Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
İnşaat sektöründe durgunluk hakim
İnşaat sektöründe durgunluk hakim
10 Mart 2018 Cumartesi 09:01
Ünye Kip Yapı İşletmecisi Yunus Zor, inşaat sektörüne kış mevsiminden dolayı durgunluk olduğunu belirterek, dövizin artmasının da alım ve satım gücünü düşürdüğünü ifade etti.
2019 seçimlerine kadar köylerden mahalleye dönüşen yerlerde konut yapmak isteyen vatandaşların elini hızlı tutmaları gerektiğini belirten Zor, “2019 seçimlerinden sonra tamamıyla Büyükşehir Belediyesi statüsüne döneceğiz. 2019 seçimlerinden önce köylerde ev yapmak isteyenlerin bir an önce yapması gerekiyor. Seçim sonrasında köylerde konut yapmak biraz daha zorlaşacak. Bugün Ünye merkezde konut yapmak için nasıl bir prosedür gerekiyorsa, mahallelerde de aynı prosedürü isteyecekler.” dedi.

 

İnşaat sektöründeki son durumu değerlendiren Ünye Kip Yapı İşletmecisi Yunus Zor, inşaat sektörüne kış mevsiminden dolayı durgunluk olduğunu söyledi.

-“Kış mevsiminde beklenen bir durgunluk olur”-

Ünye Kip Yapı İşletmecisi Yunus Zor, inşaat sektöründe kış mevsiminden dolayı beklenen bir durgunluk olduğunu belirterek, “Yaz sezonuna göre kış sezonunda bir durgunluk olur. Bu beklenen bir durgunluktur. Bizim bölgemizde kış çok ağır geçmese de yine de Ocak, Şubat ve Mart ayları beklentilerin altında olurdu. Bu seneki sezon beklentilerin biraz daha altında oldu. Baktığımız zaman da şartlar her geçen gün zorlaşıyor. İnsanlarımız artık bankalara bırakılmış, herkes maaşını alıp direk bankaya yatırıyor. Esnaf içerisinde vatandaşın bir para döngüsü yok. Yastık altında para olmasın deniliyor, artık bu paralar yastık altından bankalara gitti. Bankalar arasında dönüyor bu para. Vatandaş maaşını alıp tekrar bankaya kredi ödemeye gidiyor.  Buda piyasadaki hareketliliği biraz olsun öldürüyor. Bu sene kış mevsiminin gelmesi ve para döngüsünün az olması nedeniyle inşaat sektöründe beklenenin altında bir durgunluk var. Umudumuz her zaman önümüzdeki sezonlar için. Kış mevsimini belki durgun olarak geçirebiliriz ama, kıştan sonraki dönemde birazda olsun hareketlilik bekliyoruz.” dedi.

-“Köylerde ev yapmak isteyenler elini çabuk tutmalı”-

2019 seçimlerinden sonra şehir merkezlerinde konut yapımında işlenen prosedürün köylere de ineceğini söyleyen Zor, “Şehir merkezinde görüyoruz bir yüklenme var. Yapsatçılar, bireysel inşaatçılar olsun bir hareketlilik var. Kırsala baktığımız zaman da bir ilçe statüsünden büyükşehir statüsüne döndük. Köylerimiz mahalleye döndü. 2019 seçimlerinden sonra tamamı ile Büyükşehir Belediyesi statüsüne döneceğiz. 2019 seçimlerinden önce köylerde ev yapmak isteyenlerin bir an önce yapması gerekiyor. Bunun içinde sadece önümüzdeki yaz sezonu kaldı. Fındık olursa fındık öncesi ve sonrası kısmen hareketlilik olur.  Zaten ondan sonra seçim dönemi giriyor. Seçim sonrasında köylerde konut yapmak biraz daha zorlaşacak. Bugün Ünye merkezde konut yapmak için nasıl bir prosedür gerekiyorsa, köylerde de aynı prosedürü isteyecekler. Abonmanlık ücretleri Ünye’de nasılsa köylerde de aynısı olacak. Onun için vatandaşların biraz hızlı davranması gerekiyor.” dedi.

-“Doların sürekli yükselmesi de olumsuz bir etken”-

 

Doların sürekli yükselmesinin de inşaat sektörü ve vatandaşlara olumsuz yandığının altını çizen Zor, “Geçtiğimiz yıl dolar yükselişe geçti, bu yükselişle birlikte bütün piyasalarda zam oldu. Bunu akaryakıtta da, doğalgazda da, hammaddelerimizde de hissettik. Fiyatlar doların çıkması ile birlikte çıktı fakat dolar inince inmedi. Bu sene tekrar dolar çıktı, bütün ürünlere yeniden zam geldi. Hiçbir sektörün bize zam gelmedi deme şansı yok. Dolar geçen yılki fiyatı buldu ama, ürün bazında baktığınız zaman biraz daha katladı. Bugün her ne kadar yerli ürün satıyoruz desek de hammadde dışarıdan alınıyor. Bu hammadde de dolar bazından alınıyor, dolar arttığı zaman da kademe kademe zam geliyor. Dövize ve akaryakıta zam geldiğinde bizi ve vatandaşı olumsuz etkiliyor.” diye konuştu.Ünye KENT Haber
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.