Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
Aşçı Yardımcılığı kursuyla hünerlerine hüner katıyorlar
Aşçı Yardımcılığı kursuyla hünerlerine hüner katıyorlar
7 Mart 2018 Çarşamba 19:35
Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, "Aşçı Yardımcılığı Kursu"nun çok tercih edilen bir kurs olduğunu söyledi.

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, "Aşçı Yardımcılığı Kursu"nun tercih dilen bir kurs olduğunu söyledi.

-“Talep edilen kurslardan biri”-

Aşçı Yardımcılığı Kursu'nun uzun süreli bir kurs olduğunu belirten Erdoğan, "Bu kursumuz 896 saatlik uzun süreli bir kurs olup, çok talep edilen kurslardan biri. 2017-2018 Öğretim yılında biri gündüz, ikisi akşam olmak üzere 3 kurs açtık. Şu anda bu kurslarımız 39 kursiyer ile devam ediyor. Kursta teorik ve pratik uygulamalar da yapılmakta.” dedi. 

-“Kurs birçok beceri kazandırıyor”-

Kursun aşçı adaylarına birçok konuda beceri kazandırdığını ifade eden Erdoğan, kursiyerlerin kurs sonunda; besin öğelerini ve besin gruplarını dikkate alarak porsiyon miktarlarını tespit edebildiğini söyledi.

Kursiyerlerin, kurs sonunda ulusal ve uluslararası mevzuata uygun şekilde yemek lezzetini sunma fırsatı yakaladıklarını da vurgulayan Mustafa Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

"Ulusal ve uluslararası mevzuata göre toplu gıda üretimi yapılan yerlerde gıda, çalışma ortamı ve ekipmanlarının hijyenini sağlar, hijyen kurallarına ve işlem sırasına göre elde ve makinede bulaşık yıkamak ve bulaşık sonrası çöpleri atma becerisi kazanır. Sebzeleri hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olarak pişirmeye hazırlayabilir, uluslararası pişirme usullerine göre sebze garnitürlerini çeşitli tekniklerde pişirebilir. İstenilen kıvam, renk, lezzet ve görünümde fond, lezzet verici karışımlar ve çorbaları reçeteye uygun hazırlayabilir. Reçeteye göre istenilen kıvam, renk, lezzet ve görünümde çeşitli teknikler ile yumurtaları pişirebilir, kolay hamur işleri, uluslararası özel çorbalar, temel sos ve türeyenlerini, patates garnitürleri hazırlayabilir. Kullanım amacına ve pişirme usulüne göre kasaplık hayvan eti parçalarını kullanıma hazırlayabilir. Kıvam, renk, lezzet ve görünümde çeşitli pişirme teknikleri ile eti pişirebilir, balıkları ve kabuklu kabuksuz su ürünlerini pişirebilir, salatalar ve salata sosları hazırlayabilir. Dünya ve Türk mutfağına özgü pilav pişirebilir, çeşitli makarnalar ve makarna soslarını hazırlayabilir. Türk mutfağına özgü çorbaları, sebze ve kuru baklagil yemeklerini, dolma ve sarmaları, makarnaları, et ve sakatat yemekleri pişirebilir, komposto ve hoşafları hazırlar.”Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.