Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
“Kadın, birilerinin imtiyazına muhtaç değildir”
“Kadın, birilerinin imtiyazına muhtaç değildir”
8 Mart 2018 Perşembe 19:13
Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı geniş katılımla gerçekleştirildi.
Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Kadın, birilerinin himayesine, ön açmasına, imtiyazına muhtaç değildir. Kadınlar birilerinin, bir yere getirmesiyle değil, kendi elleri ile söke söke alırlar ve bunu hak ederler.” diyerek kadınlara bakışın değişmesi gerektiği mesajını verdi.
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Kadın hayatın kaynağı, merhametin, şefkatin, zarafetin ve nezaketin sembolüdür. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek hiç kuşkusuz mümkün değildir.” diye konuştu.
Ünye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir, “Ülke gündemimizden inmeyen kadın cinayetleri, çocuk gelinleri, çocuk anneleri ve kadına yönelik şiddetleri engelleyici savaş ve göç mağduru kadın ve çocukların haklarını koruyan yasal düzenlemelerin ve bu konuda imzalanan uluslararası sözleşmelerin gereği yerine getirilmelidir” diyerek dünyada yaşanan insan hakları ihlallerinin en yoğun şekildeki muhataplarının kadın olduğuna dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi ortaklaşa bir program düzenledi.

-“Kadın birilerinin himayesine, ön açmasına, imtiyazına muhtaç değildir”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, programda yaptığı konuşmada kadınların kendi çabalarıyla bir yere gelmesi gerektiğini, kamu kurum ve kuruluşlarında kadına lütufmuş gibi kontenjanlar açılmasının kadınların haklarını engelleyebileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hepimiz bir kadının, bir annenin evlatlarıyız. Hepimiz yaşam veren mucizeye bir annenin bedeninde kavuştuk. Kadının toplumdaki yeri önemi, gelişim süreci, toplumda, meslek hayatında, iş hayatında, siyasette kadının hak ettiği merhaleler sık sık dile getirilip ifade ediliyor ve tarihi olgular olarak önümüzde duruyor. Bunlar olumlu gelişmeler ama yeterli görmediğimiz daha da yukarılara çekilmesi gereken durumlardır. Ben öyle bir toplum hayal ediyorum ki siyasi partilerde kadınlara kontenjan açılmasın. Kadınlar bileklerinin gücüyle, vazgeçilmez oldukları için, kendileri belirlediği için o rakamların çok çok üzerine çıksınlar. Ben, Kaymakam alımlarında kadın kontenjanlar kurulsun istemiyorum. Başarıları ile kendileri alsınlar. Kadın birilerinin himayesine, ön açmasına, imtiyazına muhtaç değildir. Kadınlar birilerinin, bir yere getirmesiyle değil, kendi elleri ile söke söke alırlar ve bunu hak ederler. Nasıl biz hak ettiğimizi yeri geldiğinde alıyorsak, kadınlarda alabilmeli. Birisinin verdiği hakkı gün gelir birisi alır. Siz kendi ayaklarınız üzerinde durursanız kimse o hakkınızı almaya teşebbüs de edemez, cesarette edemez.” 

-“Kadına, göstermesi gereken hürmetin ötesinde bakan gözleri şiddetle kınıyorum”-

Cinsel istismar ve kadına yönelik kötü bakış açılarını sert dille eleştiren Kaymakam Güney, “Kadın denince akıllarına cinsellik gelen ve kadını sanki bir cinsel objeymiş gibi; bir kesim kendi kapitallerine alet ederken, bir kesimde kendi o iç dünyalarının karanlık yansıması olarak sürekli dile getirmekte. Bu toplumun her kesimini inanılmaz üzmekte, rencide etmekte, bir o kadar da bir erkek olarak beni rencide etmekte. Toplumumuzun bu konuda çok ciddi bir duruş ortaya koyması lazım. Bu haddini bilmezlere en güzel haddini sizlerin bildirmesi lazım. Bu tür davranışları ve kadının hak ettiği o ulvi noktaları görmezden gelerek birkaç kötü örnekle genelleme yapan ve kadına göstermesi gereken hürmetin ötesinde bakan gözleri şiddetle kınıyorum. Toplumdan bertaraf edilmesi noktasında hep beraber bir duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

