde bağımlılığına bulaşmış çocuklarımızı kurtarma notasında bir süreçte devreye girecektir. Çalışmalar hem koruyucu, hem de kurtarıcı anlamda olacak. Bu anlamda Ünye’deki herkesin taşın altına elini koymasını bekliyorum.”

-“Birçok alanda faaliyetler düzenledik”-

Ünye Elele Derneği Başkanı Âdem Atik, dernek olarak bağımlılık konusunda birçok faaliyetler düzenlediklerini hatırlatarak “2014 yılından bu yana Ünye’de faaliyet göstermekteyiz. Kaymakamlık ile birlikte yürüttüğümüz projelerde, belediyemizin de vermiş olduğu desteklerle Elele Derneği olarak birçok alanda faaliyetler düzenledik. Aşevi, bağımlılıkla ilgili okullarda verilen seminerler, spor kulübü, kitap kafe bunların başlıcalarıdır.” dedi.

-“Çocukların sporla ilgilenmeleri bizim için en büyük kazanımdır”- 

Çocuklar ve gençlerin enerjilerini atabilecekleri alanların yaratılması gerektiğini, bu sayede bağımlılıkla mücadelede işin başından başlanılmış olacağını ifade eden Adem Atik, şunları söyledi:

“Bağımlılığa ulaşmış bir kişiyi kurtarmanız zaman ve para açısından size çok fazla külfetler getirebiliyor. Fakat risk gruplarındaki öğrencileri, çocuklarımızı bağımlılığa bulaşmadan önce kurtarabilirsek, en büyük kazanım burada bu şekilde sağlamış olabilir. Biz Kitap Kafe projesi gerçekleştirdik. Çünkü çocukların enerjilerini atabileceklerini, güvenli ortamları oluşturabilecekleri, sağlıklı çalışmalar yapabilecekleri alanlara ihtiyaçları var Ünye’de maalesef. Çünkü bizim şuanda 20 kişi ile başlamış 60’a ulaşmış sporcu sayımız var. Bunlar sokaktan aldığımız çocuklar, yani bir yıldır bu çocuklar spor yapıyorlar. Çocukların sporla ilgilenmeleri bizim için en büyük kazanımdır. Çünkü çocuk sporla ilgilenip vaktini sporla harcarsa, gidebileceği emniyetli ve güvenli ortamlara o çocukları tutmuş olursak, bu çocukları diğer taraflara gideceği yanlış yollara sapmasının önüne geçme adına büyük bir adım atmış olacağız.” 

-“Ünye’de bir komisyon oluşturulmalı”-

Ünye’de bağımlılık ile mücadele konusunda geniş katılımlı bir komisyon kurulması gerektiğini belirten Atik, “Bizim şöyle bir teklifimiz var. Ünye’de bu konu ile ilgili bir komisyon oluşturulmalı. Kaymakamlığımızın önderliğinde, belediyemiz de dahil olmak üzere bütün resmi kurumlar ve STK’ların içerisinde olacağı bir kurum oluşturmak zorundayız. Neden? Çünkü kurumlar arasındaki koordinasyon sağlanmadığı takdirde, her kurumun yaptığı çalışmalar kendi içinde kalmış olur. Bizim bunu aşmamız, herkesin birbirinin yaptığından haberdar olması lazım, herkesin birbirinin yaptığını desteklemesi lazım ve açıklarımızı görmemiz lazım.”dedi.

-“Ünye’de durum tespiti yapılmalı”-

Ünye’de bağımlılık konusunda bir durum tespiti yapılması gerektiğini belirten Atik, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Emniyette bununla ilgili kaç kullanıcı çocuk var, kaç satıcı var. Savcılıkta bununla ilgili kaç dosyamız var. Hastanede kaç kişi bununla ilgili müracaat etmiş. Milli Eğitim’deki risk gruplarımız neler. Müftülükte ne yapılabilir, Aile ve Sosyal Politikalar ile ne yapılabilir, mahallede muhtarlar bu çocukları çok iyi biliyorlar ve tanıyorlar. Bu çocuklarla İŞKUR üzerinden nasıl bir sosyal proje üretilebilir. Bu çocuklarımızın belediyemizle birlikte onlara nasıl bir sosyal alanlar yaratabileceğimizle ilgili bir çalışmalar yapılabilir. Bununla ilgili de durum tespitini yaptıktan sonra, önleyici tedbirleri uygulayıp bir an önce yola koyulmamız lazım. Çünkü her geçen gün her kaybedilen bir çocuk demektir. Dolayısıyla bir önemli konu okul civarlarında dal sigara satışıyla ilgili çok büyük bir durum söz konusudur. Bununla ilgili gerekli önlemleri almak zorundayız. Sigaraya başlamayan bir çocuk, ne uyuşturucuya başlar, ne de alkole başlar. Bu işte birinci basamak sigaradır. Çocuklarımızı sigaraya başlatmazsak, bir sonraki adıma geçmelerine engel olmuş oluruz. Hep birlikte Ünye el ele olsun diyorum.”                  

Ünye Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Ergin Yiğit programda bağımlılık ile mücadele konusunda sunum yaptı. Yiğit, Ünye Halk Eğitim Merkezi bünyesinde verilen eğitimlerden bahsederek ilçedeki tüm paydaşların bağımlılık konusunda yardımcı olmaları çağrısı yaptı.

Anadolu Kültür İlim İzcilik Sanat Spor ve Senofil Derneği (AKİSDER) Başkanı Zeynep Yazıcı, İçişleri Bakanlığı desteğiyle başlattıkları ‘Hayatına Renk, Geleceğine Ses Ver’ projesini anlatarak, “Ünye’de aşırı derecede sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı var. Gençlerin ve çocukların sosyal çevre, ekonomik konum, içinde bulundukları psikolojik olumsuzluklar onları bağımlılığa doğru yönlendiriyor. Biz AKİSDER olarak İçişleri Bakanlığı’na sunduğumuz projeye 70 bin 800 lira destek ile ‘Hayatına Renk, Geleceğine Ses Ver’ sloganıyla proje başlattık. Bu bağlamda Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tamer Uysal Bey ile öğrencilerimizi seçtik. Bu öğrencilerimiz şu anda hali hazırda spor sanat ve müzik eğitimi görüyorlar. Proje sonunda öğrencilerimize mini konser ve konferanslar verdireceğiz. Bu onların hayatında bir farkındalık olacak. Diğer çocuklarımızın da bu vesileyle kendine öz güvenleri gelecek ve kendi hayatlarına bir renk katacaklar.” diye konuştu.

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanı Arslan Güdek,  programda yaptığı konuşmada başından geçen bir olayı anlatarak, Ünye’de bağımlılığa uygun ortamların kaldırılması gerektiğini vurguladı, izbe ve karanlık yerlerin ışıklandırılması ve gençlerin spora ve işe yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Programa Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Esat Can Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, sivil toplum Kuruluşları, muhtarlar ve okul müdürleri katıldı.

 

 Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.