-“Kadına yönelen şiddeti kınıyorum”-

Kadına yönelik şiddeti kınadığını ifade eden Kaymakam Güney, “Şiddetin her türlüsünü kınamakla beraber, bugün belki fiziki güç noktasında erkekten bir parça güçsüz olan kadına  yönelen şiddeti, elleri kınıyorum. Toplum olarak sadece emniyeti, jandarması, adliyesi değil bütün toplum, sivil toplum örgütleri olarak bu tür kötü muamelelere maruz kalan kadınlarımızı bizler himaye etmeli ve bu kötü niyetlilerin saldırılarına karşı toplum olarak siper olmalıyız. Öncelikle kadınlarımızın kendi hemcinslerine karşı duyarlı ve sahiplenici olarak bu konuda gündemde tutmalı kamu kurum ve kuruluşları olarak da bizler bu konuda duyarlı olmalıyız. Bu duygularla, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor kadınlar gününüzü kutluyorum.” dedi.

-“Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır”-

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kadının toplumu oluşturan en önemli halka olduğunu vurgulayarak, “Kadın hayatın kaynağı, merhametin, şefkatin, zarafetin ve nezaketin sembolüdür. Kadınlar günü münasebeti ile bir araya geldiğimiz bu program ile eğitimde, adalette, sağlıkta, iş dünyasında görev yapan evinde bahçesinde olan tüm bayan kardeşlerimizin de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek hiç kuşkusuz mümkün değildir. Çünkü kadınlar her zaman değişimin öncüsü olmuş, hayatın her döneminde yetiştirdiği çocuklar ile iyi bir ülkenin ve sağlam karakterli milletimizin mimarları olmuşlardır. Kadınlar sadece bir topluma imar etmekle kalmayıp şefkatleriyle, sağlıkla, vicdanlarıyla, adalet ve merhametleri ile eğitimde, nezaketleri ile de iş dünyasında ve siyasette süreçlere nüfus edip, imar ettikleri toplumu da hiç kuşkusuz koruma altına almışlardır.” diye konuştu.

-“Kadınların söz sahibi olabilmesi için eğitimin önü açılmalıdır”-

Ünye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir kadınların güçlü olabilmesi ve dünya koşullarında adalet, özgürlük gibi konularda söz sahibi olabilmeleri için eğitimin önünün açılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü emeklilerin sömürgeye, baskıya, zulme, şiddete, haksızlığa, eşitsizliğe, özgür birey olma ve geleceği birlikte kurma adına tüm dünyada ve ülkemizde kutlanan, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış, uluslararası mücadele ve dayanışma günüdür. Ülke gündemimizden inmeyen kadın cinayetleri, çocuk gelinleri, çocuk anneleri ve kadına yönelik şiddetleri engelleyici savaş ve göç mağduru kadın ve çocukların haklarını koruyan yasal düzenlemelerin ve bu konuda imzalanan uluslararası sözleşmelerin gereği yerine getirilmelidir. Dünyada yaşanan insan hakları ihlallerinin en yoğun şekildeki muhatapları kadınlardır. Kadınların güçlü olabilmesi; eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı yenidünya koşullarında söz sahibi olmaları ve haklarına sahip çıkabilmeleri için kız çocukları okutulmalı, eğitimin önü açılmalıdır. Toplumlar ancak eğitimli kadınlarla güçlü bir nesil ve sağlam bir gelecek oluşturabilirler. Kadın insanlığın devamlılığıdır ve katkıları ile yaşamın en büyük kahramanıdır. Bütün dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.” 

Programında sonunda, Ünye’de ki kadın girişimcilere, şehit eşlerine ve Ünye gücü FK Kadın Futbol Takımına plaket takdim edildi. Plaketlerin ardından program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Programa; Kaymakam Ümit Hüseyin Güney ve eşi Arzu Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve eşi Serap Çamyar, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün ve eşi Serap Aygün, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu ve eşi Hacer Aksu, Sivil toplum örgütleri, muhtarlar, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.